W wielu europejskich krajach posiadanie co najmniej dwóch kompletów kół jest bardzo popularnym rozwiązaniem. W Polsce – nieco mniej. A szkoda, bo ma ono naprawdę wiele zalet. Koniec lata i…

Dwa komplety kół. Czemu warto?

Dwa komplety kół. Czemu warto?

W wielu europejskich krajach posiadanie co najmniej dwóch kompletów kół jest bardzo popularnym rozwiązaniem. W Polsce – nieco mniej. A szkoda, bo ma ono naprawdę wiele zalet.

Koniec lata i pierwsze widoczne zwiastuny jesieni dla kierowcy zwykle oznaczają tylko jedno – zbliżającą się konieczność wymiany kół na zimowe. Kiedy dni są jeszcze ciepłe, myślisz o tym niewiele i wizytę u wulkanizatora odkładasz na później. Gdy natomiast pogoda zaczyna się psuć, kolejki stają się coraz dłuższe, a ty nie znajdujesz czasu na co najmniej kilkugodzinne rozstanie z samochodem. Tymczasem, jeśli odpowiednio się przygotujesz, taka wymiana może zająć tylko kilka minut i wcale nie musi nadwyrężyć twojego portfela.

Dwa komplety kół

Na początek mała dawka statystyk. W Niemczech i Austrii na jeden sprzedany komplet felg przypadają jedynie cztery zestawy opon. W Polsce natomiast liczba ta sięga 12. Oznacza to, że należymy do krajów, w których posiadanie co najmniej dwóch zestawów felg wraz z ogumieniem jest mało popularne. Tymczasem to rozwiązanie, dzięki któremu wymiana opon zamiast kilku dni, może zająć jedynie kilka minut, bo wymiana całych kół jest mniej pracochłonna niż zdjęcie i ponowne założenie ogumienia. A na tym zalety tego rozwiązania wcale się nie kończą.

Dlaczego warto?

Posiadanie kilku kompletów felg z oponami pozytywnie wpływa także na twoje bezpieczeństwo. Przy zakładaniu na koła (zarówno na felgi aluminiowe, jak i na felgi stalowe), deformacji ulegają bowiem stopki, czyli elementy odpowiedzialne za utrzymanie opony na feldze. Jeśli założysz je raz i nie będziesz ściągał opon co najmniej raz w roku, zyskasz pewność, że wewnątrz nich zawsze będzie utrzymywało się odpowiednie ciśnienie. Nie bez znaczenia jest też wygoda cechująca to rozwiązanie. Zwłaszcza, że wiele warsztatów oponiarskich oferuje przechowywanie kół z napompowanymi oponami, co zwalnia cię z obowiązku zapewnienia im odpowiednich warunków przy magazynowanie.

Stalówki na zimę?

Według wielu kierowców felgi stalowe w czasie zimy sprawdzają się lepiej niż felgi aluminiowe. Jeśli i ty zestaw kół zimowych postanowiłeś zbudować z wykorzystaniem „stalówek”, zachęcamy cię jednak do przemyślenia swojej decyzji. A co sądzą na ten temat specjaliści? „Panujące opinie o przewadze felg stalowych w sezonie zimowym są mitem. Stalówka jest co prawda tańsza i łatwiejsza do naprawy, ale felgi aluminiowe są wytrzymalsze i lepiej znoszą uszkodzenia. Jest to bardzo istotny argument biorąc pod uwagę stan polskich dróg. Co więcej, auto na alufelgach prezentuje się znacznie lepiej” (cyt. http://ladnefelgi.pl/).

Oceń post

Zostaw komentarz