Czy każde auto można holować?

Nie wszyscy, nawet “zawodowcy” wiedzą, że, nie każdy samochód można holować. Są auta, które trzeba holować w ostrożny, szczególny sposób, ale też i takie, których holować nie należy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać w czasie urlopowych wojaży.

Nie wszyscy, nawet “zawodowcy” wiedzą, że nie każdy samochód można holować. Są auta, które trzeba holować w ostrożny, szczególny sposób, a są też i takie, których holować nie należy. Na sposób, w jaki holowane są ich samochody, powinni szczególnie zwracać uwagę właściciele aut z automatyczną skrzynią biegów, napędem na cztery koła, z zawieszeniem hydropneumatycznym. To ważne, bo człowiek, będąc daleko od domu, w wakacyjnej podróży, w stresie i nerwach może ponieść większe koszty i straty, spowodowane niewłaściwymi próbami holowania jego auta.

Holowanie aut z automatyczną skrzynią biegów

Holowanie aut z automatyczną skrzynią biegów jest zabronione przez producentów pojazdów w chwili, gdy koła napędowe będa stylały się z nawierzchnią podczas holowania. Do takich zleceń pomoc drogowa powinna podchodzić bardziej rozważnie, mimo, że holując pojazd z automatyczną skrzynią biegów przez dystans 50 km i z prędkością nie wyższą niż 50 km/h w warunkach autostrady, uszkodzenia mechanizmów są na tyle niewielkie, by nie czyniły szkody. Najlepiej jednak wezwać lawetę, i na niej przewieźć auto do warsztatu. Jeśli nie jest to możliwe, ustaw dźwignię zmiany biegów na “N” i włącz silnik, o ile to możliwe. Absolutnie nie wolno holować pojazdów w momencie awarii skrzyni biegów lub braku oleju. Tutaj pozostaje jedynie laweta lub motyl.

Holowanie aut z napędem na cztery koła

Holowanie aut z napędem na cztery koła może sprawiać problem. Tutaj koniecznie musisz pamiętać, aby odłączyć napęd jednej z osi. Jeśli o tym zapomnisz, lub masz auto ze stałym napędem na obie osie, musisz liczyć się z całkowitym zniszczeniem centralnej przekładni. Auto terenowe można holować na holu lub po prostu, przewieźć je lawetą.

Holowanie aut z hydropneumatycznym zawieszeniem

Holowanie aut z hydropneumatycznym zawieszeniem jest bardzo problematyczne. Zawieszenie, znane z konstrukcji Citroena, opada w momencie wyłączenia silnika lub jego awarii, ze względu na brak ciśnienia, co powoduje zmniejszenie się prześwitu między podwoziem a nawierzchnią do kilku centymetrów. Nie trzeba mówić, czym mogą skończyć się próby holowania auta. Firmy pomocy drogowej dysponują specjalnymi dźwigami, którymi można przenieść auto na lawetę, najlepiej z hydraulicznie opuszczaną platformą.

Podstawowe zasady obowiązujące podczas holowania

Podstawowe zasady podczas holowania sprecyzowane są przez obowiązujący Kodeks drogowy. Auto ze sprawnym układem kierowniczym i hamulcowym można holować na lince holowniczej o długości od 4 do 6 metrów, oznaczonej czerwono – białymi pasami lub żółtą chorągiewką.W przypadku, gdy nie działa układ hamulcowy bądź kierowniczy, do holowania pozostaje laweta, “motyl” lub sztywny hol o długości do 3 metrów. Decydując się na sztywny hol, pamiętaj, że jeden układ hamulcowy musi bezwzględnie działać. Podczas holowania na obszarze zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, a poza obszarem zabudowanym do 60 km/h. Nie wolno holować pojazdu na autostradzie. Prawo dopuszcza tu jedynie holowanie przez specjalny holownik i tylko do najbliższego wyjazdu. Auto holujące musi mieć włączone światła mijania, a pojazd holowany powinien mieć umieszczony po lewej stronie trójkąt ostrzegawczy oraz włączone światła pozycyjne w czasie, gdy widoczność jest niedostateczna.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Auto serwis Fast-Trans w Poznaniu specjalizującą się w pomocy drogowej i naprawie aut osobowych, dostawczych i ciężarowych.
0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments