Jakie są przyczyny awarii przegubów w samochodzie?

Każdy właściciel marzy o tym, aby jego samochód działał niezawodnie przez długie lata. Niemniej z biegiem lat użytkowania, w wyniku eksploatacji poszczególnych części może on ulec awarii. Co zrobić jeśli w samochodzie został uszkodzony przegub oraz jakie są objawy?

Z czego zbudowany jest przegub?

Obecnie w zależności od marki samochodu montowane jest kilka rodzajów przegubów, które to znacznie różnią się między sobą budową. Niemniej każda półoś składa się przede wszystkim ze sztywnego wału, na którego końcach znajduje się przegub wewnętrzny oraz zewnętrzny.

Niezależnie od tego, który zostanie uszkodzony przegub objawy zawsze uniemożliwiają dalsze użytkowanie pojazdu samochodowego. W takiej sytuacji należy czym prędzej udać się do warsztatu samochodowego w celu usunięcia usterki.

Przeguby nierównobieżne oraz równobieżne

Warto wiedzieć o tym, że w poszczególnych układach napędowych może być zamontowany:

  • przegub nierównobieżny bardzo często jest zwany asynchronicznym, który to pozwala na przełamanie wału napędowego. Najczęściej stosowanym rodzajem tego typu przegubu jest krzyżakowy.
  • przegub równobieżne zwany także homokinetycznym, którego konstrukcja powoduje, że nie występuje zmiana prędkości obrotowej pomiędzy poszczególnymi wałami. Wyróżnia się przeguby równobieżne: stałe, trójramienne owalne z kompensacją wzdłużną trójramienne z kompensacją wzdłużną oraz z kompensacją wzdłużną.

Nieprawidłowe funkcjonowanie przegubów samochodowych sygnalizuje zawsze o tym, że uległy one awarii i że należy je czym prędzej wymienić na nowe – w tym celu zapraszamy na Deler.pl.

Przegub zewnętrzny objawy towarzyszące awarii

Warto wiedzieć o tym, że w inne objawy występują w przypadku zużycia się przegubu wewnętrznego, a jeszcze inne w przypadku zużycia przegubu zewnętrznego. Jakie zatem występują objawy awarii przegubu zewnętrznego?

Otóż jeśli chodzi o przegub zewnętrzny, to część ta znajduje się blisko koła, i w przypadku jej awarii kierowca podczas prowadzenia pojazdu samochodowego może usłyszeć metaliczne stuki, które to będą dochodziły z okolicy przedniego zawieszenia. Objawy uszkodzenia przegubu zewnętrznego najczęściej można usłyszeć w trakcie przyśpieszania oraz ruszania z miejsca na skręconych kołach.
W początkowej fazie stukanie zazwyczaj pojawia się przy maksymalnym wychyleniu koła. Niemniej z czasem luz wewnątrz przegubu znacznie się powiększa, a charakterystyczne odgłosy stukania zaczynają wstępować coraz częściej podczas prowadzenia pojazdu.

Przegub wewnętrzny objawy charakterystyczne podczas jego awarii

Jeśli chodzi o zużycie przegubu wewnętrznego to objawy zazwyczaj charakteryzują się drganiami, które to zazwyczaj nasilają się podczas przyśpieszania. Drgania te są mocno wyczuwalne na kierownicy, a w przypadku mocnego uszkodzenia nawet na całej karoserii samochodu.

Jakie są przyczyny uszkodzeń przegubów samochodowych?

Co prawda zarówno przeguby zewnętrzne jak i wewnętrzne jak i cała półoś są zawsze projektowane w każdym pojeździe samochodowym w taki sposób, aby mogły wytrzymywać znaczne obciążenia, które to wynikają z przenoszenia momentu obrotowego z silnika na koła oraz te które powstają w związku z pracą zawieszenia, niemniej z czasem eksploatacji pojazdu mogą one ulec awarii.

Każdy użytkownik samochodu powinien zawsze pamiętać o tym, że szybka oraz bardzo agresywna jazda może w ogromnym stopniu wpłynąć na awarię tych części. Ponadto do zużycia się przegubów może dojść wskutek znacznego zwiększenia mocy silnika. Fabryczna część może nie wytrzymać, więc w takim przypadku warto zamontować przegub aftermarketowy, odpowiednio dopasowany do ilości koni mechanicznych znajdujących się w samochodzie.

W celu zachowania w samochodzie sprawnych przegubów każdy użytkownik pojazdu powinien na bieżąco kontrolować stan ich gumowej osłony, gdyż wskutek jej uszkodzenia do wnętrza przegubów zaczyna dostawać się podczas jazdy piasek oraz inne zanieczyszczenia w postaci wody czy soli, które to ulegają zmieszaniu się ze smarem i w związku z tym niszczą nieodwracalnie przeguby.

Jeśli przeguby się zepsują, to wówczas należy je czym prędzej wymienić na nowe, bowiem w przeciwnym razie może dojść do innych, poważnych awarii, wśród których można wymienić: uszkodzone poduszki silnika, zwrotnicy czy piast samochodowych.

Poprzedni artykuł

Techlife X9 – hulajnoga elektryczna na każde wzniesienie

Następny artykuł

Opony letnie – nowości na sezon 2019/2020

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.