Dobrze dobrane opony to bezpieczeństwo twoje i twoich pasażerów. Polscy kierowcy najczęściej zmieniają je wraz z nadejściem lub odejściem sezonu zimowego. Często zdarza się, że nowo zakupione używane auto posiada…

Jak dobrać rozmiar opon do samochodu – poradnik

Jak dobrać rozmiar opon do samochodu – poradnik

Dobrze dobrane opony to bezpieczeństwo twoje i twoich pasażerów. Polscy kierowcy najczęściej zmieniają je wraz z nadejściem lub odejściem sezonu zimowego. Często zdarza się, że nowo zakupione używane auto posiada nieprawidłowo zamontowane opony – niezgodnie z oficjalnymi zaleceniami producenta, a tym samym z przyjętymi zasadami bezpiecznego stosowania.

Najczęściej jest to przyczyna nadmiernego zużycia ogumienia, a tym samym pogorszenia jego przyczepności i trwałości oraz bezpieczeństwa w trakcie jazdy. Należy bezzwłocznie wymienić takie opony na prawidłowe. W ten sposób powstaje jednak ważne pytanie o dobór rozmiaru opon – jaki wybrać? Najważniejszy jest prawidłowy dobór opon do felg, które są już na samochodzie.

  • Gdzie znajdują się informacje o rozmiarach opon

  • Jak dopasować rozmiar opon do samochodu

Gdzie znajdują się informacje o rozmiarach opon

Żeby móc jednoznacznie stwierdzić prawidłowość, bądź nieprawidłowość założonego ogumienia, dobrze jest wiedzieć jak czytać rozmiary opon. Istnieje ogólnie przyjęty standard oznaczenia kilku podstawowych cech za pomocą ciągu liczb i znaków na boku opony. Przykładowo – może być na niej napisane 205/55R16 91V:

205 oznacza szerokość czoła bieżnika dla poprawnie napompowanej opony (wartość podana w milimetrach)

55 – wysokość bocznej ściany bocznej określona w procentach, jako stosunek jej długości do poprzedniej wartości (stosunek wysokości ściany bocznej do szerokości czoła bieżnika). W tym, wypadku jest to 55% * 205 [mm] = 55/100 * 205 [mm] = 112,5 [mm]

R – to literowe oznaczenie wewnętrznej konstrukcji opony. W tym przypadku oznacza radialną konstrukcję opony – jest to dzisiaj najpopularniejsza konstrukcja wśród dostępnych na rynku opon.

16 – cyfrowe oznaczenie informujące o średnicy felgi mierzonej w calach

91 – oznacza indeks nośności

V – indeks prędkości

Rozmiary opon samochodowych są bezpośrednio uzależnione od wymiarów felg, na jakie chcemy je zamontować. Te z kolei zaleca się stosować takie, jakie zalecane są przez producenta samochodu. Renomowane firmy posiadają certyfikaty (homologacje) z przeznaczeniem do konkretnych modeli samochodów. Decyzja korzystania dostosowania się do takich zaleceń to gwarancja najlepszego rozwiązania dla konkretnego auta. To ważne nie tylko ze względu na bezpieczeństwo podczas jazdy, ale również podstawa dla ubezpieczyciela do wypłaty odszkodowania Auto-Casco w razie wypadku. Ten może jej odmówić, jeżeli pojazd nie był prawidłowo przygotowany do jazdy. Opony w rozmiarze 205/55 R16 znajdziesz w sklepie internetowym Noweopony https://noweopony.pl/opony-samochodowe/opony-205-55-r16.

Jak dopasować rozmiar opon do samochodu

Kierowcy posiadający pojazdy, do których pasują popularne rozmiary opon samochodowych mają relatywnie łatwą sytuację, kiedy chcą dobrać nowe ogumienie – przykładem dość częstego wariantu są choćby opony 205/55 R16. Dynamiczny postęp branży oraz technologii uczyniły rynek samochodowy na tyle rozwiniętym, że właściciel pojazdu z mniej popularnym wymiarem opon również ma coraz mniejszy kłopot. Przykładowo, opony w rozmiarze 175/65 R14 znajdziesz w sklepie internetowym Noweopony https://noweopony.pl/opony-samochodowe/opony-175-65-r14.

Aby dostosować felgi i opony do specyfikacji, jaką zaleca producent, należy znaleźć o niej informację w samym pojeździe. Najczęściej znajdują się one na tabliczce umieszczonej na słupku przy drzwiach kierowcy, jednak czasami zdarza się, że producent zdecydował się na lokalizację informacji przy klapce od wlewu paliwa, w schowku od strony pasażera lub po prostu w książce serwisowej.

Jeżeli zdecydowałeś się dopasować opony do założonych już felg – warto potrafić odczytać ich dokładną specyfikację skontrolować i skontrolować ją. Przykładowe oznaczenie na feldze, to 6Jx14H2 ET39.

6 – oznaczenie szerokości felgi – wyrażona w calach

J – oznaczenie literowe profilu kołnierza felgi (dla osobowych aut jest zawsze J, dla terenowych – JJ)

14 – oznaczenie wartości średnicy felgi – wyrażona w calach

H2 – oznaczenie profilu przekroju felgi

ET39 – oznaczenie osadzenia felgi, czyli odległość powierzchni montażowej felgi od jej osi symetrii.

Dopasowanie opony 175/65 r14 do podanego przykładu byłoby poprawnym wyborem pod względem doboru średnicy, jednak należy przede wszystkim zwrócić jeszcze uwagę na szerokość felgi.

Oceń post

Zostaw komentarz