Jakie są skutki niskiego ciśnienia w oponach?

Zdaniem specjalistów zajmujących się badaniami rynku oponiarskiego, Polacy przywiązują małą wagę do prawidłowego ciśnienia opon w swoich autach. Nieuzupełnione braki mogą skutkować wieloma konsekwencjami. Nie wszystkie samochody są wyposażone w automatyczne czujniki alarmujące o niskim ciśnieniu opon, dlatego tym bardziej kierowca powinien pamiętać o regularnym sprawdzeniu tej wartości.

Zbliża się zima i wielu kierowców, którzy nie są posiadaczami opon całorocznych, będą zmieniać ogumienie na typowo zimowe. To dobra okazja, by skontrolować ciśnienie opon i uzupełnić ewentualne braki.

Skutki niewłaściwego ciśnienia w oponach

Niewłaściwe ciśnienie, wpływa bowiem na wiele czynników. W zależności od warunków, stylu jazdy i typu opon ciśnienie będzie zróżnicowane. W codziennych sytuacjach niskie ciśnienie powoduje pogorszenie przyczepności i właściwości jezdnych, dlatego jest to bardzo niebezpieczne szczególnie zimą, kiedy ogumienie ma kontakt z podłożem narażonym na skrajne warunki atmosferyczne.

Niedopompowana opona ma większą styczność z asfaltem, dlatego bardzo często podczas deszczu na środku bieżnika znajduje się więcej wody. Bieżnik nie jest w stanie odprowadzić jej większej ilości. Zjawisko akwaplaningu to właśnie moment, w którym opona traci kontakt z nawierzchnią jezdni. Ciśnienie wody na środku bieżnika staje się większe od ciśnienia opony napierającego na asfalt.

To jednak nie jedyny skutek niskiego ciśnienia w oponach. Zbyt niskie ciśnienie wpływa na zużycie opony. Większy nacisk na krawędzie sprzyja jej ścieraniu. Jeśli z kolei jest zbyt wysokie, to tylko środek bieżnika ma kontakt z nawierzchnią. W obu tych przypadkach ogumienie nie zużywa się równomiernie. Natomiast w momencie, gdy ciśnienie jest zgodne z zaleceniami producenta, cały bieżnik dotyka asfaltu i opona ściera się równomiernie.

Podczas jazdy, szczególnie na zakrętach, niewłaściwie napompowana opona mocniej pracuje, tak więc zmniejsza się jej stabilność i pogarsza wyczucie samochodu podczas jazdy. Zbyt słabo napompowane opony potrafią zauważalnie zwiększyć zużycie paliwa podczas codziennej eksploatacji. Jest to związane z oporami toczenia, co jest spowodowane odkształcaniem się opony przy nawierzchni. Nadmierna praca gumy wymaga większego nakładu energii, która zamienia się w ciepło. W efekcie opona się mocno nagrzewa, a spalanie rośnie.

Jak wykazują wyniki testów przeprowadzonych przez firmy związane z branżą motoryzacyjną, ciśnienie niższe o 1 bar to aż o 30% większe opory toczenia, a to przekłada się na wzrost zużycia paliwa aż o 5%! Warto pamiętać, że na rynku dostępne są opony o różnych oporach toczenia. Informacja o oporach toczenia umieszczana jest na etykietach producenta, a jako oznaczenie jest używana skala od „A” do „G”. W sklepie internetowym Plusgum można znaleźć opony o różnym wskaźniku toczenia, dopasowanym do indywidualnych potrzeb.

Autor zdjęcia: Tomasz Zajda, fotolia.com, 145284201

Poprzedni artykuł

Gdzie kupić części samochodowe do Opla?

Następny artykuł

Aquaplaning i Twoje opony – co mają wspólnego?

1 Komentarz

  • Prawidłowe ciśnienie w oponach samochodu jest bardzo ważne, ponieważ wpływa bezpośrednio na jakość prowadzenia pojazdu, a tym samym na bezpieczeństwo jazdy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.