Ciśnienie powietrza w oponach jakie ?

Utrzymanie odpowiedniego ciśnienia w oponach to kwestia nie tylko bezpieczeństwa, ale również właściwej eksploatacji. Opony z ciśnieniem dostosowanym do obciążenia pojazdu, zgodnie z zaleceniami producenta ogumienia, będziemy użytkować znacznie dłużej. Dlaczego? Ponieważ za wysokie lub zbyt niskie ciśnienie w ogumieniu, niezależnie od tego, czy są to opony zimowe, czy letnie, skutkuje nieregularnym zużyciem bieżnika. Bieżnik z kolei jest gwarantem bezpieczeństwa jazdy: od jego jakości zależy przyczepność do nawierzchni i długość drogi hamowania.

Ważne jest stałe kontrolowanie ciśnienia powietrza i dostosowywanie jego poziomu do zaleceń producenta opon: ciśnienie powinno być przede wszystkim dostosowane do obciążenia pojazdu, i to obciążenia rzeczywistego, w przypadku każdego wyjazdu skutkującego zmianą obciążenia należy odpowiednio dostosować ciśnienie w oponach.

W czasie eksploatacji (jazdy) opony ulegają tzw. „rozgrzaniu”, które skutkuje zmianami ciśnienia powietrza, toteż pomiar wykonany na takiej oponie nie jest w pełni miarodajny. Ciśnienie należy sprawdzać „na zimno”, czyli przed uruchomieniem pojazdu i wyruszeniem w drogę.

Poprzedni artykuł

Klasy jakości opon

Następny artykuł

Kredyt na zakup samochodu

1 Komentarz

  • Jakie ciśnienie powinno być w kolach przednich a jakie w kolach tylnich Zafira B
    1,9 CDTI 150 KM.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.