Jak zwiększyć szanse na sprzedaż samochodu?

Rynek obrotu samochodami jest obecnie strasznie rozbudowany. Autami handluje się wszędzie, gdzie tylko możliwie, a tendencja spadkowa wydaje się nie dotyczyć tej branży. Nowe samochody są mimo wszystko w zasięgu niewielu ludzi, stąd większość szuka pojazdu z drugiej ręki, za możliwie przystępną cenę i w dobrym stanie technicznym. Oto kilka trików, jak uatrakcyjnić ofertę sprzedażową samochodu używanego.

Przygotuj samochód i zrób profesjonalne zdjęcia

Reklama jest w tym przypadku niezwykle istotna. Jesteśmy wzrokowcami, stąd często “kupujemy oczami”. Mimo, iż kupno samochodu to nie wybór pary butów w sklepie, estetyczny wygląd auta ma ogromne znaczenie. Dlatego przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań należy wysprzątać i umyć samochód w każdym zakamarku. Jeśli tapicerka jest poplamiona, warto skorzystać z usług profesjonalistów i powierzyć im wyczyszczenie samochodu.

Kiedy auto jest gotowe, należy wykonać zdjęcia. Obowiązkowo w świetle dziennym i nie pod słońce. Należy również zadbać, by kadr był w całości. Tutaj koniecznie trzeba podkreślić walory auta, jednak ewentualne usterki i wady muszą być widoczne na zdjęciach. Ukrywanie tego typy faktów jest dużym błędem.

Przygotuj ogłoszenie

Ogłoszenie o sprzedaży samochodu powinno być krótkie i treściwe. Musi koniecznie zawierać wszystkie dane techniczne:

 • numer VIN;
 • model;
 • marka;
 • rok produkcji;
 • przebieg;
 • stan techniczny;
 • historia serwisowa;
 • okres obowiązywania przeglądu i polisy;

Jeśli auto przechodziło remont lub kosztowne naprawy, warto wskazać wydatki i na dowód pokazać faktury.

Wybierz portal

Chcąc sprzedać samochód najlepiej umieścić ogłoszenie w poczytnym portalu internetowym. Obecnie internet jest głównym źródłem poszukiwania samochodów, stąd warto zadbać o odpowiednią promocję, by ogłoszenie dotarło do jak największej rzeszy osób potencjalnie zainteresowanych. Sprawdź darmowe ogłoszenia sprzedaży samochodu gdzie w wygodny sposób można umieścić ogłoszenie sprzedaży samochodu.

Ustal realną cenę

Kiedy dojdzie już do spotkania z klientem, bądź przygotowany. Ustal realną cenę i limit, do którego jesteś gotowy negocjować. Tutaj konieczny jest zdrowy rozsądek. Lekkie zawyżenie ceny nie odstraszy klienta, ale cena znacząco odbiegająca od średniej, z pewnością zniechęci oglądającego. Podobnie sytuacja ma się w drugą stronę. Zbyt niska cena może świadczyć o ukrytych wadach i może być uznana za chęć szybkiego pozbycia się problemu.

Wybierz odpowiedni czas na sprzedaż

Sezonowość w tej branży doskonale znana jest “handlarzom” i właścicielom komisów. Wiosną wzrasta zainteresowanie kabrioletami, z kolei w okresie srogich zim i podczas wakacji, sprzedaż aut znacząco spada. Może więc wybrać wiosnę?

Po transakcji nie zapomnij o formalnościach

 1. Sceduj na kupującego polisę ubezpieczeniową.
 2. Poinformuj wydział komunikacji.
 3. Zawiadom ubezpieczyciela i odeślij mu umowę.
 4. Jeśli samochód został sprzedany przed upływem 6 miesięcy od zakupu, należy rozliczyć się z Urzędem Skarbowym i wypełnić odpowiedni PIT.

Szybka transakcja to z reguły spora strata dla sprzedającego. Można oczywiście auto wstawić do komisu, ale nigdy nie wiadomo, kiedy pojawi się klient. Stąd najlepszym sposobem jest odpowiednie zareklamowanie auta i umieszczenie ogłoszenia w serwisie ogłoszeniowym np. Pokato.pl

Poprzedni artykuł

Samóchod i jego reduktor – dobrana para

Następny artykuł

Import aut z USA

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.