Nic tak nie psuje radości z jazdy autem, jak unieruchamiająca pojazd awaria. Jedną z przyczyn takiego zdarzenia może być spalony bezpiecznik w samochodzie. Uniemożliwia on wówczas prawidłowe działanie innych, kluczowych…

Kupujemy bezpieczniki samochodowe – poradnik

Kupujemy bezpieczniki samochodowe – poradnik

Nic tak nie psuje radości z jazdy autem, jak unieruchamiająca pojazd awaria. Jedną z przyczyn takiego zdarzenia może być spalony bezpiecznik w samochodzie. Uniemożliwia on wówczas prawidłowe działanie innych, kluczowych dla pojazdu elementów. Warto jednak wiedzieć, że to właśnie bezpieczniki zabezpieczają kierowcę i pojazd przed zagrożeniami związanymi z instalacjami elektrycznymi. Wymiana tych elementów jest prosta, ale należy pamiętać o wyborze odpowiedniego modelu.

Rodzaje bezpieczników samochodowych

Bezpiecznik to najsłabszy, ale i najtańszy element układu elektrycznego, chroniący przed dużo bardziej dotkliwymi konsekwencjami, zarówno dla zdrowia, jak i kieszeni użytkownika. Fizycznie jest kawałek metalowej blaszki lub drucika, umieszczony w plastikowej, przezroczystej obudowie. Przekrój metalowego elementu dostosowany jest do prądu, przed jakim ma on chronić.

W przypadku wyboru bezpiecznika do samochodu lub innego pojazdu najważniejsze parametry to napięcie oraz natężenie prądu, który może przez niego przepływać. Napięcie z reguły dobiera się takie jak to, które znajduje się w instalacji elektrycznej pojazdu. Z kolei natężenie prądu może być zróżnicowane. Z uwagi na dopuszczalne natężenia wyróżnia się dwie, podstawowe klasy:

– bezpieczniki dostosowane do natężenia: 1, 2, 3, 4, 5, 7,5, 10, 15, 20 lub 25 A, występujące w dwóch fizycznych rozmiarach: mini i normal,

– bezpieczniki maxi, o natężeniach równych 30, 40, 50 lub 60 A.

Takie są bezpieczniki w tradycyjnych pojazdach spalinowych. W tych zasilanych prądem elektrycznym z akumulatorów, takich jak akumulatorowe wózki widłowe, wózki akumulatorowe itp. użytkowane są specjalne bezpieczniki dostosowane do napięcia 36V lub 48V.

Kolor bezpiecznika

Zazwyczaj stosowane bezpieczniki mają przezroczystą obudowę, która pozwala na zobaczenie ich wnętrza i szybkie zlokalizowanie możliwej awarii. Różne kolory obudów pozwalają na szybsze ustaleni rodzaju bezpiecznika, a konkretnie wartość natężenia prądu, z jakim mogą pracować. Każda barwa jest przypisana do określonego natężenia prądu: szary – 2 A, fioletowy – 3 A, beżowy (jasnobrązowy) – 5 A, ciemnobrązowy – 7,5 A, czerwony – 10 A, niebieski – 15 A, żółty – 20 A, bezbarwny (biały) – 25 A, zielony – 30 A, pomarańczowy – 40 A. Ponadto, w przypadku maxi bezpieczników: bezpiecznik czerwony ma 50 A, a niebieski – 60 A.

Na co zwrócić uwagę, wybierając bezpiecznik do pojazdu?

Wybierając bezpiecznik samochodowy, należy wybrać model o odpowiedniej wielkości i wartości natężenia. Źle dobrany element może skutkować wadliwą pracą elementów w instalacji lub ich przepaleniem. Kupując nowy bezpiecznik, warto mieć przy sobie stary, ponieważ ułatwi to dobranie takiego, który najlepiej pasuje do użytkowanego auta. Dobrym pomysłem jest zapewnienie sobie zestawu zapasowych bezpieczników o standardowych parametrach, które umożliwią łatwe uporanie się z usterką.

Szeroki wybór różnego rodzaju bezpieczników do samochodów oraz pojazdów elektrycznych można znaleźć na stronie micros.com.pl.

Oceń post

1 Komentarz

Zostaw komentarz