Jakie gwintowniki najlepiej wybrać?

gwintowniki maszynowe

Przystępując do każdej obróbki skrawaniem, pierwszym dylematem jest wybór odpowiednich narzędzi skrawających. W przypadku nacinania gwintów, wybór dotyczy nie tylko rodzaju gwintownika, ale również sposób wykonywanej obróbki. W tym wypadku mamy gwintowniki maszynowe i gwintowniki ręczne. Które wybrać?

Czy lepsze są gwintowniki maszynowe?

Odpowiedź na pytanie nie jest oczywiście jednoznaczna. Specjaliści często zaznaczają, że gwintowniki maszynowe są idealne do gwintowania otworów przelotowych. Do gwintowania otworów tak zwanych ślepych wolą używać gwintowników ręcznych. Jednak biorąc pod uwagę wszechstronne możliwości skrawające obydwu rodzajów gwintowników należy zaznaczyć, że zarówno gwintowniki ręczne jaki i maszynowe można stosować do gwintowania obydwu rodzajów otworów.
Różnice decydujące o doborze odpowiednich gwintowników dotyczą przede wszystkim posiadania stosownych narzędzi pomocniczych.
W przypadku gwintownika ręcznego niezbędne jest posiadanie odpowiedniego uchwytu. Ważne jest również to, że uzyskanie właściwego gwintu wymaga zastosowania kilku narzędzi wchodzących w skład zestawu. Najczęściej taki zestaw zawiera gwintownik wstępny posiadający jedno nacięcie, gwintownik właściwy zwany zdzierakiem posiadający dwa nacięcia i gwintownik wykańczający bez nacięć. W przypadku użycia takiego zestawu nacięcie właściwego gwintu odbywa się w trzech etapach, po zastosowaniu wszystkich trzech gwintowników. Niektóre zestawy zawierają 2 gwintowniki i wówczas nacięcie gwintu odbywa się w dwóch przejściach.

Kilkuetapowe nacięcie gwintu nie ma natomiast miejsca w przypadku zastosowania gwintownika maszynowego. Tego rodzaju narzędzie jest w stanie naciąć właściwy gwint niemalże od początku do końca. Gwintowniki maszynowe ( oferta gwintowników maszynowych metrycznych ) w przeciwieństwie do ręcznych wymagają jednak posiadania wiertarki lub innej obrabiarki mechanicznej. Gdy chcemy wykonać gwintowanie otworów przelotowych musimy się zaopatrzyć w gwintowniki proste, a gdy planujemy gwintowanie otworów nieprzelotowych powinniśmy posiadać gwintowniki skrętne.
Zatem obydwa rodzaje gwintowników mogą być stosowane do gwintowania otworów przelotowych i nieprzelotowych.

Dobór gwintowników maszynowych

Głównym kryterium wyboru gwintowników podczas obróbki maszynowej jest rodzaj nakroju gwintownika.

gwintowniki maszynowe
Głównym kryterium wyboru gwintowników podczas obróbki maszynowej jest rodzaj nakroju gwintownika.

Jeśli wybierzemy gwintownik z nakrojem B, pełen gwint rozpoczyna się między 3,5 a 5 zwojem Kąt nakroju wynosi 8 stopni. Takie gwintowniki maszynowe stosuje się głównie do gwintowania otworów przelotowych. Zaletą tego gwintownika jest specjalne nacięcie na czole (tzw. łezka), które służy do sprawnego odprowadzania wiórów. Ta funkcja wpływa na możliwość uzyskania lepszej powierzchni obrabiania i zmniejszenie ryzyka złamania gwintownika.
W przypadku nakroju C (2 – 3 zwoje) rowki są proste i spełniają funkcje magazynowania wiórów. Gwintownik pozwala na wykonanie pełnego gwintu od początku do końca.
Nakrój C skrętny ( gwintownik maszynowy nieprzelotowy ) charakteryzuje się również 2 – 3 zwojami, ale jego rowki są skrętne w prawą stronę. Dzięki temu możliwe jest gwintowanie otworów nieprzelotowych, bowiem nadmiar skrawanego materiału odprowadzany jest w górę otworu.

Gwintowanie ręczne w kilku etapach

Istotną różnicą między gwintownikami ręcznymi a maszynowymi jest fakt, że w przypadku tych pierwszych, gwintowanie odbywa się dwu- lub trzy etapowo. Każdorazowo nacinany gwint podzielony jest na dwie lub trzy sztuki gwintowników.
Każdy gwintownik z zestawu spełnia swoją określoną funkcję. Największą część profilu wybiera pierwszy gwintownik z zestawu. Jest to około 55% gwintu. Na tym etapie obróbki występują największe opory skrawania.
Drugi gwintownik ręczny służy do gwintowania kolejnych 25% gwintu. Ostateczny kształt gwintu nadaje gwintownik wykańczający.
Istotną zasadą przy wykonywaniu gwintów ręcznie jest zastosowanie niezbędnego pokrętła. Posiada ono specjalne mocowanie na zbierak kwadratowy. Jest on ruchomy, co pozwala na umieszczenie w nim różnych rodzajów gwintowników.

Sklep z gwintownikami

Źródło zdjęcia: pexels.com Licencja: https://www.pexels.com/photo-license/

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments