Jak wybrać ubezpieczenie dla małej firmy

Jak wybrać ubezpieczenie dla małej firmy

Prowadzenie firmy zawsze wiąże się z ryzykiem. Konsekwencje finansowe, jakie ponosi przedsiębiorca często są niewspółmierne do jego możliwości finansowych. Szczególnie małe firmy powinny się zabezpieczać polisą OC, która ochroni je przed niepotrzebnymi kosztami.

Jakie ubezpieczenie dla firmy

Firmy wybierają najczęściej spośród trzech rodzajów ubezpieczeń:

  • Ubezpieczenie pracowników

Z pośród szerokiej oferty ubezpieczeniowej najchętniej wybierane są ubezpieczenia grupowe pracowników. Zawierają one bogaty zakres ubezpieczenia, a ponadto plusem jest niska składka, zazwyczaj już od 50 zł – 150 zł miesięcznie.

  • Ubezpieczenie majątku firmy zabezpiecza firmę przed wszelkimi ryzykami związanymi ze środkami majątku firmy w tym:

– ubezpieczenie nieruchomości

– ubezpieczenie wyposażenia firmy

– ubezpieczenie oprogramowania komputerowego

– ubezpieczenie urządzeń i maszyn

Decydujące znaczenie ma branża, w której działa firma. Przykładowo ubezpieczenie firmy budowlanej powinno obejmować ubezpieczenie terminu realizacji usługi, aby przedsiębiorca nie ponosił kary na wypadek opóźnienia usługi. Przy ubezpieczenie firmy informatycznej z kolei warto zwrócić uwagę czy polisa chroni nas na wypadek popełnienia błędów projektowych.

  • Ubezpieczenie od bankructwa

Jest jednym z ubezpieczeń ryzyk finansowych, które chroni firmy w przypadku zdarzeń losowych. Jak pokazały doświadczenia z ostatniego roku bankructwo firm wcale nie jest czymś nadzwyczaj rzadkim. Trwała niewypłacalność kontrahentów jest największym zagrożeniem dla płynności finansowej firmy. W tej sytuacji ubezpieczenie od braku regulacji zobowiązań jest kołem ratunkowym na niepewne czasy.

Kiedy polisa OC jest obowiązkowa

Są takie branże, gdzie polisa OC jest obowiązkowa. Dzieje się tak w przypadku osób wykonujących zawód: lekarza, fizjoterapeuty, prawnika, organizatora imprez masowych, architekta, agenta ubezpieczeniowego, przewoźnika, lotnika, przedsiębiorcy wykonującego czynności detektywa. Ponadto notariusze, radcy prawni, adwokaci oraz komornicy sądowi są zobligowani do wykupienia obowiązkowych ubezpieczeń OC. Zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela oraz sumę gwarancyjną w tym przypadku reguluje rozporządzenie ministra z 29.04.2019r. oraz Ustawa z 22.05 2003

W przypadku pozostałych grup zawodowych OC nie jest obowiązkowe jednak stanowi solidne zabezpieczenie każdego przedsiębiorcy. Ubezpieczenie OC, które chroni firmę przed kosztami na pokrycie szkody wyrządzonej osobie trzeciej. Jego koszt zależny jest od w zależności od rodzaju prowadzonej działalności i wielkości firmy.

Jak i gdzie wybrać ubezpieczenie dla firmy

Najlepiej zwrócić się do wyspecjalizowanych ubezpieczycieli takich jak: Euler Hermes. Hestia, InterRisk, COFACE lub skorzystać z usług platformy PaniAla.pl, gdzie dodatkowo eksperci ubezpieczeniowi porównają i wynegocjują cenę ubezpieczenia dla naszej firmy.

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments