Jaka jest akcyza na auto sprowadzane z Niemiec? – wszystko o podatkach przy sprowadzaniu używanego samochodu

Każdy, kto myśli o rozpoczęciu działalności w branży handlu używanymi samochodami, musi dokładnie przeanalizować koszty – tylko na tej podstawie będzie można oszacować ewentualny zysk. Największy – i, z pewnością, najważniejszy – koszt to zakup samochodu i sprowadzenie go do Polski. Często jednak zapomina się o tym, że już po sprowadzeniu pojazdu trzeba udać się do Urzędu Skarbowego i zapłacić akcyzę. W niektórych okolicznościach może ona wynosić nawet 18,6% wartości auta. Jaka jest akcyza na auto sprowadzone z Niemiec?

Akcyza na auto z Niemiec – dwie stawki

Auto kupione i sprowadzone z Niemiec nie podlega cłu, więc na granicy nie trzeba wnosić żadnej opłaty na rzecz państwa. Jednak już po dojechaniu na miejsce należy udać się do Urzędu Skarbowego i opłacić akcyzę. Bez względu na to, czy auto zostało sprowadzone na handel, czy na użytek prywatny
,przepisy mówią, że w ciągu 30 dni od przyjazdu należy je zarejestrować w kraju. Jednym z dokumentów niezbędnych w procesie rejestracji jest potwierdzenie zapłaty podatku akcyzowego. Jego wysokość uzależniona jest od dwóch kwestii ­– po pierwsze od pojemności silnika, po drugie, wartości samego samochodu. Stawki są dwie:

  • 3,1% wartości auta, w przypadku samochodów z silnikiem o pojemności do 2000 centymetrów sześciennych;
  • 18,6% wartości auta, w przypadku samochodów z silnikiem o pojemności powyżej 2000 centymetrów sześciennych.

Akcyza na samochód z Niemiec – jak wyliczana jest wartość pojazdu?

Ponieważ akcyza na samochód z Niemiec wyrażona jest jako procent wartości, niektórym może zaświtać w głowie pomysł , aby zaniżyć cenę zakupu pojazdu, w ten sposób płacąc niższą akcyzę. Nie warto tego robić. Jeśli wartość pojazdu wyda się urzędnikowi podejrzanie niska, z pewnością nie przyjmie za dobrą monetę tłumaczeń właściciela o wyjątkowej okazji, z której skorzystał. Spojrzy w tabelę serwisu Eurotax, który zajmuje się wyceną używanych samochodów i wyliczy akcyzę na podstawie średniej ceny rynkowej za dany model i rocznik, a właściciela obciąży opłatą za dodatkową wycenę.

Innym popularnym sposobem na ominięcie akcyzy na auto z Niemiec lub z innego kraju jest zamontowanie kratki wewnątrz pojazdu i zarejestrowanie go jako pojazdu ciężarowego. Warto mieć na uwadze, że  chociaż w chwili rejestracji opłaty uda się uniknąć,  w przyszłości – nawet w ciągu kilku lat, Urząd Skarbowy może skontrolować czy samochód z homologacją ciężarową faktycznie jest wykorzystywany jako ciężarówka. Jeśli nie – naliczy akcyzę od wartości w momencie sprowadzenia, a także doliczy dodatkowe koszty administracyjne.

Akcyza za auto uszkodzone

Podatek akcyzowy naliczany jest bez względu na stan pojazdu. Opłatę należy uiścić zarówno za auto sprawne, jak i uszkodzone. W tym drugim przypadku może się jednak zdarzyć, że cena będzie znacznie niższa od średniej wartości danego modelu i rocznika – właśnie ze względu na uszkodzenie. W takim przypadku warto wziąć ze sobą do Urzędu Skarbowego potwierdzenie stanu pojazdu – może być to ekspertyza rzeczoznawcy, mówiąca o charakterze zniszczeń i związanym z nimi spadkiem wartości lub nawet zdjęcia pojazdu, jeśli jest to samochód powypadkowy lub z wyraźną szkodą. Na tej podstawie akcyza na auto zostanie wyliczona zgodnie z jego realną wartością.

Jak obniżyć akcyzę za auto?

Istnieją jednak sposoby, które w legalny i prosty sposób mogą obniżyć podatek akcyzowy. Warto pamiętać, że jest on wyliczany od wartości auta, ale jeśli kupiło się samochód od innego handlarza i wystawił on na niego fakturę VAT – wówczas wartość wyliczana jest od ceny netto. Jeśli jednak zakupu dokonano od właściciela prywatnego, a dokumentem, który potwierdza transakcję jest tylko umowa kupna-sprzedaży, wówczas akcyzę nalicza się od pełnej kwoty na umowie. W związku z tym osoby, które kupują auta na handel, powinny skupić się na szukaniu ich w źródłach, gdzie swoje oferty prezentują przedsiębiorcy. Przykładem może być serwis ADESA.EU, który przeznaczony jest tylko dla profesjonalnych handlarzy aut, którzy prowadzą w tym zakresie działalność gospodarczą. Z ofertą używanych aut z Niemiec można zapoznać się pod tym linkiem: https://www.adesa.eu/pl/cms/samochody-u%C5%BCywane-niemcy. Kupując auto za pośrednictwem tego serwisu, można być pewnym, że każdorazowo otrzyma się fakturę, a tym samym obniży się podstawę do wyliczenia akcyzy za auto.

Poprzedni artykuł

Jak zachować się po wypadku drogowym?

Następny artykuł

Nie zapomnij o serwisie instalacji gazowej LPG przed zimą !

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.