Jak odzyskać prawo jazdy utracone za jazdę po alkoholu – Artykuł 178 a kk

Jazda po alkoholu jest niewątpliwie czynem o dużej szkodliwości społecznej. Kierowca naraża życie, zdrowie, mienie swoje i innych uczestników ruchu drogowego. Mimo apeli, próśb i kampanii informacyjnych nadal wielu kierujących wsiada za kółko pod wpływem. Pijani kierowcy są poważnym zagrożeniem na drogach. Problem jazdy po alkoholu jest często podejmowanym tematem w debacie publicznej: zaostrzać kary, liberalizować prawo, edukować, zamiast karać?

Konsekwencje jazdy po alkoholu.

W zależności od ilości alkoholu w organizmie kierowca będzie ponosił odpowiedzialność wykroczeniową lub karną. Wykroczeniem jest czynem o niższej szkodliwości społecznej, stężenie alkoholu wynosi od 0,1 do 0,25 mg/ml w wydychanym powietrzu. Kierowca z taką ilością alkoholu we krwi często jest zaskoczony wynikiem pokazanym przez alkomat, jednak nieświadomość swojego stanu nie znosi odpowiedzialności. Konsekwencje prowadzenia w stanie po użyciu alkoholu opisane są w Kodeksie wykroczeń. Kierowcy grozi kara aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny od 50 zł do 5000 zł i zakaz prowadzenia pojazdów (na okres od 6 miesięcy do 3 lat).

Jeśli alkomat podczas badania wskaże powyżej 0,25 mg/ml to czyn taki zaklasyfikowany będzie jako przestępstwo, konsekwencje opisane są w Kodeksie karnym, są one dużo surowsze. Art 178a Kodeksu karnego przewiduje za popełnienie omawianego przestępstwa  karę grzywny, karę ograniczenia wolności lub karę pozbawienia wolności do lat 2 i obligatoryjny zakaz prowadzenia pojazdów. Kary te dotyczą jazdy po alkoholu, jeśli kierowca dodatkowo doprowadzi do kolizji lub wypadku, w którym doszło u ofiary do znacznego uszczerbku na zdrowiu, to kary oczywiście będą inne, dotkliwsze.

Rozprawa sądowa

W większości przypadków jazda po alkoholu kończy się rozprawą sądową. Już na etapie postępowania przygotowawczego warto skontaktować się z profesjonalnym adwokatem. Bez odpowiedniej pomocy prawnej kierowcy często za namowami policji zgadzają się na nie zawsze korzystne rozwiązania prawne, np. dobrowolne poddanie się karze. Dobry adwokat jest w stanie wywalczyć łagodniejszy wyrok, podważyć wynik badania alkomatem, wskazać nieprawidłowości w postępowaniu. Podczas rozprawy adwokat czuwa nad przestrzeganiem praw

Jazda po alkoholu odpowiedzialność karna

Należy pamiętać, że poza odpowiedzialnością karną kierowca może ponieść odpowiedzialność cywilną, ponieważ w przypadku szkód lub krzywd wyrządzonych przez kierowcę pod wpływem alkoholu, znoszona jest odpowiedzialność firm ubezpieczeniowych. Kierowca nie będzie chroniony polisami OC i AC. Ofiary wypadku mogą dochodzić swoich praw na drodze cywilnej, a kwoty zasądzonych odszkodowań często opiewają na setki tysięcy złotych.

Jak odzyskać prawo jazdy utracona za alkohol?

Jak karać kierowców za jazdę na podwójnym gazie? Z jednej strony dotkliwie i surowo, ale nie zawsze sam wymiar kary działa odstraszająco, co jej nieuchronność. Dlatego też prawodawca dopuszcza możliwość jednorazowego błędu kierowcy i przewiduje możliwość odzyskania prawa jazdy utraconego za jazdę po alkoholu. Przede wszystkim najczęściej orzekane są czasowe zakazy prowadzenia pojazdów, dożywotni zakaz jest rzadkością. Z drugiej strony inni uczestnicy ruchu drogowego są chronieni przed powrotami na drogi kierowców, którzy latami nie siedzieli za kółkiem. Kierowca, któremu upłynął już okres zakazu (jeśli wynosił on ponad rok), zanim wyjedzie na ulice, musi zdać ponownie egzamin na prawo jazdy. Stosowane zakazy prowadzenia pojazdów najczęściej też dotyczą pojazdu konkretnej kategorii.

Innym sposobem powrotu za kierownicę jest skrócenie zakazu prowadzenia pojazdów poprzez zamontowanie w aucie autoblokady. W wyjątkowych okolicznościach, po rozpatrzeniu wniosku kierowcy (którzy mają już za sobą odbyty okres co najmniej połowy orzeczonego wymiaru kary, a w przypadku dożywotniego zakazu prowadzenia pojazdu po 10 latach) sąd może wyrazić zgodę na prowadzenie pojazdów, ale tylko takich, które wyposażone są w tzw. alkoblokadę. Potocznie ta możliwość nazywana jest przez kierowców skróceniem zakazu prowadzenia pojazdów o połowę.

Skontaktuj się z naszą kancelarią – Adwokat jazda po alkoholu

Jeśli treść tego artykułu dotyczy Ciebie, popełniłeś błąd wsiadając po alkoholu za kierownicę, możesz zwrócić się do nas z prośbą o pomoc. Nasza kancelaria pomogła już tysiącom osób. Specjalizujemy się w sprawach dotyczących jazdy po alkoholu.

Kancelaria prawna: AdwokatKierowcy.pl
Telefon: 502 408 488

Poprzedni artykuł

Co warto wiedzieć o branży automotive?

Następny artykuł

Dlaczego warto kupować używane ciągniki siodłowe?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.