W przeważającej ilości, spośród 20 milionów aut, jakie jeżdżą po polskich drogach, znajduje się klimatyzacja. Oznacza to, że co najmniej kilka milionów kierowców musi uważać na usterki i uszkodzenia układu….

Kiedy nie działa klimatyzacja – najczęstsze usterki układu

Kiedy nie działa klimatyzacja – najczęstsze usterki układu

W przeważającej ilości, spośród 20 milionów aut, jakie jeżdżą po polskich drogach, znajduje się klimatyzacja. Oznacza to, że co najmniej kilka milionów kierowców musi uważać na usterki i uszkodzenia układu. Przedstawiamy te najpopularniejsze.

Popularny luksus

Klimatyzacja przez lata uchodziła za luksusowy dodatek, montowany tylko w autach z wyższej półki. Stan ten trwał wynalezienia na początku lat 30. ubiegłego wieku, do początku tego stulecia. Jednak od ponad 15 lat jej cena z roku na rok spadała, co przekładało się na zwiększenie jej popularności. Dziś znajduje się ona na wyposażeniu niemal wszystkich nowych samochodów, a i starsze modele również mają ją w standardzie. Jednak jest to część, która czasem ulega awarii i musimy udać się do mechanika, by zbadał przyczynę problemu i go rozwiązał.

Siedem typowych usterek

Nasza klimatyzacja może paść ofiarą kilku usterek. Jedną z najczęstszych jest zbyt niski poziom czynnika chłodniczego w układzie. Gdy dopadnie ona naszą klimatyzację, obniża się wydajność chłodzenia. Ma ona również wpływ na sprężarkę, która może zostać uszkodzona z powodu złego smarowania. Główną przyczyną jest niekorzystanie z klimatyzacji przez dłuższy czas (np. używanie jej tylko latem) lub przeciekający skraplacz lub rura/wąż. Jeżeli dobierzemy niewłaściwy olej lub barwnik UV, również możemy spodziewać się kłopotów ze sprężarką. Spowoduje to zatkanie zaworu rozprężnego lub dyszy dławiącej. Jeżeli dojdzie do zatarcia sprężarki, a mechanik niedokładnie oczyści wszystkie części układu chłodniczego, może w przyszłości dojść do kolejnych awarii. Niebezpieczne dla sprężarki jest sprężenie się cieczy. Skutkuje to zatarciem się tej części lub hałasem. Do zatarcia może dojść również wtedy, gdy nie dbamy o naszą klimatyzację i zwlekamy z odwiedzeniem mechanika. Z kolei niewystarczająca wymiana ciepła w skraplaczu powoduje wysokie naprężenie termiczne sprężarki prowadzące do jej zatarcia. Jeżeli nasza sprężarka w ogóle nie pracuje, najpewniej doszło do uszkodzenia koła DL sprzęgła „zrywnego”.

Jak się bronić?

Na szczęście nie jest tak, że przed awariami nie możemy się bronić. Z niektórymi, mniej inwazyjnymi usterkami, możemy sami walczyć. Odgrzybiania nie musimy zlecać mechanikowi. Na tej stronie zobaczysz, jak to zrobić. Jednak najważniejsze, o czym musimy pamiętać, to regularne sprawdzanie klimatyzacji. Zaleca się je wykonywać raz do roku, chyba że często jeździsz po drogach gruntowych. Pył i piasek powodują szybsze zatykanie się układu, co wymaga częstszego czyszczenia.

Oceń post

Zostaw komentarz