Ile powietrza powinno być w oponach zimowych? Jak je pompować?

Niższa temperatura sprawia, że ciśnienie w oponach samochodowych spada. Jak należy je więc utrzymywać w zależności od pogody? Jak pompować opony na zewnątrz, a jak przy wyższej temperaturze, na przykład w garażu?

Jakie ciśnienie w oponach zimowych będzie właściwe?

Ile powietrza powinno być w oponach? Najkrótsza odpowiedź to: tyle, ile zaleca producent. Optymalna ilość powietrza do jazdy konkretnym autem wyposażonym w zalecane ogumienie nazywana jest ciśnieniem homologowanym. Nie należy go mylić z wartością podaną na samej oponie, czyli ciśnieniem maksymalnym, którego nie powinno się przekraczać pod groźbą uszkodzenia gumy.

Ciśnienie homologowane znajdziesz w kilku miejscach: na wewnętrznym rancie drzwi lub słupku B od strony kierowcy, na klapce od wlewu paliwa albo w schowku samochodowym, a także rzecz jasna w instrukcji obsługi auta. Wartość ta określa optymalne ciśnienie powietrza zarówno w oponach zimowych, jak i letnich.

Dlaczego więc często spotyka się informacje, że właściwe ciśnienie w zimowych oponach samochodowych powinno być co najmniej o 0,1-0,2 bara wyższe niż homologowane? Dlatego, że każdy spadek temperatury o 10°C powoduje zmniejszenie się ciśnienia w napompowanym ogumieniu o ok. 0,1 bara.

Szczególnie więc w sezonie jesienno-zimowym, gdy wahania temperatury są zwykle większe i częstsze, warto regularnie sprawdzać, ile powietrza jest w oponach. Dobrze zrobić to co najmniej raz na dwa tygodnie i przed każdą dłuższą trasą.

Jak pompować opony zimą?

Jakie ciśnienie będzie więc właściwe w oponach zimowych? Zależy to nie tylko od wahań pogody, ale też od tego, jak, a dokładniej rzecz ujmując, gdzie pompujesz opony.

Przykładowo, jeśli uzupełniasz powietrze w gumach we własnym garażu, w którym panuje temperatura 15°C, a na zewnątrz jest -5°C, to zgodnie ze wspomnianym powyżej przelicznikiem, podczas jazdy na mrozie ciśnienie w oponach spadnie o 0,2 bara. Pompując opony, powinieneś więc osiągnąć wartość o minimum 0,2 bara wyższą niż ciśnienie homologowane.

Jeżeli z kolei dokonujesz korekty ilości powietrza w ogumieniu kompresorem na stacji benzynowej, nie ma takiej potrzeby i wystarczy ciśnienie zalecane przez producenta. Gdy zapowiadane są większe mrozy, lepiej odpowiednio dopompować gumy kilka dni wcześniej, niż zapomnieć tego zrobić. Za niskie ciśnienie to większe zużycie paliwa, skrócona żywotność bieżnika, a wreszcie pogorszenie bezpieczeństwa jazdy (mniejsza precyzja kierowania i stabilność pojazdu na zakrętach oraz wydłużona droga hamowania).

Przy gwałtownych, a zwłaszcza trwałych ociepleniach warto z kolei spuścić nieco powietrza. Dłuższa jazda ze zbyt dużym ciśnieniem w oponie jest również niewskazana i powoduje między innymi nierównomierne zużycie ogumienia, gorszą przyczepność i mniejszy komfort jazdy.

Ciśnienie powietrza w oponach szybko spada? Skontroluj ogumienie u mechanika

Stopniowa, powolna utrata powietrza przez ogumienie jest naturalna. Jeżeli jednak ciśnienie w oponie samochodowej spada naprawdę szybko przy niewielkich wahaniach temperatury, może to oznaczać, że guma jest uszkodzona lub nadmiernie zużyta. W takim wypadku powinieneś skontrolować ogumienie u wulkanizatora, który sprawdzi, czy opona wymaga naprawy, czy też należy ją wymienić na nową.

Nowe opony, także zimowe, możesz bardzo łatwo kupić przez internet, na przykład na platformie eMAG (sprawdź: https://www.emag.pl/opony-felgi/sd). Znajdziesz tam wiele różnych opon zimowych od wszystkich najważniejszych producentów.

Poprzedni artykuł

Akumulatory Uruchom Gold – recyrkulacja gazów i odporność na wibracje

Następny artykuł

Gadżety reklamowe dla kierowców

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.