Włączona klimatyzacja w samochodzie jest nieodzownym elementem wakacyjnych wyjazdów oraz dalekich podróży podczas letnich miesięcy. To także najlepszy towarzysz w trakcie codziennego dojazdu do pracy, gdy upał daje się we…

Klimatyzacja w samochodzie w czasie zimy – czy na pewno warto?

Klimatyzacja w samochodzie w czasie zimy – czy na pewno warto?

Włączona klimatyzacja w samochodzie jest nieodzownym elementem wakacyjnych wyjazdów oraz dalekich podróży podczas letnich miesięcy. To także najlepszy towarzysz w trakcie codziennego dojazdu do pracy, gdy upał daje się we znaki. Choć dla większości kierowców korzystanie z klimatyzacji latem jest zupełnie normalne, zimą odchodzi ona w zapomnienie. Czy słusznie?

Sprawne działanie klimatyzacji i bezpieczeństwo

Temperatura na dworze spada, a gorące słoneczne promienie zastępuje deszcz i śnieg. Wchodzisz do samochodu i z pewnością ostatnią rzeczą, o której myślisz, jest klimatyzacja. Tymczasem korzystanie z klimatyzacji w czasie zimy wiąże się z wieloma korzyściami. Włączona klimatyzacja pomaga w prosty i szybki sposób ogrzać i osuszyć szyby, pozbyć się wilgoci oraz zapobiec ponownemu zaparowaniu. Wystarczy skierować nawiew na szybę czołową, a następnie na szyby boczne, by po chwili cieszyć się pełną widocznością i wysokim komfortem oraz bezpieczeństwem jazdy.

Zaleca się, by w trakcie zimnych miesięcy włączać klimatyzację na kilkanaście minut przynajmniej raz w tygodniu. Jeśli układ nie będzie systematycznie pracował, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia nieprawidłowości. Uruchomiona po bardzo długim czasie sprężarka nie będzie miała wówczas wystarczającego smarowania, co zwiększy możliwość uszkodzeń. Jak zatem widzisz, regularne uruchamianie klimatyzacji w czasie zimy w bezpośredni sposób wpływa na przedłużenie żywotności sprężarki. Poza tym gwarantuje zachowanie sprawności i efektywności układu przez długi czas.

Serwis przynajmniej raz na dwa lata

Aby wesprzeć sprawność i trwałość klimatyzacji samochodowej, warto również co najmniej raz na dwa lata skorzystać z usług profesjonalnego serwisu i dokonać przeglądu. Sprawdzenie stanu klimatyzacji jest szczególnie polecane w czasie wiosny oraz późną jesienią. Jeśli usterki lub nieprawidłowości w działaniu zostaną wykryte już wiosną, wtedy spokojnie zdążysz je naprawić przed nadejściem niezwykle wymagającego dla klimatyzacji okresu, a mianowicie sezonu letniego. Z kolei przegląd wykonany w trakcie jesieni pozwoli zabezpieczyć układ przed trudnymi, zimowymi warunkami. Do naprawy i ochrony układu doskonale sprawdzą się profesjonalne części do klimatyzacji samochodowej, narzędzia i chemia do układów klimatyzacji, oferowane przez sklep ClimaPartner.pl.

Oprócz wiosennego lub jesiennego przeglądu klimatyzacji samochodowej niezbędna jest także dezynfekcja, określana często jako proces odgrzybiania. Grzyby przedostające się przez nawiew mogą zagrażać zdrowiu i dobremu samopoczuciu, dlatego też czyszczenie klimatyzacji jest tak ważne. Do dezynfekcji i czyszczenia należy wykorzystać specjalne środki. Przy okazji zakupu preparatów do klimatyzacji sprawdź, czy nie brakuje Ci innych płynów wspierających sprawność samochodu. Wysokiej jakości profesjonalna chemia dla motoryzacji sprawdzi się doskonale w czasie usterek, pomagając szybko i skutecznie je rozwiązywać.

Oceń post

Zostaw komentarz