Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem auta, to na pewno, od czasu do czasu borykasz się z problemem jakim jest zakup części. Każdy chciałby naprawić swój samochód i nie wydawać przy tym…

Kupuj części z łatwością i odbieraj w domu – poradnik dla każdego

Kupuj części z łatwością i odbieraj w domu – poradnik dla każdego

Jeśli jesteś szczęśliwym właścicielem auta, to na pewno, od czasu do czasu borykasz się z problemem jakim jest zakup części. Każdy chciałby naprawić swój samochód i nie wydawać przy tym ogromnych sum pieniędzy.

Na pewno nie raz zastanawiałeś się jak kupić części i naprawić samochód bez zbytniego obciążania domowego budżetu. Na rynku Polskim jest bardzo dużo części samochodowych, różnią się one od siebie zarówno ceną jak i jakością. Nie bez znaczenia jest również miejsce zakupu części. Co bardziej obrotni właściciele aut, już dawno zauważyli, że za części do samochodu zakupione w sieci zapłacą dużo mniej.

Podział części samochodowych

Jeśli zamierzasz kupić części do samochodu, to chociaż w niewielkim stopniu powinieneś mieć pojęcie, jak wygląda ich podział. Tego typu wiedza znacznie ułatwi zakupy części. Jednym z najgłówniejszych podziałów jest podział ze względu na jakość. Wyróżnić można:

  • części z ASO
  • zamienniki od renomowanych producentów samochodowych
  • podzespoły regenerowane

Jest to podział wynikający z dyrektywy GVO, znowelizowanej w 2010 roku. Powyższa dyrektywa mówi o swobodnej konkurencji na rynku części do samochodów.

Części samochodowe dzieli się także na grupy, które są oznaczone specjalnymi symbolami. I tak:

Grupa OE, to części przeznaczone do pierwszego montażu fabrycznego. Są to najdroższe części, co dla niektórych kupujących może stanowić istotną niedogodność.

Grupa OEM części samochodowych ma takie same parametry jak wspomniana wyżej grupa OE. Różnica jest tylko taka, że części samochodowe z tej grupy nie mają wybitego logo marki samochodu, a jedynie logo producenta. Części z tej grupy są też około 30-40 % tańsze od grupy OE.

Kolejną grupą jest OEQ, części samochodowe z tej grupy są sprawdzonymi produktami, ale o wiele tańszymi jak te z grup OE i OEM. Części z grupy OEQ charakteryzuje dobry stosunek jakości do ceny.

Sklepy internetowe

W momencie kiedy auto ulegnie awarii lub potrzebna jest część do wymiany eksploatacyjnej, przeciętny posiadacz auta idzie do sklepu motoryzacyjnego. Stacjonarne sklepy motoryzacyjne nie zawsze od ręki mają potrzebną część.

W sklepach internetowych na ogół nie ma problemu z dostępem do danej części, ponieważ sklepy internetowe mają bardzo szeroką ofertę. Fani motoryzacji coraz chętniej na zakup części samochodowych wybierają sklepy motoryzacyjne w sieci. Kupowanie części w sklepach internetowych ma wiele zalet – podaje AUTODOC.pl.

Po pierwsze cena, części kupowane w sieci internetowej są na ogół dużo tańsze jak te kupowane w sklepach stacjonarnych. Nikt nie lubi przepłacać, dlatego wybór miejsca zakupu jest w tym momencie oczywisty. Duże różnice w cenie części samochodowych są szczególnie widoczne w mniejszych miejscowościach. Tam niekiedy jedynym wyborem jest jeden mały lokalny sklep dyktujący swoje ceny.

Na pewno bardzo dużym plusem tego rodzaju zakupów jest też cena. Na jeszcze niższe ceny mają także wpływ różnego rodzaju promocje i rabaty oferowane przez sklepy internetowe. Wiele z nich nagradza swoich klientów za lojalność przyznając z racji kolejnych zakupów duże zniżki.

Dla wielu kupujących nie bez znaczenia jest również fakt, że części kupione w sklepach internetowych można bez problemu zwrócić.

No w końcu jedna z ostatnich rzeczy przemawiających na plus za zakupami w sieci. Dostawa prosto pod drzwi domu lub warsztatu, to niesamowita wygoda dla wielu klientów.

Wyszukiwanie części samochodowych w sieci internetowej jest znacznie ułatwione, ponieważ wiele ze sklepów ma wyszukiwarki za pomocą których można łatwo i szybko odnaleźć szukaną część do samochodu. Produkty w sklepach internetowych mogą być wyszukiwane po nazwie, zgodności z danymi samochodowymi, dostępności, oraz wielu innych parametrach. Jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy z tym, aby samodzielnie odszukać część, to zawsze można skontaktować się z pracownikiem Działu Obsługi Klienta. Większość dobrych sklepów motoryzacyjnych w sieci prowadzi takie działy.  Kupowanie części samochodowych w sieci internetowej jest niezwykle wygodne. Zakupy mogą odbywać się o każdej porze z dowolnego miejsca, wystarczy tylko dostęp do sieci.

Zasady bezpiecznego kupowania w sieci

Niezależnie czy robisz zakupy części samochodowych czy też innych rzeczy, zawsze należy zadbać o to, aby zakupy w sieci były nie tylko wygodne, ale i bezpieczne.  Zanim zdecydujesz się na zakupy w konkretnym sklepie, sprawdź o nim opinie, zobacz czy sprzedawca podał pełne dane identyfikacyjne i kontaktowe na stronie sklepu. Zapoznaj się z regulaminem sklepu oraz sprawdź jakie są warunki zwrotu towaru.  Sprawdź czy transmisja danych odbywa się w bezpieczny sposób, szukaj symbolu oznaczającego połączenie bez zagrożeń.  Zakupy w sklepie internetowym wiążą się również z wyborem sposobu płatności. Wybierz sposób, który będzie najbardziej dla Ciebie optymalny. Zachowaj korespondencję ze sprzedawcą. Na koniec nie zapomnij podzielić się opinią o produkcie, sklepie z innymi użytkownikami Internetu.

Co z częściami zrobić? Serwis czy własna naprawa?

Większość z nas po zakupie części udaje się do ASO lub innego serwisu samochodowego  w celu naprawy auta. Ale czy zawsze trzeba? Obecnie na YouTube można znaleźć wiele instruktażowych filmów pokazujących jak zrobić podstawowy serwis czy wymianę części. Przykład – Warsztat online Autodoc – naprawa na własną rękę jest jednym z większych i bardziej popularnych kanałów na YT pokazującym jak własnoręcznie wykonać proste czynności serwisowe

Zostaw komentarz