Koszty paliwa stanowią zawsze dużą pozycję w budżecie przeznaczonym na firmową flotę. Nic dziwnego, że wielu przedsiębiorców stara się je skutecznie ograniczyć. Niezastąpione w tym mogą okazać się nowoczesne narzędzia….

Kontrola zużycia paliwa w firmie – jakich narzędzi używać?

Kontrola zużycia paliwa w firmie – jakich narzędzi używać?

Koszty paliwa stanowią zawsze dużą pozycję w budżecie przeznaczonym na firmową flotę. Nic dziwnego, że wielu przedsiębiorców stara się je skutecznie ograniczyć. Niezastąpione w tym mogą okazać się nowoczesne narzędzia.

Jeśliby poprosić dowolnego przedsiębiorcę, który ma w swojej firmie chociażby jeden samochód, o wskazanie tego, co generuje największe koszty w jego flocie, najczęściej można by usłyszeć, że paliwo. Oczywiście im więcej jeżdżą pracownicy i im dalsze pokonują trasy, tym więcej spalają samochody. Na szczęście nowoczesne rozwiązania, które można znaleźć na rynku (np. system SATIS), pozwalają nie tylko skutecznie kontrolować zużycie paliwa, ale także dostarczają wielu istotnych danych na temat eksploatacji każdego z aut.

Jak monitorować zużycie paliwa?

Aby kontrola zużycia paliwa była rzeczywiście skuteczna, warto wdrożyć w firmie system ściśle dopasowany do potrzeb danego przedsiębiorstwa. Przede wszystkim takie rozwiązanie powinno zapewniać łatwy dostęp do danych o poziomie paliwa. To jednak nie wszystko. Oprogramowanie musi jeszcze korzystać z odpowiedniego algorytmu, który będzie w stanie wiarygodnie określić poziom spalania samochodu i wyliczyć wszystkie tankowania, a nawet ewentualne upusty paliwa. Taki algorytm musi brać pod uwagę wiele różnych danych, łącznie z uwzględnieniem spalania na postoju i zasilania dodatkowych urządzeń. Do tego najlepiej, aby taki moduł kontroli paliwa został zintegrowany również z systemem kart paliwowych, a nawet z systemem mobilnych stacji tankowania, jeśli takie są używane w firmie. Dzięki temu można tworzyć kompleksowe raporty o zużyciu paliwa w przedsiębiorstwie.

Kontrola zużycia paliwa to sposób na oszczędność

Oszczędności związane z kosztami paliwa można wprowadzać w sposób radykalny (np. ograniczając wykorzystywanie samochodów przez pracowników) lub w sposób rozsądny. Nie trzeba nikogo przekonywać, że druga opcja jest o wiele korzystniejsza dla firmy, ponieważ pozwala utrzymać obsługę klientów przez pracowników mobilnych na dotychczasowym poziomie. Aby to jednak osiągnąć, konieczne jest wsparcie nowoczesnych technologii. Odczyt wielu danych i ich analiza przez zaawansowany algorytm pozwala znaleźć oszczędności w zużyciu paliwa bez obniżania jakości pracy zatrudnionych osób. Warto pamiętać, że taki system również uszczelnia obrót paliwem w firmie i może skutecznie przeciwdziałać nadużyciom w tankowaniach.

Kontrola zużycia paliwa na kluczowe znaczenie dla optymalizacji wydatków na flotę. Należy jednak używać do tego niezawodnych i sprawdzonych systemów, które staną się prawdziwym wsparciem osób zarządzających, a nie ograniczą skuteczności mobilnych pracowników.

Zostaw komentarz