Jakie samochody kradną najczęściej?

Jakie samochody kradną najczęściej

Kradzieże samochodów wciąż mają miejsce w naszym kraju, bez względu na poprawę warunków życia w ostatnim dwudziestoleciu. Złodzieje mają swoje sposoby na obejście nawet nowoczesnych zabezpieczeń antywłamaniowych w naszych pojazdach. W 2018 roku zgłoszono w sumie 13 653 kradzieże aut w Polsce. Najwięcej kradnie się w województwach o większej gęstości zaludnienia. Przoduje mazowieckie, za nim plasuje się śląskie, a podium zamyka wielkopolskie. Sporo samochodów znika też w dolnośląskim, pomorskim i łódzkim. Co ciekawe, w różnych regionach łupem złodziei padają inne auta – kliknij tutaj, by zobaczyć, jak wygląda to w Warszawie. A my przyjrzyjmy się, jakie samochody kradną najczęściej w południowej Polsce.

VW Golf

Niemieckie Golfy to jedne z ulubionych samochodów Polaków w segmencie C. Choć obecnie w salonach Volkswagena kupić można egzemplarze ósmej generacji, to po polskich drogach śmiga całkiem sporo niezawodnych „dwójek” i „trójek”. Starsze modele są chętnie kradzione ze względu na rosnące zapotrzebowanie na części zamienne, aczkolwiek wciąż w komisach można znaleźć Golfy jeszcze z poprzedniego wieku. Poszczególne podzespoły i elementy, które złodzieje wymontowują z samochodów, trafiają w ręce nieuczciwych mechaników, montujących kradzione części do naprawianych przez siebie aut. Jeśli jesteś użytkownikiem Golfa, pamiętaj o dodatkowych zabezpieczeniach przed kradzieżą – blokadą skrzyni biegów czy kierownicy, albo niefabrycznym alarmie.

Audi A4

Kolejny uwielbiany w Polsce model zza Odry. Na krajowych drogach spotkamy nie tylko starsze modele, ale coraz częściej pojawiają się też młodsze roczniki. Jeśli Twoje Audi wyposażone jest w system otwierania bezkluczykowego, czyli pilot, warto przemyśleć zainwestowanie w dodatkowe systemy zabezpieczeń przed kradzieżą. Złodzieje korzystają z nowoczesnych technologii, by ukraść nawet najnowsze egzemplarze A4. Dzięki specjalnym urządzeniom potrafią podszyć się pod pilota i przedłużyć jego zasięg. Inny sprzęt pozwala im zablokować sygnał Twojego pilota, przez co wydaje Ci się, że zablokowałeś drzwi, a te w rzeczywistości pozostają otwarte, umożliwiając złodziejom działanie. Zawsze sprawdzaj klamkę przed oddaleniem się od pojazdu, a kluczyk w domu trzymaj w bezpiecznym schowku.

VW Passat

Passat to klasyczny przedstawiciel segmentu D i najpopularniejszy, obok Golfa, model Volkswagena nad Wisłą. Nie tylko wśród użytkowników. Również złodzieje uwielbiają Passaty. Nic dziwnego, bowiem zapotrzebowanie na części zamiennie jest w Polsce całkiem duże, a kradzione samochody rozbiera w specjalnych dziuplach, by poszczególne elementy sprzedać lub zamontować u mechanika. Jeżeli zatem zależy Ci na Twoim Passacie, zadbaj o jego bezpieczeństwo. W miejscach publicznych nigdy nie zostawiaj kluczyka na widoku, dzięki czemu unikniesz przypadkowej jego utraty. Pomyśl, czy nie lepiej będzie wyłożyć trochę oszczędności na zakup dodatkowego zabezpieczenia, by odstraszyć potencjalnych złodziei, którzy czyhają na Volkswagena.

Audi A6

Ten samochód jest nieco droższy i zaliczany do segmentu E. W przypadku Audi A6, skradzione modele nie tylko są rozbierane na części, ale trafiają również w całości za naszą wschodnią granicę, gdzie osoby o zamożniejszych portfelach upodobały sobie ten samochód. Rada jest prosta. Jeśli stać Cię na zakup takiej bryki i jej utrzymanie, to z pewnością jesteś w stanie dorzucić ciut więcej, żeby doposażyć pojazd w system alarmowy, który ostrzeże Cię przed potencjalnym złodziejem. Byłoby szkoda, gdyby tak ładne auto trafiło w niepowołane ręce. W przypadku młodszych roczników złodzieje często korzystają z elektronicznych „zagłuszaczy” pilota, więc zawsze upewnij się dwa razy, czy aby na pewno zablokowałeś drzwi po wyjściu z Twojego Audi.

Audi A3

Jeszcze jeden model Audi, który często kradną na Śląsku i w Polsce. Zdarza się, że kradzieże A3 zdarzają się w biały dzień. Złodzieje mają kilka sprawdzonych sposobów, by zmusić kierowcę do opuszczenia pojazdu po uruchomieniu silnika. Wsadzają kartkę za tylną wycieraczkę, którą zauważasz dopiero podczas manewru cofania, po czym wychodzisz, by ją wyrzucić. Albo wkładają plastikową butelkę z wodą między koło i nadkole, która trzeszczy lub pęka podczas jazdy, a Ty zatrzymujesz się, by wyjść i zobaczyć, co się stało. Symulowanie niegroźnych kolizji to również sposób, by zmusić Cię do opuszczenia auta. W każdym z opisywanych przypadków, jeśli zostawisz kluczyki w stacyjce, złodziej pod Twoją nieuwagę wskoczy za kierownicę i odjedzie Twoim Audi. Pamiętaj, nigdy nie dawaj się sprowokować. Zachowaj zimną krew i trzeźwy umysł, a na pewno nikt nie ukradnie Twojego samochodu.

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments