Jak działa kamera samochodowa?

Ostatnio bardzo dużo słyszy się o wideorejestratorach, które z dnia na dzień stają się coraz popularniejsze. Jeżeli jesteś zainteresowany zakupem kamery samochodowej, lecz zastanawiasz się jak działa to urządzenie – ten artykuł jest napisany właśnie dla Ciebie! Prostym językiem wyjaśnimy w nim jak działa kamerka, abyś mógł podjąć słuszną decyzję o zakupie.

Jak działa kamera samochodowa?

Tutaj nie zaskoczymy Cię niczym – kamerka samochodowa działa praktycznie tak samo, jak tradycyjna kamera. Rejestruje obraz, który przechodząc przez obiektyw – pada na matrycę. Właśnie na tym elemencie dokonuje się analiza pikseli, które następnie zostają przesłane do mikroprocesora. Procesor przetwarza je w ciągi impulsów, które są już gotowe do zapisu i kierowane do pamięci Twojej kamerki samochodowej. Pamięć wideorejestratorów jest najczęściej wspomagana kartą microSD, która powinna mieć od 8 do 128 GB.

Kamera funkcjonuje w tak zwanym zapętleniu. Oznacza to, że cyklicznie zapisuje zgromadzone materiały video, w postaci kilkuminutowych plików (1,3 – 5 min). Dzięki temu, pamięć Twojego wideorejestratora zostaje maksymalnie oszczędzana, a Ty nie zostaniesz z kilkugodzinnym nagraniem pustego parkingu.

Jak zatem można zachować ważny dla nas materiał video? To bardzo proste, a rozwiązań jest kilka. Pierwsze z nich polega na tym, że wciskamy przycisk na naszej kamerce. W tym momencie, to kilkuminutowe nagranie zostanie zachowane w pamięci. Jeżeli jednak mamy kamerkę bez ekranu lub, dla przykładu jesteśmy w właśnie w trakcie kolizji i nie mamy zbytnio czasu na reakcje, przydatny jest wówczas tak zwany G-sensor. To czujnik wstrząsów, który po odebraniu gwałtownej zmiany w ruchu powietrza (wypadek, nagłe hamowanie) wysyła informacje do kamery, by ten plik został zapisany. Możesz go następnie obejrzeć w komputerze, lub na telewizorze za pomocą kabla.

Jak ustawić nagrywanie w pętli?

Jeżeli chcesz włączyć w swoim urządzeniu funkcję nagrywania w pętli, wybierz w ustawieniach jeden z przedziałów czasowych (od ok. 1 minuty do 3). Po wybraniu tej opcji nie ryzykujesz szybkiemu wyczerpaniu się pamięci urządzenia. Gdy miejsce na kamerze będzie pełne, rozpocznie się automatyczny nadpis najstarszych plików.

To ustawienie umożliwia swobodne przesyłanie wybranych plików na smartfon, dzięki czemu nie musisz bawić się w wycinanie interesującego Cię fragmentu, a jedynie wybierasz go z listy. Każde nagranie ma w nazwie datę i godzinę, więc z pewnością łatwo odnajdziesz pożądany materiał.

Po wyłączeniu funkcji nagrywania w pętli, wideorejestrator będzie nagrywał standardowo, tak jak typowa kamera. Stworzy zatem jedno, bardzo długie video, od momentu startu nagrywania, do momentu w którym sam nie zablokujesz rejestracji, lub nie zostanie zapełniona pamięć urządzenia.

Jak zamontować kamerę samochodową?

Prawidłowo zamontowana kamera samochodowa to taka, która mieści się w okolicy lusterka wstecznego. Nie ogranicza wtedy widoczności przez przednią szybę, a obiektyw jest skierowany bezpośrednio na drogę i będzie prawidłowo rejestrował trasę przed nami. Unikniesz również zasłaniania obiektywu przez deskę rozdzielczą.

Jeżeli jesteś już zdecydowany a kupno własnej kamery samochodowej, pamiętaj aby nabyć ją u sprawdzonego producenta. Kamery samochodowe Smart Cams są wysokiej jakości, dzięki czemu będą służyły Ci przez długie lata.

źródło zdjęcia: freepik.com

Poprzedni artykuł

Leasing dla nowych firm – jak go uzyskać?

Następny artykuł

Na czym polega wulkanizacja opon?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.