Holowanie przyczepy, czyli o przepisach i bezpieczeństwie holowania

Decydując się na holowanie przyczepy samochodem osobowym należy znać przepisy regulujące to zagadnienie. Podstawowe pytanie brzmi czy dane auto może ciągnąć konkretną przyczepę. Jak się okazuje zasady te nie są aż tak proste.

W zrozumieniu omawianych kwestii przyda się znajomość kilku podstawowych pojęć. Dopuszczalna masa całkowita pojazdu to jego masa własna plus maksymalne obciążenie. Analogicznie dopuszczalna masa całkowita przyczepy jest sumą jej masy własnej oraz maksymalnego obciążenia. Wartości te są wyszczególnione w dokumentach pojazdu i wyrażone w kilogramach. DMC auta znajdziemy w rubryce F.1 Dowodu rejestracyjnego. Ładowność przyczepy jest więc różnicą jej dopuszczalnej masy całkowitej i masy własnej. Zespół pojazdów to z kolei auto z doczepioną przyczepą. Przyczepa lekka jest przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nie większej niż 750 kg i nie musi posiadać hamulca najazdowego. Większe przyczepy muszą być wyposażone w taki hamulec.

W dowodzie rejestracyjnym auta możemy sprawdzić jaką przyczepę może ono ciągnąć, ale przepisy są bardziej złożone. Punkt O.1 oznacza dopuszczalną masę całkowitą przyczepy z hamulcem, a O.2 bez hamulca. Jeśli posiadana przez nas przyczepa ma masę większą niż wskazana w punkcie O.2, to musi mieć również hamulec najazdowy.

Posiadając „zwykłe” prawo jazdy kategorii B możemy prowadzić auto o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3500 kg z przyczepą, której dopuszczalna masa całkowita jest nie większa niż 750 kg. Razem daje to maksymalną dopuszczalną masę całkowitą zespołu pojazdów 4250 kg. W przypadku gdy przyczepa waży więcej niż 750 kg, to możemy ją holować posiadając prawo jazdy kategorii B, ale tylko pod warunkiem, że masa całkowita naszego auta razem z przyczepą nie przekroczy 3500 kg.

13 stycznia 2013 roku wprowadzono istotne zmiany w zakresie holowania przyczep przy pomocy samochodów osobowych. Powstało uprawnienie B96. Posiadając je można kierować zespołem pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej do 4250 kg, o ile samochód holujący ma masę całkowitą większą o 33% od masy przyczepy. Aby sprawdzić czy dana przyczepa i auto spełniają ten warunek, należy podzielić DMC samochodu przez 1,33. Aby uzyskać to uprawnienie trzeba zdać praktyczny egzamin państwowy jak na kategorię B+E. Nie musimy jednak przechodzić kursu, wystarczy założyć profil w Wydziale Komunikacji.

O prawo jazdy kategorii B+E mogą starać się osoby, którym zależy, by mieć więcej możliwości w zakresie holowania przyczep. Mając taki dokument można bowiem kierować pojazdem o dopuszczalnej masie całkowitej do 3500 kg z doczepioną przyczepą o takiej samej masie. W teorii daje to maksymalny ciężar zespołu pojazdów aż 7000 kg, ale praktycznie masa pojazdu holującego musi być o 33% większa niż masa przyczepy. Zatem dla samochodu o DMC 3500 kg na przyczepę przypadnie 2630 kg. Długość zespołu pojazdów nie może być większa niż 18,75 m. Uzyskanie prawa jazdy kategorii B+E wymaga odbycia teoretycznego i praktycznego kursu oraz zdania egzaminu. Przydaje się to najczęściej przy holowaniu lawet albo dużych przyczep kempingowych.

Kierując pojazdem z doczepioną przyczepą należy przestrzegać stosownych ograniczeń prędkości. Poza obszarem zabudowanym na drodze jednojezdniowej jest to 70 km/h, a na dwujezdniowej, drodze ekspresowej i autostradzie 80 km/h. Przyczepa kempingowa to dla wielu osób tani i wygodny sposób podróżowania. Pamiętajmy jednak, że komfort jazdy samochodem z przyczepą różni się od zwykłej jazdy oraz wydłuża się droga hamowania. Poza bezpieczeństwem należy pamiętać też, że na wielu drogach kierujący zespołami pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3500 kg są zobowiązani do uiszczania opłat w systemie viaTOLL.

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments