Kamerki samochodowe na wakacjach – w jakich krajach nie można ich używać?

Motoryzacja to dziedzina, której nieodłącznym elementem są różnego rodzaju akcesoria dodatkowe. Należą do nich również popularne kamerki samochodowe, które pozwalają na zarejestrowanie przebiegu kolizji oraz uzyskanie nieocenionego dowodu. Sprzęt tego typu może być bardzo przydatny także podczas wakacyjnych podróży zagranicznych, jednak jego użytkowanie poza Polską nie zawsze okazuje się zgodne z prawem.

Kamera samochodowa – legalna czy nie?

Kwestia związana z legalnością kamerek samochodowych zasadniczo różni się w poszczególnych krajach. W niektórych państwach nagranie dokonane przy użyciu wideorejestratora nie może zostać wykorzystane jako dowód w sprawie, podczas gdy w innych kamerki samochodowe są całkowicie zabronione. Oznacza to, że kierowca prowadzący auto wyposażone w takie urządzenie musi się liczyć z nierzadko bardzo wysokim mandatem. Najpoważniejsze kary za użytkowanie kamerki podczas jazdy obowiązują w Austrii. Wideorejestracja samochodowa jest w tym kraju traktowana jako monitoring, którego instalacja wymaga uzyskania odpowiedniej zgody. Nagrywanie wideo na drodze publicznej karane jest mandatem o wysokości do 10 tys. euro.
Podróżuj wygodnie podczas wakacji z wypożyczalnią samochodów Mirent

Kiedy konieczne jest oznakowanie nagrań?

Szczegółowych uregulowań dotyczących korzystania z kamery samochodowej nie ma na przykład w Niemczech. Wszelkie urządzenia użytkowane do monitoringu muszą być jednak odpowiednio oznakowane. Jeżeli natomiast zarejestrowany materiał zostanie wykorzystywany do innych celów niż prywatne, jego autorom oraz osobom odpowiedzialnym za publikację nagrań wyznaczona może zostać kara pieniężna do nawet 300 tys. euro. Z kolei na Węgrzech prywatne filmy zarejestrowane przy użyciu kamery samochodowej muszą być skasowane po upływie pięciu dni. W przypadku publikacji materiału bez zgody osób widocznych na nagraniu, twarze oraz numery rejestracyjne pojazdów muszą zostać zamazane.

Gdzie jeszcze wideorejestracja jest zabroniona?

W Szwajcarii samochód nie może być wyposażony w żadne akcesoria umieszczane na szybie oraz w polu widzenia kierowcy. Wideorejestratory są tam zabronione, a kara finansowa za ich użytkowanie wynosi ponad 3500 złotych. Korzystanie z kamer samochodowych jest oficjalnie zabronione w Luksemburgu. Zgodnie z przepisami, użytkowanie wideorejestratorów na drogach publicznych tego księstwa karane jest wysoką grzywną. W przypadku opublikowania zarejestrowanego materiału, właścicielowi pojazdu grozi nawet kara więzienia.

Poprzedni artykuł

Sprawdź ofertę części do samochodów ciężarowych w BSL Truck

Następny artykuł

Zabezpieczenia akceptowane przy kredytach samochodowych

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.