Jak efektywnie zarządzać flotą pojazdów?

Posiadanie kilkudziesięciu pojazdów w firmie wiąże się z wieloma obowiązkami. Wielu przedsiębiorców nie radzi sobie jednak samodzielnie z dużym katalogiem zadań. Bez pomocy nie są w stanie skupić się na zasadniczych aspektach, prowadzonej przez siebie działalności. Czy jest na to jakieś remedium? Przybliżamy mechanizm car fleet management.

Dlaczego pomoc jest potrzebna?

Jeżeli wydaje Ci się, że utrzymanie auta to błahostka, zastanów się nad wszystkimi zadaniami, jakie musisz wykonać, aby utrzymać swoją flotę. Samochody wymagają regularnego przeglądu, zakupu polisy ubezpieczeniowej, napraw, czyszczenia i innych zabiegów. Konieczne jest też płacenie rat leasingowych i załatwianie innych formalności. Jeżeli do dyspozycji masz dwa, trzy auta, prawdopodobnie te obowiązki nie sprawiają Ci żadnego problemu. Kiedy “w grę” wchodzi jednak kilkanaście albo nawet kilkadziesiąt pojazdów, sprawa robi się nieco bardziej skomplikowana. Wówczas z pomocą przychodzi car fleet management.

Car fleet management – na czym to polega?

Car fleet management to cały zespół usług, ułatwiających administrowanie flotą pojazdów. Firmy, zajmujące się tym zagadnieniem oferują nie tylko bieżącą aktualizację polis ubezpieczeniowych, realizację okresowych przeglądów technicznych i rejestracyjnych, a także wykonywanie okresowych serwisów. Specjaliści w tym zakresie weryfikują też ważność i aktualność praw jazdy, a także przebytych badań okresowych poszczególnych kierowców. Car fleet management dodatkowo wiąże się z wygodnym finansowaniem pojazdów. Mechanizm ten stanowi więc alternatywę dla kredytów i leasingu.

Car fleet management – jakie ma zalety?

Mechanizm car fleet management oferuje wiele korzyści. Przede wszystkim zapewnia on przedsiębiorcom niesamowitą wygodę. Dodatkowo ta opcja nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem. Wszystkie obowiązki, związane z obsługą pojazdów, realizacją przeglądów, aktualizacją polis i tak dalej, przerzucone są bowiem na firmę, działającą w obszarze car fleet management. Wszelkie niedopatrzenia i przewinienia muszą zostać naprawione przez tę firmę. Dzięki temu mechanizmowi właściciele przedsiębiorstw mogą też liczyć na ograniczenie pewnych kosztów oraz ogromną oszczędność czasu.

Car fleet managemenet a zatrudnienie dodatkowych pracowników

Sceptycy car fleet management powiedzą z pewnością, że w ich firmach kompleksową obsługą floty pojazdów zajmują się konkretni pracownicy. Ich jedynym zadaniem jest natomiast administrowanie autami i załatwianie wszelkich spraw w tym zakresie. Należy jednak zauważyć, że car fleet management oferuje znacznie niższe koszty. Na tę usługę wydasz mniej, niż na miesięczne utrzymanie pracownika. Poza tym jeżeli pracownik zatrudniony w przedsiębiorstwie popełni błąd, odpowiedzialność spocznie i tak na pracodawcy. W przypadku car fleet management, taką odpowiedzialność ponosi natomiast usługodawca.

Poprzedni artykuł

Jak skasować błędy w samochodzie za pomocą telefonu?

Następny artykuł

Skup aut za gotówkę – czy warto korzystać z tej opcji?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.