Aby kupić nowy samochód na raty, nie wystarczy iść do banku i zaciągnąć kredyt na wybrane auto z salonu. Niezbędne jest posiadanie wkładu własnego, czyli kwoty o wysokości co najmniej…

Kredyt na samochód a wpłata własna

Kredyt na samochód a wpłata własna

Aby kupić nowy samochód na raty, nie wystarczy iść do banku i zaciągnąć kredyt na wybrane auto z salonu. Niezbędne jest posiadanie wkładu własnego, czyli kwoty o wysokości co najmniej kilkunastu procent wartości pojazdu.

Ile powinien wynosić wkład własny na samochód?

Kredyt na samochód w porównywarce lowcakredytow.pl jest dostępny dla wszystkich osób, które chcą pożyczyć na auto przeciętnie do 50 tysięcy złotych. Możliwe jest zaciągnięcie kredytu samochodowego na wyższą kwotę, jednak niewielu Polaków może pochwalić się wystarczającą zdolnością kredytową, by to zrobić. Jeżeli zamierza się kupić auto za kwotę do 50 tysięcy złotych, najczęściej można nabyć jedynie niezbyt duże auta. W przypadku poszukiwania auta wyższej klasy bądź rodzinnego kombi, kilkadziesiąt tysięcy złotych kredytu może okazać się niewystraczające, by sfinansować zakup.

Aby nabyć auto droższe, powinno się zadbać o wyższy wkład własny. Wpłata własna powinna wynosić minimalnie 10 procent wartości pojazdu, jednak jeżeli chce się kupić auto o wartości 70-80 tysięcy złotych, należy odłożyć wcześniej o wiele większą sumę. W przeciwnym razie sfinansowanie zakupu auta okaże się niemożliwe, gdyż potrzebna kwota na samochód będzie wyższa niż maksymalna wysokość kredytu wypłacanego przez bank.

Niższe oprocentowanie dzięki wyższej wpłacie własnej

Wyższa wpłata własna umożliwia uzyskanie kredytu samochodowego o niższym oprocentowaniu. Wkład początkowy zwiększony nawet o kilka tysięcy złotych sprawia, że miesięczna rata kredytu maleje o co najmniej kilkadziesiąt złotych. Dzięki obniżeniu oprocentowania, łączne koszty zobowiązania maleją, co sprawia, że jest ono bardziej opłacalne.

Jeżeli osoba zainteresowana kredytem samochodowym nie posiada wkładu własnego, jej szanse na skredytowania zakupu nowego auta maleją. Aby sprawdzić, czy bank udzieli finansowania w takim przypadku, warto sprawdzić kredyty w porównywarce lowcakredytow.pl. W indywidualnych przypadkach banki zgadzają się na wypłatę zobowiązania, pomimo nieposiadania własnych oszczędności przez klienta.

Wkład własny to nie wszystko

Banki wymagają od kredytobiorców nie tylko wpłaty własnej przed zakupem samochodu, ale i wykupienia obowiązkowego AC. Polisa auto casco jest dodatkowym kosztem, dlatego powinno się mieć odłożone pieniądze na jej zakup. Jeżeli ma się za mało oszczędności, koszt wykupienia ubezpieczenia może być skredytowany, jednak często jest to drogie i mało opłacalne rozwiązanie.