Jaki oczyszczacz powietrza dla alergika? Ranking 2020

Problemy natury alergicznej, szczególnie tej wziewnej, to coraz bardziej powszechny problem. Różnego rodzaju alergie dotykają coraz to większej grupy ludzi. Możesz sobie pomóc, stosując w domowych warunkach urządzenie, które przyniesie Ci ulgę.

Czym powinien cechować się oczyszczacz powietrza dla alergika?

Oczyszczacz powietrza dla alergikaNajważniejszym parametrem, po którym możemy stwierdzić, czy oczyszczacze powietrza nadają się do pracy w otoczeniu osoby z alergią wziewną, to jakość filtrów, w które zostały wyposażone. W tej kategorii niezastąpiony i bardzo skuteczny jest filtr HEPA, który usuwa nawet najmniejsze i najbardziej groźne pyły – wychwytuje mikroskopijne cząsteczki, w tym alergeny. Stanowi skuteczną barierę dla roztoczy, bakterii, kurzu, pierwotniaków, grzybów, oraz wirusów. Oczyszczacz powietrza, który ma spełniać swoją funkcję w pomieszczeniach, w których przebywa osoba z alergiami, powinien być dodatkowo wyposażony w  jonizator. Generuje on jony dodatnie, które unieszkodliwiają bakterie, wirusy oraz inne szkodliwe dla zdrowia cząsteczki. Ranking, w którym znajdziesz więcej informacji o oczyszczaczach, które sprawdzą się dla alergika, znajdziesz na https://goodair.pl/blog/oczyszczacz-powietrza-dla-alergika-ranking.

1. Toshiba CAF-X116XPL

Połączenie 3 filtrów wysokiej jakości pozwala usunąć około 99,9% zanieczyszczeń w pomieszczeniu. Skuteczność oczyszczacza została zwiększona, dzięki wyposażeniu go w plazmowy generator jonowy. Włączając tę funkcję, urządzenie uwalnia do pomieszczenia ujemnie naładowane jony, które unieszkodliwiają wirusy, bakterie, alergeny oraz zarodniki pleśni i grzybów. Jest to jedna z najważniejszych funkcji dla osób cierpiących z powodu alergii.

 • Filtr wstępny, który zatrzymuje największe cząstki zanieczyszczeń, takie jak sierść, włosy i kurz.
 • Urządzenie posiada filtr węgla aktywnego, którego głównym zadaniem jest wyłapywanie zanieczyszczeń gazowych, w tym lotnych związków organicznych, dymu papierosowego, a nawet nieprzyjemnych zapachów.
 • Filtr HEPA, czyli główny środek w walce ze smogiem, a co ważniejsze – alergenami. Zatrzymuje zanieczyszczenia stałe, w tym pyły zawieszone PM10 i PM2.5, roztocza, bakterie, kurz i różnego rodzaju pyłki.

2. Ideal AP 30 PRO

IDEAL AP 30 Pro posiada certyfikaty, które potwierdzają jego skuteczność w walce z alergenami wziewnymi. Urządzenie może być wykorzystywane w instytucjach medycznych – fakt ten wzbudza zaufanie i podnosi oczekiwania wobec produktu. Korzystając z Ideal AP 30 Pro, możesz wybrać jedną z pięciu prędkości filtracji, albo włączyć inteligentny tryb auto, w którym urządzenie samodzielnie dostosowuje pracę do stanu powietrza. Jest niezwykle energooszczędny. Na najbardziej wymagającym trybie pracy pobiera 30 W, natomiast na najwolniejszych obrotach jedynie 5 W.

Oczyszczacz powietrza IDEAL AP 30 Pro zostały wyposażone w innowacyjny filtr 360°, a umieszczony wewnątrz chip sprawia, że produkt nie pracuje w przypadku zużycia filtra, w skład którego wchodzą:

 • filtr wstępny – zatrzymuje sierść, włosy oraz wszelkie większe zanieczyszczenia,
 • filtr HEPA klasy H14, składający się z 5 warstw – usuwa pyły zawieszone i alergeny wziewne,
 • filtr węglowy – pochłania gazy i brzydkie zapachy.

3. Sharp KC-G50EUW

Jest to urządzenie, które wykorzystuje kilkustopniowy proces filtracji powietrza. Warta uwagi jest funkcja Pollen, która idealnie sprawdza się w pomieszczeniach, w których przebywa alergik – dzięki niej, jeszcze szybciej wykrywa i usuwa pyłki roślinne. Posiada program Advanced Auto, który zapobiega rozwojowi pleśni przy zbyt wysokiej wilgotności powietrza. Zupełnie nową funkcją jest Plasmacluster Spot, która pozwala na usunięcie wirusów, bakterii,  także zapachów z przedmiotów takich jak ubrania czy pościel.  Jest wyposażony w 3 filtry – wstępny, HEPA 13, filtr węglowy oraz dodatkowo nawilżacz, oraz jonizator:

