Lakiernik to osoba malująca lub nakładająca farbę na określone elementy pojazdu. Jego obowiązki nie należą do najprostszych, wymagają bowiem skupienia, dokładności i umiejętności poświadczonych odpowiednim doświadczeniem. Jak zostać lakiernikiem samochodowym…

Jak zostać lakiernikiem samochodowym?

Jak zostać lakiernikiem samochodowym?

Lakiernik to osoba malująca lub nakładająca farbę na określone elementy pojazdu. Jego obowiązki nie należą do najprostszych, wymagają bowiem skupienia, dokładności i umiejętności poświadczonych odpowiednim doświadczeniem. Jak zostać lakiernikiem samochodowym i jakie obowiązki czekają na niego w serwisie blacharsko-lakierniczym? O tym więcej w dalszej części tego wpisu.

Jak wygląda codzienna praca lakiernika samochodowego?

Lakiernik samochodowy to osoba, która wykonuje pracę typowo rzemieślniczą, w której liczy się zarówno doświadczenie jak i posiadane umiejętności. Priorytetowym zadaniem lakiernika samochodowego jest remont powierzchni nadwozia pojazdu poprzez jego “malowanie”. Swoją pracę rozpoczyna od solidnego przygotowania nawierzchni poprzez oczyszczenie, wygładzenie, odtłuszczenie, odrdzewianie, matowienie i finalnie – suszenie. Kolejnym etapem jest nałożenie powłoki lakieru, wygrzaniu go bądź wysuszeniu w zależności od przyjętej metody. W swojej pracy lakiernik samochodowy korzysta z takich narzędzi, jak: komora lakiernicza, pistolet lakierniczy, mieszalnik lakierów oraz szlifierka. Do jego obowiązków należy również dbanie o tego rodzaju sprzęty i narzędzia.

Jak zostać lakiernikiem samochodowym?

Kandydaci na stanowisko lakiernika samochodowego muszą posiadać przynajmniej wykształcenie podstawowe (do rocznika 1985) albo gimnazjalne (od rocznika 1986). Podstawową droga do zdobycia zawodu lakiernika jest wybór szkoły zawodowej lub technikum o tym profilu, które kładzie główny nacisk na praktyczną naukę tego zawodu. Zwieńczeniem nauki jest egzamin, którego pozytywne zaliczenie uprawnia do zdobycia tytułu czeladnika.

Dobry fachowiec musi posiadać szeroki wachlarz wiedzy, a wszystko to za sprawą skomplikowanego procesu lakierniczego. Do osiągnięcia najlepszych efektów w  pracy lakiernika potrzebna jest, więc znajomość prawidłowego wyboru i używania narzędzi, dobór jakości materiałów lakierniczych, ale i wiedza o tym jakie procesy zachodzą podczas właściwej pracy. Wszystko to sprowadza się zatem do znajomości zagadnień z zakresu chemii, fizyki i mechaniki.

Lakiernika śmiało możemy porównać do artysty, którego umiejętności manualne, pewna ręka decyduje o świetnym efekcie końcowym. Największe znaczenie ma dla niego praktyka, która odbywa się już na etapie szkolnym. Z reguły zakłady i serwisy blacharsko-lakiernicze proponują pracę swoim najzdolniejszym praktykantom. Lakiernicy samochodowi mogą po ośmiu latach pracy zdobyć tytuł mistrza, zdając egzamin przed Komisją w Izbie Rzemieślniczej.

Serwis blacharsko-lakierniczy – zakres usług

Serwis blacharsko lakierniczy Nord Auto Hyundai zatrudnia pracowników, których obowiązki polegają na dokonywaniu napraw zniszczonej karoserii, najczęściej aut powypadkowych. Zakres usług to naprawa samochodów osobowych i dostawczych oraz przygotowanie do dalszego lakierowania, a wszystko to przy wykorzystaniu specjalistycznych narzędzi pomiarowych i naprawczych, takich jak rama do prostowania karoserii, lutospawarka, podnośnik hydrauliczny i ślimakowy.

W zakresie usług lakierniczych istnieje możliwość zmiany lub odświeżenia dotychczasowej powłoki lakierniczej samochodu, a także usunięcie nieestetycznych rys. Lakiernicy oferują usługi polegające na konserwacji lakieru oraz polerowaniu pojazdu, dzięki czemu jego dobry stan będzie utrzymywać się przez długi czas. Zarówno blacharz jak i lakiernik muszą ściśle współpracować z mechanikami samochodowymi.

Gdzie może pracować lakiernik samochodowy?

Lakiernik samochodowy może pracować w prywatnych warsztatach samochodowych, specjalistycznych serwisach i lakierniach, a także fabrykach mebli. Profesjonalni lakiernicy zatrudniani są również w fabrykach samochodowych. Z biegiem lat zapotrzebowanie na takich pracowników, jednak się zmniejsza, gdyż prace lakiernicze przejmują nowoczesne maszyny.

Oceń post

Zostaw komentarz