Jak korzystać z klimatyzacji, zasady poprawnego używania

Klimatyzacja jest standardowym wyposażeniem większości aut, którymi jeździmy na co dzień do pracy, do znajomych, na urlop czy na zakupy. To zmyślne urządzenie znacznie uprzyjemnia jazdę samochodem zwłaszcza podczas upałów. Dzięki klimatyzacji wysoka temperatura nie musi narażać nas na znużenie i pogorszenie koncentracji za kółkiem, a więc jazda staje się też bezpieczniejsza. Niestety okazuje się, że tylko ułamek kierowców wie jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji w samochodzie.

Przede wszystkim jeśli na zewnątrz żar leje się z nieba, to wsiadając do samochodu nie należy od razu ustawiać klimatyzacji na zbyt niską temperaturę. Na przykład gdy termometry pokazują ponad trzydziestostopniowy skwar, to błędem jest ustawianie klimatyzacji już po wejściu do auta np. na 17 stopni. Najlepiej na początku przewietrzyć samochód otwierając drzwi, a następnie uchylić nieco okno, by temperatura stopniowo się wyrównywała. Chodzi o to, żeby uniknąć szoku termicznego, który może skończyć się bólem gardła, gorączką czy ogólnie anginą. To samo dotyczy zbliżania się do końca podróży. Kiedy dojeżdżamy do celu temperaturę można podnieść, a urządzenie klimatyzujące wyłączyć. Jeżeli natomiast nasza jazda po mieście polega na tym, że robimy częste i krótkie przystanki oraz wysiadki, to różnica temperatur między wnętrzem pojazdu a otoczeniem nie powinna być zbyt duża.

Przyjmuje się, że najlepszą temperaturą dla kierowcy są okolice dwudziestej kreski na termometrze. Temperatura taka powinna być jednak osiągana stopniowo, bez gwałtownego narażania się na szok termiczny i jego przykre konsekwencje. Poza tym w gorące dni najlepiej w miarę możliwości parkować w cieniu, gdyż w upale wnętrze pojazdu szybko się nagrzewa. Pamiętajmy także o prawidłowym ustawieniu nawiewu chłodnego powietrza. Nie powinien być on skierowany bezpośrednio na ciało, bo ma to negatywny wpływ na zdrowie. Taka praktyka może skończyć się nie tylko przeziębieniem, ale także bólami stawów i mięśni. Lepiej więc, by strumień chłodnego powietrza chłodził drzwi czy podsufitkę.

Bardzo dobrym zwyczajem jest, by klimatyzację odgrzybić choć raz w roku. Specjalistyczny serwis weźmie za to kilkadziesiąt złotych, ale kupujemy przede wszystkim lepsze samopoczucie i zdrowie własne oraz pasażerów. Układ klimatyzacji podczas swojej pracy bazuje na wilgoci. W takich warunkach rozwijają się szkodliwe drobnoustroje. Czym innym jest natomiast rutynowy przegląd klimatyzacji, który może być robiony rzadziej niż odgrzybianie. Fachowiec sprawdzi zwłaszcza ile zostało czynnika chłodzącego i jak pracuje sprężarka. Za generalny przegląd trzeba zapłacić więcej niż sto złotych. Ponadto miejmy na uwadze regularną wymianę filtra kabinowego.

Klimatyzacja powinna być używana nie tylko latem, ale także w chłodniejsze dni. Gdy choć od czasu do czasu włączymy to urządzenie, to ma to pozytywny wpływ na jego stan techniczny oraz poprawne działanie. Poszczególne elementy klimatyzacji, jeśli długo nie są używane, to po ponownym włączeniu mogą odmawiać posłuszeństwa. Klimatyzacja ma specjalny wkład, w którym znajdują się m.in. substancje konserwujące i smarujące. Niestety z czasem, gdy zbyt długo nie używamy klimy, to środki te mogą tracić swoje właściwości, co prowadzi także do niszczenia uszczelek i powstawania nieszczelności.

Klimatyzacja samochodowa jest bez wątpienia bardzo pożytecznym wynalazkiem poprawiającym komfort jazdy, ale musi być używana mądrze i  umiarkowanie. W przeciwnym razie może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Poprzedni artykuł

Kamperem po Europie

Następny artykuł

Części samochodowe. Jak kupić tanie?

2 Komentarze

  • Klimatyzacja to zarazem zbawienne urządzenie ale z drugiej strony ryzykowne, jeżeli źle użytkujemy.

  • Ja zawsze nastawiam na maxa klimatyzację i wychodzę z auta na minutę, żeby nie wdychać tych świństw z klimy.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.