Samochód to skomplikowane urządzenie złożone z różnych części, które są podatne na zużycie. Te niewidoczne, przypominające o sobie, gdy auto odmawia posłuszeństwa i staje w szczerym polu, i te, do…

Jak rozpoznać kiedy należy wymienić wycieraczki w samochodzie? Dlaczego to takie ważne?

Jak rozpoznać kiedy należy wymienić wycieraczki w samochodzie? Dlaczego to takie ważne?

Samochód to skomplikowane urządzenie złożone z różnych części, które są podatne na zużycie. Te niewidoczne, przypominające o sobie, gdy auto odmawia posłuszeństwa i staje w szczerym polu, i te, do jakich jest łatwy dostęp, jak wycieraczki. Niby niepozorne, mało znaczące, na tyle, że niektórzy kierowcy nie zmieniają ich przez lata. Tymczasem łatwo zauważyć, kiedy nadszedł czas, aby kupić nowe. To bardzo ważne, a jest przynajmniej kilka powodów, aby poważnie o tym pomyśleć.

Nie czekajmy do samego końca

O wycieraczkach przypominamy sobie, gdy leje deszcz lub sypie śnieg. To wtedy zauważamy, że nie są takie jak dawniej, bo nie dają rady z intensywnym opadem. Wyeksploatowane zaczynają utrudniać jazdę samochodem, co może nawet być niebezpieczne i skończyć się wypadkiem. Nie powinniśmy doprowadzać do takiego stanu, że dopiero w takim momencie (jak już nie da się nie zauważyć, że coś jest nie tak), postanawiamy je zmienić. Te oznaki, że dobiega ich kres, widoczne są dużo wcześniej.

Oznaki zużycia wycieraczek – jak je dostrzec?

Tak naprawdę nie istnieją odgórne wytyczne, co do momentu, kiedy wycieraczki nadają się już tylko do wyrzucenia. I to właśnie główny powód, że wielu kierowców o tym zapomina. Przykładowo, jak mamy zużyte tarcze hamulcowe to słyszymy charakterystyczne piski z okolic kół, jak żarówka się przepaliła to… od razu musimy zareagować, bo nie można jeździć bez świateł. I tak dalej, przykładów można mnożyć. W przypadku wycieraczek nie jest tak łatwo, choć jak się przyjrzymy, dostrzeżemy, że zaszły zmiany, które dokładnie widać na przedniej szybie.

  • Pokazują to wąskie smugi, które pozostawiły po sobie wycieraczki. Powstały zapewne, gdy wytarciu uległa krawędź pióra na skutek przywierających do niej ciał obcych.

  • Warto wiedzieć, że gumowe pióro wycieraczki może zostać uszkodzone, a nawet złamane przez takie czynniki, jak temperatura, zanieczyszczenia lub nagromadzony lód.

  • Niekiedy oznak zużycia nie da się nie zauważyć. Tak się dzieje w przypadku, gdy wycieraczki nadmiernie hałasują, a nawet podskakują na szybie. Jeśli zauważymy powyższe objawy, nie czekajmy do kolejnej ulewy, lecz szybko wymieńmy je na lepszy model. Na jakie? Rynek obfituje w wiele ciekawych produktów, a więc niełatwo wybrać odpowiednie. Na pewno warto odwiedzić stronę www.moje-auto.pl i sprawdzić, co jest wartego uwagi.

Dlaczego warto zmieniać je regularnie?

Nie czekajmy, aż wycieraczki się rozlecą – zmieniajmy je co jakiś czas, by zapewnić sobie komfort i bezpieczeństwo jazdy.

  • Jeśli to zlekceważymy, musimy pamiętać o tym, że z czasem drastycznie spadnie ostrość widzenia, czyli tego, co podczas opadów widzimy zza kierownicy. Obraz staje się rozmyty, szczegóły gdzieś się gubią, co zwłaszcza po zmroku jest niebezpieczne, bo granice światła i cienia nie są tak wyraźne, a obiekty (ludzie, zwierzęta) trudne do odróżnienia.

  • A to oznacza, że możemy kogoś nie zauważyć… Tak dramatyczny scenariusz niekiedy się zdarza, a konsekwencje wypadku mogą zaważyć na całym życiu.

  • Nawet jak nie wydarzy się coś tak strasznego, to pamiętajmy, że wytężając wzrok, by dostrzec drogę przez zamazaną szybę, łatwo go zniszczyć. A przecież oczy to nasz skarb, warto o nie dbać.

  • Zwłaszcza że to nieduży wydatek – w skali roku praktycznie żaden. Jeśli więc widzimy, że wycieraczki coraz gorzej oczyszczają szybę podczas deszczu, to nie ma co zwlekać – wymieńmy je na nowe. W większości aut nie potrzeba szykować się na duży wydatek, bo kupimy już je do 100 złotych. A jak już się w nie zaopatrzymy i nie będziemy wiedzieć, jak je zamontować, to przydatnym będzie artykuł pt. Jak wymienić zużyte wycieraczki?

Naprawdę warto podejść do tego tematu poważnie, bo czasami tak niewiele, oznacza tak wiele. W tym wypadku mogłoby się wydawać, że mamy do czynienia z drobnostką, a w rzeczywistości od wycieraczek zależy bardzo wiele. Nie tylko bezpieczeństwo na drodze, ale i komfort prowadzenia samochodu.

Oceń post

Zostaw komentarz