Jak skutecznie odświeżyć swoje auto?

Stare, często mocno pogruchotane. Z licznikami opisującymi historie, podróży, trwających setki kilometrów. Auta z charakterem, którym wiatr i kurz nie raz zaglądał pod maskę. Wracają do łask. Coraz więcej kierowców, zamiast porzucić ukochane maszyny, starają się je za wszelką cenę uratować. Odpowiadamy jak tego dokonać.

Często słyszy się, że samochody, podobnie jak ludzie, posiadają duszę. Choć jest to swoista przenośnia, trzeba przyznać, że coś w tym jest. Niestety z czasem, niczym ludziom, zaczyna im coś dolegać. Bo to w krzyżu boli, a to serce już nie te, nogi nie tak sprawne. Rozpędzanie się do setki trwa dziwnie długo, a ilość zużytego paliwa niebotycznie wzrasta. Wtedy przychodzi trudny moment, gdy trzeba pomyśleć co dalej. Niektórzy decydują się na rozstanie, inni cementują „związek”, zapewniając autu drugie życie.

O profesjonalnym odnawianiu aut zrobiło się głośno stosunkowo niedawno. W Polsce jest to nadal bardzo młoda dziedzina motoryzacji, która z roku na rok zyskująca na popularności. Odrestaurowanie samochodu to wbrew pozorom bardzo złożony proces, często zmuszający specjalistów do całkowitego rozmontowania samochodu. Odpowiednie dopasowanie współczesnych elementów, do aut sprzed kilkunastu lat (i więcej) wymaga posiadania olbrzymiej wiedzy na temat współczesnych czterokołowców, ich silników, możliwości, osiągów. Nie obędzie się także, bez wiedzy na temat modelu, który ma zostać odnowiony.

Kompleksowa renowacja samochodu wymaga sporo czasu. Nie jest, to proces który warto przyśpieszać, bardzo łatwo wtedy o pomyłkę. Ta z kolei może przełożyć się na jakość finalnego produktu. Jeżeli zatem naprawiać, to porządnie. Jedną z pierwszych rzeczy jakie będzie trzeba zrobić, to rozebranie auta na części. Zdjęcie maski, rozmontowanie klapy bagażnika i drzwi bocznych. W zależności od stanu pozostałych elementów, można zastanowić się nad ich wymianą. Oczywiście w zależności od tego jakim autem się dysponuje, dostęp do części może być bardzo różny. Zakup oryginalnych, od producenta, często graniczy z cudem, albo co gorsza, kosztuje bardzo dużo. Wtedy warto sięgnąć po części zamienne, które często jakościowo wcale nie odbiegają od oryginalnych. Każdy z wymienionych elementów trzeba będzie wyczyścić z rdzy, w niektórych miejscach, najprawdopodobniej, nie obędzie się bez spawania brakujących elementów. Niektórzy pokusza się również o ponowne polakierowanie swojego auta. Obecne możliwości pozwalają w tej kwestii zaszaleć. Od klasycznych, ogólnie znanych odcieni kolorów, po metaliczne, na mocno kontrastujących ze sobą kończąc. Jeżeli mamy na to ochotę, możemy zapytać specjalistę do którego się udamy, o ofertę specjalną. Wiele osób lubi zaszaleć i nadaje swoim perełkom bardziej indywidualny sznyt. Pozostając przy aspektach wizualnych, warto także zając się odświeżeniem tapicerki samochodu, lub całkowitą jej wymianą. W ostatnich czasach na popularności zyskują profesjonalne usługi tapicerskie, przede wszystkim zaś, skórzane elementy wykończenia. Dzieje się tak dlatego, że zakłady tapicerskie oferują unikalny produkt, spełniający indywidualne potrzeby klienta, w cenie, często kilkakrotnie niższej niż odpowiednia wersja nowego samochodu z salonu.

W zależności od własnych wymagań i możliwości finansowych, można zastanowić się także nad wymianą silnika, stanowiącego serce całej maszyny. Warto się nad tym zastanowić już na samym początku, układając kompleksowy plan całej wymiany, ponieważ taki „zabieg” nie należy do najprostszych, ani najtańszych. Trend odnawiania starszych, a nawet zabytkowych samochodów, z roku na rok, zyskuje na popularności. Nic nie wskazuje by coś się w tej kwestii miało zmienić. W końcu każdy automaniak lubi dbać o swoje cacko.

Poprzedni artykuł

Prawidłowe przyciemnianie szyb samochodowych

Następny artykuł

Dlaczego warto ubezpieczyć auto z wypożyczalni?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.