Jak poprawnie wypełnić wniosek o wpis do rejestru BDO? Warsztat samochodowy

Jeżeli zamierzasz prowadzić warsztat samochodowy, to z pewnością masz ogromną wiedzę techniczną. Niestety to jednak nie wystarczy. Konieczne jest także wypełnienie wszelkich niezbędnych wymogów formalnych, stawianych przez przepisy prawa, takie jak między innymi wpis do rejestru BDO.
Czym jest BDO?
BDO to baza danych o produktach i opakowaniach, a także o gospodarce odpadami. Rejestr jest ciągle poszerzany, a w grudniu 2018 roku we wniosku rejestrowym pojawił się nowy dział – Wytwórcy odpadów (dział XII). Jest to istotna zmiana dla każdej osoby prowadzącej warsztat samochodowy, bowiem oznacza, że osoba ta jest zobowiązana uzyskać wpis do rejestru BDO (lub zaktualizować już istniejący wpis). Złożenie wniosku o wpis jest obowiązkowe dla tego typu działalności. Wpis jest tym prostszy, im mniejsza jest firma. W przypadku niedużych przedsiębiorstw jest on także bezpłatny.
Ponadto uzyskanie wpisu nie jest jedynym obowiązkiem związanym z wytwarzaniem odpadów. Warsztat ma bowiem dodatkowe obowiązki sprawozdawcze, zobowiązany jest do prowadzenia ewidencji odpadów, a także musi przekazywać odpady wyspecjalizowanej firmie utylizującej.
Jak wypełnić wniosek BDO?
Wniosek co do zasady jest prosty, więc jego wypełnienie nie powinno sprawiać kłopotów. Właściwy dla warsztatów samochodowych jest dział XII, w którym należy wpisać:
- miejsce wytwarzania odpadów (adres warsztatu);
- kod odpadów oraz nazwę rodzajów przetwarzanych przez przedsiębiorcę odpadów (zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów; najczęściej będą to odpady z grupy 12, 13, 14, 15 oraz 16).
Wniosek można wypełnić w prosty sposób poprzez stronę rządową (bdo.mos.gov.pl). W trakcie 30 dni od prawidłowo złożonego wniosku, firma powinna otrzymać numer rejestrowy, a także login i hasło do systemu BDO. Wówczas numer BDO powinien być umieszczany we wszystkich dokumentach związanych z bieżącym funkcjonowaniem firmy (takich jak deklaracje do Urzędu Skarbowego czy nawet zwykłe faktury VAT dokumentujące wykonane usługi). Ponadto w tym momencie aktualizuje się obowiązek składania sprawozdań dotyczących odprowadzania odpadów – powinny one być złożone do dnia 15 marca każdego roku. Należy o tym bezwzględnie pamiętać, ponieważ niezłożenie sprawozdania w przepisanych prawem terminach może narazić przedsiębiorcę na bardzo wysokie kary finansowe, mogące wynieść nawet do miliona złotych. Istnieje także możliwość zastosowania kary aresztu wobec niesubordynowanego właściciela warsztatu.
Jak widać konsekwencje niezłożenia wniosku o wpis mogą być bardzo poważne. Łatwo jednak ich uniknąć, bowiem złożenie wniosku o wpis do rejestru BDO nie powoduje znacznych trudności. Jeżeli jednak obawiasz się, że możesz popełnić błąd przy wypełnianiu wniosku lub zwyczajnie natłok rzeczy niezbędnych do załatwienia sprawia, że nie masz na to czasu, możesz skorzystać z dwóch możliwości. Pierwsza to podjęcie współpracy z firmą, wykonującą na rzecz swoich zleceniodawców pewne czynności administracyjne, takie jak między innymi obsługa BDO. Druga z kolei zapisanie się na profesjonalne szkolenia z EMEF-BHP , gdzie specjaliści dokładnie wytłumaczą Ci krok po kroku, jak wypełnić wniosek i o czym pamiętać. Jeżeli sposób przekazu informacji na szkoleniu przypadnie Ci do gustu, zawsze możesz kontynuować współpracę z firmą szkoleniową i uczestniczyć w innych kursach, chociażby na temat bhp w miejscu pracy, które jest niezwykle ważne w branży warsztatów samochodowych.
Źródło zdjęcia: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany