Kask nieodłącznym przyjacielem motocyklisty

Mamy nadzieję, że będąc posiadaczem motocykla, dysponujesz również kaskiem, który w razie ewentualnego wypadku może uratować ci życie. Jeśli natomiast dopiero zaczynasz przygodę motocyklową, koniecznie musisz zaopatrzyć się w kask. Jednak na rynku jest duży wybór tego ochronnego nakrycia głowy. Jaki więc wybrać?

Rodzaje kasków motocyklowych

  • Integralny (zamknięty) – skorupa takiego kasku jest na stałe zamknięta, dzięki czemu jest bardziej sztywna. Jego budowa bardzo dobrze tłumi dźwięki, dlatego należy do najcichszych ochronnych nakryć głowy. Kaski integralne bardzo dobrze chronią głowę, dlatego też są najczęściej wybierane przez motocyklistów.

  • Szczękowy – równie popularny kask charakteryzujący się podnoszoną do góry szczęką. Istnieją dwa rodzaje takich kasków – z demontowaną szczęką (przez co można z niego zrobić kask otwarty) oraz bez możliwości zdjęcia szczęki. Są zazwyczaj droższe i cięższe od kasków integralnych, ale i głośniejsze.

  • Otwarty (jet) – kaski tego typu nie posiadają szczęki, czyli części osłaniającej narząd gębowy motocyklisty. Posiada jednak pewne plusy, mianowicie dobrą wentylację, lekkość oraz doskonałe pole widzenia. Jeśli jednak posiadasz szybki motocykl, nie będzie to najlepszy wybór. Kask typu jet jest natomiast idealny dla posiadaczy skuterów lub chopperów.

  • Crossowy – wyposażony jest w daszek (chroni przed słońcem), posiada także mocno wysuniętą szczękę (zapewnia lepszą wentylację), jest sztywny. Ponadto posiada specjalne filtry wyłapujące pyły i kurz. Z takich kasków zazwyczaj korzystają motocykliści, którzy jeżdżą w terenie, po bezdrożach. Do wyboru są dwa rodzaje kasków crossowych – z szybką oraz bez szybki (niezbędne są wówczas gogle).

  • Weteran/orzeszek – przypominają hełm, nie posiadają szybki ani żadnej ochrony karku. Są niepraktyczne i najmniej chronią kierowcę.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze

Dlaczego na motocykl nie powinniśmy wsiadać, nie założywszy wcześniej kasku? Podczas potencjalnego wypadku, to ochronne nakrycie głowy pochłania siłę uderzenia, chroniąc tym samym bardzo delikatną głowę. Jednak kask kaskowi nierówny, dlatego nie powinniśmy na nim oszczędzać. A przedział cenowy kasków jest naprawdę szeroki – od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy. Czy to oznacza, że koniecznie musimy inwestować w najdroższy kask na rynku? „Niekoniecznie – wszystko zależy od tego, z jakich materiałów kask został stworzony. Jeżeli nie czujemy się na siłach wybierać samodzielnie kasku, zdajmy się na doświadczenie specjalistów” – informuje Dawid Myszyński z Honda Plaza.

Zanim jednak w pełni oddamy się w ręce doświadczonego sprzedawcy, warto wiedzieć, z jakich materiałów tworzone są kaski motocyklowe. Poniżej skupiliśmy się na skorupie kasku oraz na szybce (o ile kask ją posiada), czyli na dwóch najważniejszych elementach.

  • Zewnętrzna część kasku – skorupa – może być wykonana z materiałów polimerowych lub kompozytowych. Najgorszej jakości są kaski stworzone z tworzywa ABS oraz żywicy termoplastycznej. Lepszej jakości – a tym samym bezpieczniejsze – są kaski z termoplastiku, technopolimeru oraz poliwęglanu. Najdroższe kaski są produkowane z włókna szklanego, włókna węglowego (karbonu), a także polimeru zwanego kevlar.

  • Od jakości szybki zależy widoczność, a więc jedna z ważniejszych rzeczy podczas jazdy (nie tylko motocyklem). Gdy jest porysowana, utrudnia poruszanie się po drodze. Jednym z odporniejszych na zarysowania materiałem jest Lexan. Uwagę należy również zwrócić na parowanie szybki. Najlepszym rozwiązaniem w tym przypadku jest zainwestowanie w tzw. Pinlock lub FogCity. Tańszym rozwiązaniem jest stosowanie środka typu anti-fog.

Poprzedni artykuł

Filtr przeciwpyłkowy w samochodzie – kiedy go wymienić i dlaczego

Następny artykuł

Capital of Rock 2017 – kto wystąpi na wrocławskim wydarzeniu?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.