Nie wszyscy, nawet “zawodowcy” wiedzą, że, nie każdy samochód można holować. Są auta, które trzeba holować w ostrożny, szczególny sposób, ale też i takie, których holować nie należy. Podpowiadamy, na…

Czy każde auto można holować?

Czy każde auto można holować?

Nie wszyscy, nawet “zawodowcy” wiedzą, że, nie każdy samochód można holować. Są auta, które trzeba holować w ostrożny, szczególny sposób, ale też i takie, których holować nie należy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i o czym pamiętać w czasie urlopowych wojaży.

Nie wszyscy, nawet “zawodowcy” wiedzą, że nie każdy samochód można holować. Są auta, które trzeba holować w ostrożny, szczególny sposób, a są też i takie, których holować nie należy. Na sposób, w jaki holowane są ich samochody, powinni szczególnie zwracać uwagę właściciele aut z automatyczną skrzynią biegów, napędem na cztery koła, z zawieszeniem hydropneumatycznym. To ważne, bo człowiek, będąc daleko od domu, w wakacyjnej podróży, w stresie i nerwach może ponieść większe koszty i straty, spowodowane niewłaściwymi próbami holowania jego auta.

Holowanie aut z automatyczną skrzynią biegów

Holowanie aut z automatyczną skrzynią biegów jest zabronione przez producentów pojazdów w chwili, gdy koła napędowe będa stylały się z nawierzchnią podczas holowania. Do takich zleceń pomoc drogowa powinna podchodzić bardziej rozważnie, mimo, że holując pojazd z automatyczną skrzynią biegów przez dystans 50 km i z prędkością nie wyższą niż 50 km/h w warunkach autostrady, uszkodzenia mechanizmów są na tyle niewielkie, by nie czyniły szkody. Najlepiej jednak wezwać lawetę, i na niej przewieźć auto do warsztatu. Jeśli nie jest to możliwe, ustaw dźwignię zmiany biegów na “N” i włącz silnik, o ile to możliwe. Absolutnie nie wolno holować pojazdów w momencie awarii skrzyni biegów lub braku oleju. Tutaj pozostaje jedynie laweta lub motyl.

Holowanie aut z napędem na cztery koła

Holowanie aut z napędem na cztery koła może sprawiać problem. Tutaj koniecznie musisz pamiętać, aby odłączyć napęd jednej z osi. Jeśli o tym zapomnisz, lub masz auto ze stałym napędem na obie osie, musisz liczyć się z całkowitym zniszczeniem centralnej przekładni. Auto terenowe można holować na holu lub po prostu, przewieźć je lawetą.

Holowanie aut z hydropneumatycznym zawieszeniem

Holowanie aut z hydropneumatycznym zawieszeniem jest bardzo problematyczne. Zawieszenie, znane z konstrukcji Citroena, opada w momencie wyłączenia silnika lub jego awarii, ze względu na brak ciśnienia, co powoduje zmniejszenie się prześwitu między podwoziem a nawierzchnią do kilku centymetrów. Nie trzeba mówić, czym mogą skończyć się próby holowania auta. Firmy pomocy drogowej dysponują specjalnymi dźwigami, którymi można przenieść auto na lawetę, najlepiej z hydraulicznie opuszczaną platformą.

Podstawowe zasady obowiązujące podczas holowania

Podstawowe zasady podczas holowania sprecyzowane są przez obowiązujący Kodeks drogowy. Auto ze sprawnym układem kierowniczym i hamulcowym można holować na lince holowniczej o długości od 4 do 6 metrów, oznaczonej czerwono – białymi pasami lub żółtą chorągiewką.W przypadku, gdy nie działa układ hamulcowy bądź kierowniczy, do holowania pozostaje laweta, “motyl” lub sztywny hol o długości do 3 metrów. Decydując się na sztywny hol, pamiętaj, że jeden układ hamulcowy musi bezwzględnie działać. Podczas holowania na obszarze zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 30 km/h, a poza obszarem zabudowanym do 60 km/h. Nie wolno holować pojazdu na autostradzie. Prawo dopuszcza tu jedynie holowanie przez specjalny holownik i tylko do najbliższego wyjazdu. Auto holujące musi mieć włączone światła mijania, a pojazd holowany powinien mieć umieszczony po lewej stronie trójkąt ostrzegawczy oraz włączone światła pozycyjne w czasie, gdy widoczność jest niedostateczna.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Auto serwis Fast-Trans w Poznaniu specjalizującą się w pomocy drogowej i naprawie aut osobowych, dostawczych i ciężarowych.

Zostaw komentarz