Kupno samochodu – nowy, poleasingowy czy używany?

Przed dylematami związanymi z kupnem samochodu stają zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorcy. Poszukując pojazdu należy wziąć pod uwagę wiele różnych kwestii. Nabywcy mają do dyspozycji samochody zupełnie nowe, a także używane i poleasingowe. Która z tych opcji jest najkorzystniejsza oraz dlaczego?

Inwestycja w nowy samochód

Kupując auto w salonie można mieć pewność, iż nabywany pojazd jest pełnowartościowy i całkowicie sprawny. Taka inwestycja daje też gwarancję braku awaryjności przez przynajmniej kilka lat. Nawet jeżeli usterki się pojawią, to nabywcę zawsze chroni gwarancja. Zawodnością poszczególnych elementów pojazdu także nie trzeba się martwić, o ile winy za ich problemy nie ponosi kierowca. W takim przypadku likwidację defektu przeprowadzi autoryzowany serwis. Nowy samochód ma przebieg bliski zeru. Taki pojazd można także dowolnie dostosować pod kątem dodatkowego wyposażenia. Nowy pojazdy zapewnia też większą renomę, co ma znaczenie w przypadku aut firmowych. Wszystko to wiąże się oczywiście z wyższymi kosztami. Za nowe auto trzeba zapłacić znacznie więcej, niż za używane.

Auto używane

Inwestycja w nowy samochódNabywając pojazd z drugiej ręki, trzeba liczyć się ze sporą różnorodnością pod względem stanu technicznego. Dotyczy to wielu względów, m.in. ogólnego poziomu zadbania, dotychczasowego przebiegu czy rodzaju dodatkowych elementów wyposażenia. W Polsce samochody używane sprzedają się znacznie lepiej, niż nowe. Można to stwierdzić np. po liczbie aut sprowadzanych z zagranicy. Wynika to przede wszystkim z ich niskiej ceny. Kupno samochodu z drugiej ręki są rozwiązaniem znacznie tańszym, niż ma to miejsce w przypadku nowego. Jeżeli więc kwestie budżetowe nie pozwalaj na zakup nówki, nie warto nawet się zastanawiać. Niestety, kompletnej historii pojazdu z drugiej ręki z reguły nie da się całkowicie poznać. Może się to wiązać z różnymi nieprzewidzianymi niespodziankami na etapie eksploatacji. W przypadku zakupu auta używanego nabywca nie ma też możliwości jego skonfigurowania.

Auto poleasingowe

Samochody poleasingowe są zazwyczaj autami ok. 3-4 letnimi, eksploatowanymi wcześniej jako wozy służbowe. We własne floty pojazdów inwestuje bardzo wiele firm. Często są one leasingowane bez wykupu końcowego, przez co ostatecznie trafiają na rynek samochodów używanych. Stan tych aut jest zwykle stosunkowo dobry. Posiadają pełną dokumentację pochodzenia, a także jasną historię użytkowania. Dzięki warunkom zawartym w umowie leasingu, zyskać można gwarancję regularnego serwisowania nabywanego pojazdu w serwisach autoryzowanych. Auta te są jednocześnie o nawet kilkadziesiąt procent tańsze od nowych modeli. Samochody poleasingowe najczęściej są pojazdami, które nie zostały ostatecznie wykupione przez leasingobiorcę. Do sprzedaży trafiły, ponieważ użytkownik zbyt długo zwlekał z opłacaniem rat. Warto jednak pamiętać, że auta te mogą mieć dość duży przebieg – zwłaszcza modele dostawcze.

Nowy, używany czy poleasingowy?

Nowy, używany czy poleasingowy?Wszystkie prezentowane rozwiązania posiadają swoje zalety i wady. Zakup nowego auta to pewność długiej bezawaryjności, dostęp do ochrony gwarancyjnej oraz możliwość wybrania modelu o dowolnej konfiguracji. Samochody z rynku pierwotnego są niestety bardzo drogie, a przez to nie każdy może sobie na nie pozwolić. Lepszą optymalizację kosztów zapewniają auta używane. Cechuje je jednak większa zawodność. Problematyczny bywa też brak pewności, co do ich rzeczywistego pochodzenia czy historii. Pojazdy poleasingowe są pod tymi względami najbardziej uniwersalne. Pochodzą z pewnych, wiarygodnych i legalnych źródeł. Posiadają klarowną historię, dzięki czemu nabywca może uniknąć usterek czy wad ukrytych. Auta poleasingowe są jednocześnie znacznie tańsze od nowych. Rozwiązanie to nie jest oczywiście pozbawione ryzyka, ponieważ zawsze może trafić się model mocniej wyeksploatowany. Dokonując ostatecznego wyboru, warto zajrzeć na stronę https://wyprzedaz-rocznika.pl/. Znajdują się tam liczne zestawienia wyprzedaży aut z mijających roczników oraz porady w kwestii zakupu samochodu.

Poprzedni artykuł

Dlaczego warto korzystać z monitoringu GPS?

Następny artykuł

Ubezpieczasz samochód? Uważaj na te 3 błędy

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.