4. Ideal AP 30

Ideal AP 30 to oczyszczacz powietrza, który został zaprojektowany z myślą o biurach i pomieszczeniach, których powierzchnia nie przekracza 45 metrów kwadratowych. Urządzenie jest przystosowane do pracy w 4 prędkościach. Posiada tryb automatyczny – urządzenie dostosowuje się do warunków panujących w pomieszczeniu. Dodatkowym ułatwieniem w codziennym użytkowaniu tego modelu jest funkcja informowania o konieczności wymiany filtrów. Sprzętem można sterować za pomocą pilota. Urządzenie zostało wyposażone w:

 • filtr wstępny, wychwytujący kurz, sierść i inne duże zanieczyszczenia,
 • filtr HEPA, skuteczny w walce z alergenami i pyłami,
 • węgiel aktywny, pochłaniający m.in. LZO i WWA,
 • system jonizacji Plasma Wave, który przywraca równowagę między jonami a kationami, wytwarzając przyjazne dla człowieka jony ujemne.

5. Winix Zero

Ten oczyszczacz powietrza posiada inteligentny czujnik cząstkowy Smart Sensor – dzięki któremu, możesz przełączyć urządzenie na tryb automatyczny.  Po włączeniu tego trybu nie musisz monitorować jakości powietrza, ponieważ oczyszczacz zadba o dopasowanie obrotów i natężenia pracy do warunków.

Model ten oczyszcza powietrze za pomocą:

 • filtra wstępnego usuwającego większe zanieczyszczenia takie jak sierść i włosy,
 • filtra węglowego eliminującego brzydkie zapachy, trujące gazy oraz lotne związki organiczne,
 • filtra True HEPA oczyszczającego powietrze z pyłów,
 • Technologii WINIX Plasma Wave, która generuje nieszkodliwe jony dodatnie, które neutralizują wirusy oraz bakterie.

Pomimo dość dobrej specyfikacji oczyszczacz pozostawia wiele do życzenia w kwestii wykończenia. Obudowa jest nieszczelna, co powoduje spadek funkcjonalności produktu – nieszczelny filtr nie działa zadowalająco, pomimo jego dobrej jakości.

6. Coway Storm

Według producenta oczyszczacz Coway Storm przeznaczony jest do dużych pomieszczeń i swoją skuteczność zachowuje nawet na powierzchni 70 metrów kwadratowych, posiada 4 stopnie filtracji oraz wiele udogodnień dla jego użytkowników:

 • filtr wstępny – wykonany z drobnej siateczki, która jest ruchoma, dzięki czemu możesz łatwo ją wyczyścić. Zatrzymuje największe zanieczyszczenia unoszące się w powietrzu.
 • filtr drobnego pyłu – oczyszczacz Coway Storm posiada dodatkowy filtr zatrzymujący zanieczyszczenia, których nie wyłapał filtr wstępny. Jest to rzadkość, a może to wydłużyć żywotność pozostałych filtrów.
 • filtr węglowy – usuwa nieprzyjemne zapachy, trujące gazy w tym formaldehyd – jest to rakotwórczy związek chemiczny, z którym masz do czynienia bardzo często, nawet we własnym mieszkaniu.
 • filtr HEPA E12 – odpowiedzialny za usuwanie składników smogu. Powstrzymuje zarodniki grzybów oraz pleśń.
 • Zróżnicowane systemy nawiewu – normalny przepływ, skupiony oraz wielokierunkowy.
 • Tryb Haze – używany jest do szybkiego oczyszczenia dużej powierzchni lub podczas zwiększenia się zanieczyszczenia powietrza.

Podsumowując

To, co przesądza o tym, czy dany oczyszczacz powietrza będzie spełniał swoją funkcję w otoczeniu osoby z alergią, to przede wszystkim jakość wbudowanego filtru HEPA oraz jonizatora. Wszystkie przedstawione modele są wyposażone w bardzo dobrej jakości filtry – każdy model ma co najmniej 3 filtry, a najważniejszy z nich, czyli HEPA, nie jest klasy niższej niż 12. Tę najniższą wartość posiada Coway Storm. Niestety, kilka z nich nie posiada jonizatora, który dodatkowo usuwa z otoczenia groźne cząsteczki, powodujące reakcje alergiczne. Oczyszczacze, które nie zostały wyposażone w tę funkcję to Coway Storm oraz Idea AP 30 PRO. Urządzenie, które wyróżnia się na tle konkurencji to na pewno Toshiba CAF-X116XPL, oprócz 3 podstawowych filtrów, posiada czwarty, który chroni filtr HEPA przed zbyt szybkim zużyciem. Pozwala to zmniejszyć koszty związane z jego eksploatacją. Jeżeli interesuje Cię  inny model lub chcesz sprawdzić, jakie produkty są dostępne na rynku, wejdź na https://goodair.pl/oczyszczacze-powietrza .

Poprzedni artykuł

Opony letnie – nowości na sezon 2019/2020

Następny artykuł

Przesłanki do odszkodowania za odwołany lot

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.