Na co klienci zwracają uwagę przy wyborze warsztatu mechanicznego?

Każdy samochód trafi kiedyś do warsztatu. Automaniacy wiedzą, jak wybrać najlepszego specjalistę. Kierując się najważniejszymi czynnikami, każdy jest w stanie skorzystać z usług odpowiedniego warsztatu mechanicznego.
Prawdziwy automaniak nie wyobraża sobie samochodu w złym stanie. Dba o niego pieczołowicie. Niestety każdy samochód, prędzej czy później, będzie musiał odwiedzić mechanika. Wybór najlepszego specjalisty to nie lada problem. Mając jednak na uwadze kilka wskazówek i czynników, można trafić na dobrego fachowca. Wielbiciele motoryzacji wiedzą, jak na pierwszy rzut oka poznać warsztat godny odwiedzenia.
Poczta pantoflowa
Właściciele samochodów też chodzą na ploteczki. Zaszywają się w swoich garażach i rozmawiają z kumplami o utrzymaniu auta w należytym porządku. Przekazują sobie również informacje o najlepszych warsztatach mechanicznych. Wiedzą, gdzie tanio i dobrze zmienić opony, znają najlepszych lakierników, polecają sobie wypróbowanych mechaników. Co najważniejsze, zawsze zwracają uwagę na fachowców dedykowanych w myśl zasady, że ktoś, kto zna się na BMW, nie zrobi już tak dobrze Jeepa.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Jeśli wśród znajomych krążą sprzeczne informacje o kolejnych warsztatach mechanicznych, odpowiedzialni właściciele samochodu sprawdzają miejsce w internecie. Szukają istotnych informacji, obserwują profil społecznościowy, czytają opinie użytkowników. Szczególnie, że zdecydowanie ten rodzaj danych jest wielokrotnie postronny, a więc bywa bardziej prawdopodobny i bez koligacji koleżeńskich czy rodzinnych.
Autoryzowana stacja czy warsztat?
Preferencje kierowców zbadała firma ARC. Jak wynika z badania, są oni podzieleni – 20% wybiera tylko nieautoryzowane warsztaty, podczas gdy 17% wybiera możliwość zachowania gwarancji, którą daje autoryzowana stacja. Co piąty ankietowany przyznał, że równie często korzysta z obu rozwiązań. Głównym wabikiem przyciągającym kierowców do nieautoryzowanych warsztatów jest oczywiście niższa cena części zamiennych oraz usługi naprawy.
Nim właściciele pojazdu oddadzą swój samochód w obce ręce, zazwyczaj jadą do siedziby wybranego mechanika i przyglądają się jego pracy. Pierwszą oznaką dobrego wyboru jest rodzaj i ilość samochodów na podjeździe. Przy dobrych i drogich autach ich właściciele nie mogę pozwolić sobie na fuszerki. Zaparkowane chaotycznie złomy odstraszą więc potencjalnych klientów. Pojadą oni tam, gdzie auta stoją w ładzie, zapewniającym bezpieczną obsługę – bez zadrapań, wgnieceń, otarć przez inne samochody, a ich marki są droższe. Co trzeci kierowca naprawiający samochód w autoryzowanej stacji przyznaje, że dzięki droższej naprawie w przyszłości może liczyć na łatwiejszą sprzedaż pojazdu.
Jaki pan, taki kram
Klienci przy wyborze warsztatu mechanicznego zwracają uwagę na podejście mechanika nie tylko do samochodu, ale także do nich samych. 46% kierowców, którzy korzystają z nieautoryzowanych warsztatów przyznaje, że to właśnie tam mogą liczyć na lepszy kontakt z mechanikiem. Sposób prowadzenia rozmowy zdradza, czy fachowiec chce na chybił trafił ustalić sposób naprawy auta, czy może podchodzi do sprawy profesjonalnie, zbierając jak najwięcej informacji. Czy istotny jest dla niego sposób eksploatacji pojazdu, jego garażowanie, przebieg i styl jazdy? Czy zanotował model auta, jego wersję i rok produkcji oraz historię wcześniejszych napraw i serwisów?
Dobry mechanik zapyta również o symptomy awarii, spostrzeżenia i odczucia klienta z jazdy samochodem oraz sytuacje, w których pierwszy raz zaobserwowane zostały zmiany w działaniu konkretnej części. Dzięki temu będzie mógł wysunąć wstępną diagnozę, która będzie punktem wyjścia przy szukaniu konkretnego rozwiązania i sposobu naprawy usterki.
Uzbrojony po zęby
Szanujący się fachowiec nie naprawi samochodu jednym śrubokrętem, młotkiem i dwoma kluczami. Dlatego klienci, szukając dobrego mechanika, zwracają uwagę na wyposażenie warsztatu. Liczą się uporządkowane i dobrej jakości narzędzia – sprzęty, które pozwalają sprawnie wykonać pracę. Dobre agregatory, podnośniki, urządzenia pneumatyczne i wysokiej jakości klucze nie mogą być zardzewiałe, całe w smarach i porozrzucane po pomieszczeniu. Nieład zawsze wydaje się podejrzany.
