Jak chronić auto przed kradzieżą?

Statystyki policyjne w Polsce nie są zbyt optymistyczne. Liczba skradzionych aut wcale nie maleje z roku na rok, a wręcz odwrotnie. Co zrobić, by skutecznie ochronić swój pojazd przed złodziejem? Zwróć uwagę na następujące aspekty!

Ubezpieczenie przed kradzieżą – czy warto?

Przyglądając się ofercie ubezpieczycieli możesz zauważyć, że znajduje się w nim również tzw. ubezpieczenie AC z rozszerzeniem na wypadek kradzieży. Czy to oznacza, że możesz się po prostu ubezpieczyć od takich sytuacji i spać spokojnie, bowiem przy najczarniejszym scenariuszu otrzymasz później odszkodowania w kwocie odpowiadającej wartości samochodu? Niestety nie jest to tak kolorowe. Wysokość świadczeń jest zwykle sporo zaniżana, a ubezpieczyciele robią wszystko, by tylko uniknąć odpowiedzialności. Nie możesz więc nazwać tego rozwiązania skutecznym w 100%. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: https://kioskpolis.pl/kiedy-nie-dostaniesz-odszkodowania-za-ukradzione-auto/

Znajdź bezpieczne miejsce parkowania

Wbrew pozorom to właśnie miejsce parkowania może często przesądzić o tym, czy samochód zostanie skradziony czy też nie. Jak to możliwe? Wyobraź sobie, że złodziej przechodzi obok auta postawionego na poboczu ulicy. Wystarczy tylko, że dobrze mu się przyjrzy, a jest w stanie oszacować, w jakie zabezpieczenia wyposażono pojazd. Chwila przygotowania, odpowiedni ekwipunek i akcja gotowa – a Ty zostajesz bez auta.

Jeśli jednak zostawisz auto w garażu, złodziej nawet nie wie, jakim modelem jeździsz. Żeby zrobić zwiad przed kradzieżą, musiałby włamać się najpierw do garażu, a to również pewne wyzwanie, albo po prostu działać bez przygotowania, co z kolei może nie zdać egzaminu. W efekcie wielu z nich po prostu odpuszcza. W końcu po co się tak męczyć, skoro pod nosem jest tyle innych samochodów stojących na zewnątrz i niejako podanych na złotej tacy?

Ubezpieczenie przed kradzieżą – czy warto?

Postaw na dodatkową ochroną przeciwwłamaniową

Warto też upewnić się, że Twój samochód został wyposażony w odpowiednie zabezpieczenia przeciwkradzieżowe – a jeśli producent to zaniedbał, zakupić je na własną rękę. Do tych najskuteczniejszych zalicza się:

  • blokada skrzyni biegów – specjalne, mechaniczne zabezpieczenie, które nie pozwala na poruszanie dźwignią skrzyni biegów bez zdjęcia ograniczenia – a do tego potrzebny jest kluczyk. Jej wariantem jest również blokada na pedały, która jest uważana za jeszcze silniejszą do sforsowania;
  • alarmy i immobilisery – najlepsze są takie, które wykorzystują dynamicznie generowany kod. Dzięki temu złodziej nie jest w stanie się do nich włamać, nawet jeśli przejmie sygnał;
  • sekretne przełączniki – możesz też przerobić samochód w taki sposób, by nie odpalał dopóki nie wciśniesz znajdującego się w sekretnym miejscu przycisku i nie odblokujesz dostępu do paliwa. To jednak wiąże się już z pewnymi kosztami.

Poprzedni artykuł

Plakaty do warsztatu. Czym kierować się podczas zakupu?

Następny artykuł

Darmowa pożyczka – co to właściwie znaczy?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.