Jak sprawdzić płyn hamulcowy i kiedy go wymienić?

Kiedy słyszymy o układzie hamulcowym w samochodzie to pierwszymi naszymi skojarzeniami są klocki hamulcowe i tarcze. Niewielu z nas pomyśli wówczas o płynie hamulcowym, od którego jednak w największej mierze zależy sprawne i płynne działanie całego układu. Jak często należy go wymieniać? Jak możemy sprawdzić, że już czas na jego wymianę? Czy płyn hamulcowy można zakupić w sklepie z częściami samochodowymi w Polkowicach?
Zadanie płynu hamulcowego
Płyn hamulcowy to mieszanina związków chemicznych, odporna na wysokie temperatury oraz spienianie. Ma za zadanie przenosić ciśnienie hydrauliczne z pedału hamulca na klocki hamulcowe. Jego jakość oraz poziom ma znaczący wpływ na niezawodność działania układu hamulcowego. Zapewnia pewniejsze hamowanie oraz skraca drogę hamowania. Ponadto gwarantuje niezbędne smarowanie elementów mechanicznych w układzie hamulcowym.
Zużycie płynu hamulcowego
Czy miałeś kiedyś wrażenie miękkiego pedału hamulca? To jedna z oznak zużycia płynu hamulcowego. Teoretycznie hamulce nadal działają tak jak powinny, jest to widoczne dopiero w sytuacjach awaryjnych, gdy pedał wciskamy do końca, a tymczasem łatwo wpada on w podłogę i jest nieskuteczny.
Woda w płynie hamulcowym
Płyn hamulcowy niestety lubi chłonąć wodę. Im więcej wilgoci w płynie, tym hamowanie staje się mniej skuteczne. Najczęściej do czynienia z tym mamy w okresie jesienno-zimowym. Dlaczego? Przewody układu hamulcowego nie są w 100% szczelne. Mikroporami woda przedostaje się płynu i traci on swoje właściwości. Ponadto przy niskich temperaturach powietrza może przyczyniać się do powstawania korków lodowych, co skutkuje brakiem hamowania na jednym kole lub kilku. Z tego powodu warto jeszcze przed zimą sprawdzać kondycję płynu.
Jak sprawdzić płyn hamulcowy?
Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie kondycji płynu hamulcowego jest zbadanie zawartości wody w płynie. Wystarczy do tego najprostszy miernik elektroniczny, który wskaże zazwyczaj tylko wynik pozytywny lub negatywny, ale to wystarczy. Zawartość chociażby 3% wody w płynie już może sprawić, że przy awaryjnym hamowaniu będziemy mieć problemy. Taki miernik możemy zakupić w sklepie z auto częściami w Polkowicach.
Sprawdzać powinniśmy nie tylko kondycję płynu hamulcowego, ale również jego poziom. Jest to proste, zbiorniczek znajduje się pod maską samochodu.
Kiedy należy wymienić płyn hamulcowy?
Dla bezpieczeństwa jazdy oraz płynnego działania hamulców należy pamiętać o sprawdzaniu stanu płynu hamulcowego i jego wymianie. Płyn hamulcowy wymieniamy przede wszystkim zgodnie z zaleceniami producenta samochodu. Jest to zazwyczaj wymiana płynu co 30-60 tys. km. lub co dwa lata, w zależności co pierwsze wystąpi. Dla uproszczenia można przyjąć, aby płyn hamulcowy wymieniać zawsze równocześnie z tarczami hamulcowymi. Jest jednak też zasada, według której płyn należy wymienić, gdy zawartość w nim wody wynosi już zaledwie 1% i więcej. Jeśli tylko zauważymy jakiekolwiek problemy z układem hamulcowym, należy wymienić płyn jak najszybciej.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.