Podstawowe czynności, takie jak zmiana koła, wymagają dobrych narzędzi. Koło dokręcone francuzem może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa jazdy. Z kolei klucz pneumatyczny może dokręcić wszystko zbyt mocno, co utrudni np. szybką wymianę koła na drodze, spowoduje urwanie śruby lub uszkodzi gwint w piaście.
Nie bez znaczenia jest również jakość części. Blisko co czwarty kierowca korzystający z autoryzowanych serwisów wybiera je właśnie ze względu na oferowane komponenty. Mimo to, kierowcy przyznają również, że dobre części w niższej cenie można znaleźć w wielu warsztatach – taką możliwość docenia co piąty kierowca korzystający z nieautoryzowanych stacji.
Nie za daleko
Klienci poszukujący mechanika kierują się również rozsądkiem. Wybierają specjalistę polecanego, ale działającego jak najbliżej ich miejsca zamieszkania. To wyjście ekonomiczne i logistycznie słuszne.
Bez niespodzianek
Wielokrotnie słyszy się opowieści, jak to pojechało się do wymiany kół, a przyjechało dodatkowo z nowymi felgami, klockami hamulcowymi i paroma innymi częściami, które akurat okazały się zepsute lub niedługo miałyby awarię. Dlatego klienci przy wyborze warsztatu mechanicznego zwracają uwagę na przejrzystość kosztów i usług. Ceny muszą być też adekwatne do rodzaju usługi, jakości zaproponowanych części i robocizny. Nawet wstępna wycena powinna być opisana dokładnie, a końcowa zawsze skonsultowana z klientem. Profesjonalny warsztat nigdy samowolnie nie rozszerzy umówionych wcześniej działań.
Nawet decyzja zastosowanych mechanizmów i części wykorzystywanych podczas naprawy powinna być skonsultowana z kierowcą. Dobry mechanik przedstawi dwie opcje. Alternatywną, tańszą, oraz droższą, markową i oryginalną.
Pismo to podstawa, na twarz się tylko patrzy
Podczas rozmowy można jedynie ustalać ścieżkę działania. Wszystkie konkretne uzgodnienia powinny być spisane. Niezwykle ważny jest protokół przekazania auta z określeniem rodzaju naprawy, długości działań oraz sposobu i terminu odbioru samochodu. W protokole oznaczony jest również stan auta w dniu przyjęcia go do warsztatu. Zapisane są wszelkie uszkodzenia, otarcia, stan paliwa i olejów eksploatacyjnych oraz aktualny przebieg, z zaznaczeniem zgody na próby techniczne i jazdy próbne. Określony jest planowany zakres prac, cena usługi. Profesjonaliści prowadzą ewidencję napraw. Dokumentację spisują z udziałem i w obecności właściciela pojazdu.
Samochód zastępczy
Klienci warsztatów mechanicznych chętnie korzystają z miejsc, w których mają zaproponowany samochód zastępczy. To niezwykle istotne w momencie, gdy auto jest niezbędne do codziennego działania. Niestety warsztaty mechaniczne zazwyczaj nie świadczą takich usług, chyba że mają podpisaną umowę z konkretnym ubezpieczycielem lub firmą zarządzającą flotą. Wówczas profesjonaliści ustalają czas udostępnienia samochodu zastępczego, jego klasę oraz sposób przekazania. Spisany zostaje protokół przekazania, w którym zaznaczone są konkretne ustalenia.
Nie ma zabawy w głuchy telefon
Stały kontakt telefoniczny to podstawa – nie tylko z punktu widzenia klienta, ale również mechanika. Klienci przy doborze warsztatu mechanicznego biorą pod uwagę także otwartość specjalisty i jego chęć współpracy. Kontakt telefoniczny ułatwia nadzorowanie postępów prac, ale również pozwala np. na uzgodnienie naprawy wad ukrytych pojazdu, rozszerzenia prac zanotowanych w zleceniu naprawy czy nawet umówienia się na odbiór auta.
Jak ktoś jest od wszystkiego, jest do niczego?
Właściciele samochodów często mają swoich wypróbowanych wulkanizatorów, blacharzy, elektryków samochodowych, specjalistów od automatycznych skrzyni zmiany biegów itd. Zazwyczaj nie zlecają specjalistycznych napraw panu Zenkowi z ulicy obok, a jadą do polecanego i wypróbowanego mechanika wyspecjalizowanego w danym temacie. W myśl przysłowia, że „jak coś jest od wszystkiego, to jest do niczego” unikają wszechwiedzących fachowców na rzecz warsztatów tematycznych. Jak wynika z badania ARC, najpopularniejsze sieci nieautoryzowanych warsztatów to Bosh Service, Norauto i Q-Service.
Można by sądzić, że klienci wybierając mechanika, kierują się zawsze ceną. Na tym bazują niektóre punkty naprawcze, wulkanizacyjne, lakiernicze. Za symboliczną opłatę oferują słabej jakości usługi. To niestety nie idzie w parze z wyborem właścicieli aut. Skończyły się czasy, kiedy plama oleju na tapicerce, kilka dodatkowych rys czy wymienione wciąż dobre części nie robiły na nikim wrażenia. Teraz liczy się jakość. Cena jest kryterium dodatkowym, wcale nie najważniejszym. Udowodniły to obserwacje, dane i badania, które staraliśmy się zebrać.
Autorem gościnnego wpisu jest Darek Koza z bloga Automator.
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.