Jak zgłosić szkodę OC?

Stało się! Miałeś kolizję i jesteś poszkodowany. Naprawa twojego samochodu będzie trochę kosztowała. Co robić? Jak teraz zgłosić szkodę do ubezpieczyciela i odzyskać pieniądze? Znamy schemat działania w takiej sytuacji.

Sprawdź, jak zgłosić szkodę OC. Podajemy wszystkie informacje konieczne do otrzymania odszkodowania. Jak napisać oświadczenie sprawcy kolizji?

Jak zgłosić szkodę do towarzystwa ubezpieczeniowego?

Z zasady szkodę zgłasza się do ubezpieczyciela sprawcy. Jest od tej reguły wyjątek – system BLS, o czym piszemy niżej. Sposób zgłoszenia szkody zależy od danego towarzystwa ubezpieczeniowego. Wszyscy ubezpieczyciele na pewno przyjmą zgłoszenie telefonicznie, online i listownie, a niektórzy osobiście w oddziale, przez aplikację czy facebook. Sposobów komunikacji jest więc naprawdę wiele. A co zrobić bezpośrednio po zdarzeniu?

Jeśli sprawca wypadku przyznaje się do winy, to dobrze. Należy wtedy spisać wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Wzór takiego oświadczenia można znaleźć na stronie m.in. Rzecznika Finansowego i Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Najlepiej jest je mieć zawczasu wydrukowane. Jeśli potrzebujesz sporządzić teraz oświadczenie, a nie masz wydrukowanego wzoru oświadczenia to przejdź do akapitu poniżej “Jak napisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym”.

Jeśli sprawca wypadku nie miał ważnego OC, to dostaniesz odszkodowanie ze swojego AC, a jeśli go nie masz, to z dowolnie wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego dzięki Ubezpieczeniowemu Funduszowi Gwarancyjnemu. Zgłoszenie szkody spowodowanej przez nieubezpieczonego z AC nie spowoduje podwyższenia twojej składki ubezpieczeniowej. Na wszelki wypadek poproś sprawcę o napisanie oświadczenia o braku ubezpieczenia OC. Jeśli odmawia on okazania polisy, to możesz sprawdzić, czy ją w ogóle posiada na na stronie internetowej, albo w aplikacji mobilnej UFG.

Jeśli sprawca nie przyznaje się do winy, to należy wezwać policję, która postara się wyjaśnić okoliczności wypadku. To z oczywistych względów potrwa nieco dłużej niż zwykłe spisanie oświadczenia. Możesz spróbować wytłumaczyć sprawcy, że przez przyznanie się do winy uniknie mandatu i punktów karnych.

Jak napisać oświadczenie o zdarzeniu drogowym?

W ręcznie sporządzonym oświadczeniu powinny znaleźć się następujące elementy:

 • Data, godzina i miejsce zdarzenia.
 • Straty materialne, inne niż pojazdy.
 • Opis uszkodzeń w pojazdach.
 • Imiona, nazwiska i numery telefonów ewentualnych świadków.
 • Dane właścicieli pojazdu według danych z polis ubezpieczenia.
 • Dane o pojazdach, takie jak marka, numer rejestracyjny i kraj rejestracji.
 • Nazwa i adres towarzystw ubezpieczeniowych.
 • Numery polis i daty ich ważności.
 • Dane kierujących pojazdem, według danych z prawa jazdy.
 • Opis i szkic zdarzenia drogowego.
 • Podpisy obu uczestników zdarzenia.

Ta lista została sporządzona na podstawie zaleceń Polskiej Izby Ubezpieczeń, ale należy po pierwsze zachować zdrowy rozsądek. Jeśli obaj uczestnicy stłuczki są zgodni co do oceny zdarzenia i ich wersja brzmi logicznie i spójnie, to towarzystwo ubezpieczeniowe nie powinno mieć problemu z wypłatą odszkodowania.

BLS, czyli Bezpośrednia Likwidacja Szkód

BLS pozwala uniknąć kontaktu z ubezpieczycielem sprawcy zdarzenia. Szkodę w tym systemie zgłaszasz bezpośrednio do swojego towarzystwa, które za ciebie zajmie się wszelkimi formalnościami i likwidacją szkody. Ubezpieczyciele sami dojdą do tego, w jaki sposób rozliczyć się między sobą finansowo.

Podobne rozwiązanie obowiązuje w wielu europejskich krajach, gdzie systemem BLS jest objętych nawet do 90 proc. szkód. Dzięki temu cena może nie być jedynym kryterium wyboru ubezpieczenia OC. To ubezpieczyciel, którego wybrałeś, zajmie się likwidacją szkody i twoją obsługą, więc będziesz mógł osobiście przekonać się, za co płacisz. Warunkiem jest, aby oba towarzystwa korzystały z systemu BLS. Nawet jeśli towarzystwo, w którym jest ubezpieczony sprawca szkody, nie korzysta z tego systemu, to można podjąć próbę rozliczenia za jego pośrednictwem. Wystarczy zapytać o taką możliwość konsultanta swojego ubezpieczyciela. Ograniczenia systemu BLS, przez które nie będziesz mógł z niego skorzystać, to wartość szkody powyżej 30 tys. złotych, zdarzenia, gdzie ktoś ucierpiał na zdrowiu, i stłuczki, w których uczestniczyły więcej niż dwa pojazdy.

