Jak zadbać o auto przed zimą?

Zaśnieżone podjazdy i sypiący się z nieba puch od dawna nie stanowił większego problemu dla wszystkich zmotoryzowanych. Mimo to chłodniejsza pora roku nie jest wcale taka kolorowa – nadal łatwo na ulicy wpaść w poślizg, a mgła towarzysząca porankom nie jest niczym nowym. Równie dokuczliwy jest mróz – zamraża szyby, a i nierzadko atakuje wrażliwe płyny samochodowe.

Mrożące krew w żyłach zimno

Niemożność uruchomienia auta w zimę może porządnie napsuć krwi – nie tylko Tobie, ale i Twojemu samochodowi. Na szczęście mrozy dopiero nadchodzą, więc nie jest jeszcze za późno na kontrolę płynów w samochodzie. Przede wszystkim wymień płyn do spryskiwaczy – typowa mieszanka nie jest dostosowana do polskich realiów. Dlatego też warto zainwestować w specjalny płyn zimowy, który nie zamarznie, gdy temperatura spadnie poniżej zera.

Jak już pewnie wiesz, widoczność na drodze ma wpływ nie tylko na komfort Twojej jazdy, ale i na Twoje bezpieczeństwo. Aby krew Twojego auta nie skostniała, warto też sięgać w zimę po olej o najniższym wskaźniku lepkości (czyli np. 0W40 lub 5W50) by nie pogorszyć smarowania silnika. Przed nadejściem mrozów warto też wymienić płyn chłodniczy na taki, który nie zamarznie.

Silnik – czy jest się o co martwić?

W czasie zimy musisz też pamiętać o tym, by nie stać w miejscu po uruchomieniu silnika. Nagrzewanie jednostki napędowej podczas długiego postoju nie jest najlepszym pomysłem – lepiej jest odczekać kilka sekund i ruszyć z miejsca z umiarkowaną prędkością. Rozruch silnika zimą może też ułatwić Ceramizer do oleju, który jeszcze szczególnie przydatny w niskich temperaturach. Pamiętając o podstawowej profilaktyce w przypadku paliwa i wtryskiwaczy. Stosując Ceramizer (https://www.ceramizer.pl/ceramizer-cp) nie masz się czego obawiać.

Zimowy tryb skrzyni biegów

Przede wszystkim, decydując się na zimową podróż autem, należy być czujnym. Tylko w ten sposób zapewniamy sobie bezpieczeństwo. Będąc ostrożnym, oszczędzamy też przekładnię, której to szkodzi szybka zmiana biegów i jazda w prędkości niedostosowanej do wbitego biegu. Warto zapoznać się z wszystkimi możliwymi przyczynami zużycia skrzyni biegów, by odpowiednio dbać o ten mechanizm (https://www.ceramizer.pl/jakie-sa-przyczyny-zuzycia-skrzyni-biegow). By go nieco wzmocnić, warto też zrezygnować z olei mineralnych i przerzucić się na lepiej znoszące zmiany temperatur syntetyki.

Poprzedni artykuł

Czy jazda na suwak i korytarz życia dojdą do szkolenia na prawo jazdy?

Następny artykuł

Chemia do mycia auta – czym skutecznie wyczyścić silnik, opony i wnętrze pojazdu?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.