strong>Utrzymanie ogumienia w dobrym stanie to kluczowa kwestia bezpieczeństwa podczas podróży autem. Wybierając odpowiednie opony oraz dbając o ich odpowiednie parametry nie tylko czynimy jazdę przyjemniejszą, ale także znacznie zmniejszamy…

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

Jak sprawdzić ciśnienie w oponach?

strong>Utrzymanie ogumienia w dobrym stanie to kluczowa kwestia bezpieczeństwa podczas podróży autem. Wybierając odpowiednie opony oraz dbając o ich odpowiednie parametry nie tylko czynimy jazdę przyjemniejszą, ale także znacznie zmniejszamy ryzyko wypadku. Jakie powinno być ciśnienie w oponach, aby można było uznać je za prawidłowe?

Przeczytaj instrukcję obsługi

Dla każdego modelu samochodu producent przewiduje odpowiednią normę ciśnienia w oponach, którą można znaleźć w instrukcji obsługi pojazdu. Ta sama informacja znajduje się również na tabliczce lub naklejce umieszczonej w schowku, na wewnętrznej stronie słupka lub na pokrywie wlewu paliwa. Wyrażone w barach lub kilopaskalach wartości mogą różnić się w zależności od ilości pasażerów i bagażu – więcej informacji znajdą Państwo tutaj: https://www.uniroyal.pl/samochod/opony-poradnik/utrzymanie-opon/jak-mierzyc-cisnienie-w-oponach

Dla samochodu osobowego przeciętne prawidłowe ciśnienie w oponach wynosi 2,2 bara.

Jakie są skutki niskiego ciśnienia?

Nieprawidłowo wypełnione opony to nie tylko pogorszenie komfortu jazdy. Zaburzeniu ulegają także inne właściwości jezdne pojazdu, jak np. wydłuża się droga hamowania czy przyspiesza zużycie bieżnika. Niskie ciśnienie w oponach ma również wpływ na zużycie paliwa, w wyniku czego koszt eksploatacji pojazdu zdecydowanie wzrasta.

Aby skutecznie kontrolować ciśnienie w oponach naszego samochodu nie musimy sprawdzać go przy każdej wizycie na stacji. Warto jednak zadbać o to, aby pomiary były w miarę regularne. W przypadku nowszych modeli aut zostaniemy poinformowani przez komputer pokładowy o nieprawidłowym ciśnieniu w oponach.

Pory roku mają znaczenie

Stan ogumienia możemy sprawdzić na stacji benzynowej lub za pomocą podręcznego ciśnieniomierza, który możemy kupić np. przez internet i wozić ze sobą w bagażniku. Prawidłowe ciśnienie w oponach powinno być jednakowe w kołach znajdujących się na jednej osi. Poziom napompowania opony zależy również od pory roku – w zimę lepiej zadbać o większe ciśnienie. Jeżeli zauważymy spadek w oponach, możemy skorzystać z kompresora na stacji i wyrównać ciśnienie w kołach.

Aby pomiar przed dopompowaniem ogumienia był prawidłowy, musimy pamiętać o sprawdzaniu stanu opon, kiedy są zimne.

Opony to jeden z najważniejszych elementów w samochodzie – mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo, dlatego tak ważne jest utrzymanie ich w dobrym stanie. Prawidłowe ciśnienie pozwoli nam także skrócić czas potrzebny na wyhamowanie pojazdu, a także zmniejszy zużycie paliwa. Z tego względu powinniśmy regularnie sprawdzać stan opon i w razie potrzeby wyrównywać ciśnienie.

Zostaw komentarz