Likwidacja szkody z oc sprawcy krok po kroku

Zobacz kolejne etapy działania po stłuczce:

 • Sprawdź, czy samochód kierowcy, który spowodował zdarzenie jest ubezpieczony od odpowiedzialności cywilnej. Jeśli sprawca nie chce tego ujawnić, to sprawdź tę informację na stronie UFG.
 • W ramach możliwości sporządź oświadczenie sprawcy kolizji, zwane też oświadczeniem o zdarzeniu drogowym.
 • Zadzwoń albo napisz do ubezpieczyciela sprawcy lub swojego w ramach systemu BLS. Jeśli sprawca nie ma ubezpieczenia, to skontaktuj się z dowolnym ubezpieczycielem albo swoim, jeśli posiadasz ubezpieczenie AC.
 • Jeśli samochód nie nadaje się do jazdy, to poczekaj na pomoc drogową i ewentualnie auto zastępcze.
 • Skontaktuj się z rzeczoznawcą albo oddaj samochód do autoryzowanego warsztatu współpracującego z twoim towarzystwem – zależnie od wykupionego wariantu ubezpieczenia.
 • Poczekaj na wypłatę pieniędzy z odszkodowania albo wprost likwidację szkody przez warsztat.

Likwidacja szkody – gotówkowo czy bezgotówkowo?

Przy likwidacji szkody możemy wybrać jeden ze sposobów naprawy samochodu – gotówkowy lub bezgotówkowy. Oba mają swoje wady i zalety. Wariant bezgotówkowy, zwany też warsztatowym jest dużo wygodniejszy. Oddajesz samochód do autoryzowanego serwisu i zapominasz o sprawie do czasu odbioru samochodu. Zazwyczaj ubezpieczyciele mają podpisaną umowę z wieloma warsztatami, nie ma więc ryzyka, że zostaniesz całkowicie pozbawiony wyboru. W niektórych ubezpieczeniach na czas naprawy dostaniesz samochód zastępczy, aby całe zdarzenie było dla ciebie jak najmniej kłopotliwe. Szczegółowe warunki ubezpieczenia i stawki poszczególnych towarzystw możesz sprawdzić w porównywarce ubezpieczeń, takiej jak:
https://ocenapolis.pl/ubezpieczenie/kalkulator-oc-ac.

Wariant gotówkowy albo kosztorysowy polega na wypłacie gotówki bezpośrednio do twojej ręki. Aby ją otrzymać, szkoda musi zostać najpierw oceniona przez rzeczoznawcę działającego na zlecenie towarzystwa ubezpieczeniowego. To całkiem kusząca propozycja – w końcu z tej kwoty może ci zostać coś ekstra. Z drugiej strony, jeśli nie znasz się na samochodach, rzeczoznawca może zaniżyć wycenę szkody, a warsztat ją zawyżyć i będziesz na całej operacji stratny. Nie musisz automatycznie przyjmować wyceny rzeczoznawcy. Czasem warto więc negocjować kwotę odszkodowania.

Jaki jest termin zgłoszenia szkody?

Bardzo dobrą praktyką jest zgłoszenie szkody do ubezpieczyciela od razu po jej powstaniu. To niemal zawsze oznacza jak najszybsze i najsprawniejsze jej zlikwidowanie. Z prawa nie wynika wprost do kiedy masz zgłosić szkodę, można więc przyjąć, że czas ten jest równy okresowi przedawnienia, czyli trzem latom, o ile sprawca przyznał się do jej spowodowania.
Jeśli szkoda powstała w wyniku zbrodni lub występku, to termin jej przedawnienia wynosi 20 lat.

Ubezpieczyciel ma 30 dni na wypłatę odszkodowania od daty jej zgłoszenia. Jeśli wokół szkody pojawiają się z jakiegoś powodu wątpliwości, to termin wypłaty przedłuża się do 90 dni, a jeśli w sprawie szkody toczy się sprawa karna lub cywilna to ubezpieczyciel może dokonać wypłaty nawet po tym terminie.

Poprzedni artykuł

4 powody, dla których warto kupić kamerkę do samochodu

Następny artykuł

Smart Kid Belt – polska innowacja na rynku urządzeń przytrzymujących dzieci w samochodzie

3 Komentarze

 • a co jak ubezpieczalnia zaniża wartość odszkodowania OC?!

 • Szkoda tylko, że ubezpieczyciele nagminnie zaniżają odszkodowanie z oc po kolizji… :/

 • Chłopaki, nie dramatyzujcie…. W tym momencie na rynku jest sporo kancleraii i firm odszkodowawczych, które bardzo chętnie zajmują się takimi sprawami 😀 Ja osobiście korzystalem z funduszu odszkodowań komunikacyjnych. Oni akurat odkupują szkody i wypłacają pieniądze od ręki, także moge polecić.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.