Klej PDR. Jakie ma zastosowanie w usuwaniu wgnieceń?

Wgniecenia karoserii zdarzają się niezwykle często. Zazwyczaj są konsekwencją naszej nieuwagi. Nieumiejętne otworzenie drzwi, parkowanie pod drzewem czy położenie na karoserii ciężkiego przedmiotu, może doprowadzić do zmian w jej wyglądzie.
Na szczęście, jeśli uderzenie nie spowodowało odpryśnięcia lakieru, a jedynie wgniecenie, można to naprawić, nie ponosząc kosztów serwisu samochodu. Jedną z najpopularniejszych metod usuwania wgnieceń jest tak zwana metoda ,,na klej’’, która wykorzystuje technologię PDR.
Technologia PDR – czym jest metoda wykorzystująca klej?
Technologia PDR, czyli Paintless Dent Repair wykorzystywana jest w profesjonalnych zakładach blacharskich. Dzięki niej możliwe jest usunięcie zagnieceń karoserii, bez konieczności jej demontażu. Metoda ,,na klej’’ wymaga wykorzystania odpowiednich narzędzi, do których należą puller, albo dźwignie z nakładkami o różnych kształtach i wymiarach, pistoletu do kleju, młotka zwanego potocznie dobijakiem, specjalistycznego kleju, a także przyrządów, które umożliwią nam usunięcie go z karoserii samochodu. Podczas wykonywania napraw niezbędne jest dobre oświetlenie. Tylko ono wyeksponuje wszystkie znajdujące się na powierzchni wgniecenia.
Metoda ,,na klej’’ – na czym polega?
Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie wyczyścić uszkodzoną nawierzchnię. Tylko ta czynność umożliwi nałożenie na powierzchnię odpowiedniego środka, który utrzyma haczyk do wyciągnięcia zagniecenia. Co więcej, każdy kto decyduje się na samodzielną naprawę karoserii – musi zaopatrzyć się w specjalną lampę, której zadaniem jest ukazanie wszystkich znajdujących się na powierzchni nierówności. Silne światło padające z reflektora to jedyny sposób na znalezienie wszystkich powypadkowych zagnieceń. Następną czynnością, którą musimy wykonać, jest podgrzanie kleju w specjalnym pistolecie oraz przeniesienie go na nakładkę i przyklejenie jej na środku wgniecionego miejsca. Konieczne jest odczekanie, aż klej wyschnie. Dopiero wtedy możemy bezpiecznie zainstalować puller lub dźwignię, którymi delikatnie odciągniemy blachę do całkowitego wyprostowania. Niezwykle ważne jest usunięcie resztek kleju specjalnym skrobakiem, który nie naruszy warstwy karoserii.
Metoda wypychania wgnieceń – jaki klej wybrać?
Kleje do PDR do usuwania wgnieceń to substancje termopotliwe. Charakteryzuje je duża wytrzymałość, a także siła ciągnięcia w kierunku prostopadłym. Właśnie ta cecha umożliwia skuteczne prostowanie karoserii. Po wykorzystaniu klej można usunąć wykorzystując w tym celu specjalny, antysilikonowy zmywacz do kleju PDR, który nie pozostawi najmniejszego śladu na karoserii pojazdu.
Klej do Paintless Dent Repair występuje w kilku wariantach kolorystycznych. Czarnym, który stosowany jest w sytuacjach powypadkowych. Charakteryzuje się bardzo duża wytrzymałość. Dzięki czemu jest idealny do dużych wgnieceń. Niebieskim, który jest najczęściej wybierany przez konsumentów. Określany jest jako standardowy klej do PDR. Sprawdzi się w przypadku nieskomplikowanych wgnieceń. Trzecim wariantem jest czerwony klej. W porównaniu do pozostałych jest najsłabszy, co czyni go odpowiednim do lekkich, na pierwszy rzut oka niewidocznych zagnieceń. Wprowadzenie przez producentów trzech wariantów kolorystycznych sprawiło, iż zakup odpowiedniego kleju stał się łatwiejszy. Za każdym z kolorów znajduje się inna cena. Osoby posiadające niewielkie wgniecenia w lakierze samochodu, nie muszą wydawać pieniędzy na bardzo wytrzymały klej, gdyż ich potrzeby zaspokoi substancja delikatna, której zakupu nie odczujemy w naszym budżecie. Niekiedy jednak farbowanie kleju, poprzez dodawanie do nich barwników może pogorszyć ich jakość. Doświadczeni technicy PDR wiedzą o tym i coraz częściej poszukują tych bezbarwnych, białych klejów.
Wady i zalety metody Paintless Dent Repair
Największą zaletą tej metody Paintless Dent Repair jest oszczędność czasu oraz pieniędzy. Proces usuwania wgnieceń metodą PDR mieści się w przedziale od 30 min do kilku godzin. Jest zatem znacznie krótszy od pozostawienia samochodu w warsztacie blacharskim. Niestety podobnie jak pozostałe metody, PDR nie jest wolna od wad. Jedną z nich jest to, iż przy jej pomocy nie usuniemy każdego rodzaju wgnieceń. Wyłącznie nieuszkodzony lakier nadaje się do naprawy metodą ,,na klej’’. Przed przystąpieniem do pracy należy pamiętać, iż brak odpowiedniego sprzętu, a także umiejętności może spowodować trwałe uszkodzenie lakieru.
Każdy, kto zdecyduje się na samodzielną naprawę wgnieceń w karoserii, powinien się do tego odpowiednio przygotować. Nieumiejętna naprawa może nas kosztować nie tylko czas, ale i znaczną sumę pieniędzy, nierzadko przewyższającą naprawę wgniecenia u blacharza. Z tego względu przed przystąpieniem do niezbędnych napraw, powinniśmy zainwestować w wysokiej jakości sprzęt, który pomoże nam usunąć nieestetyczny ślad na karoserii. Immanentną częścią każdego zestawu PDR jest klej do usuwania wgnieceń. Jego specjalna receptura umożliwia łatwe nakładanie, a także bezproblemowe usuwanie go z powierzchni lakieru. Tylko niektóre kleje nadają się do wykorzystania w technologii PDR. Aby nie uszkodzić karoserii zabrania się stosowania substancji, których zastosowanie do usuwanie wgnieceń, nie zostało wskazane na opakowaniu. Stanowczo należy unikać kupowania klejów w popularnych marketach budowlanych. Często są one produkowane najtańszym kosztem a ich docelowe zastosowanie jest inne niż to którego poszukujemy. Jednym z polecanych, mocnych klejów PDR jest ten dostępny w firmie AUTO-TOM z Opatowa. Warto się mu przyjrzeć ponieważ coraz więcej techników zajmujących się usuwaniem wgnieceń tam się zaopatruje.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.