Duża rodzina to duże potrzeby. Jako rodzic musisz mieć samochód, który codziennie będzie służył wszystkim członkom rodziny – dzieciaki muszą bezpiecznie dotrzeć do przedszkola czy szkoły, a rodzice – do…

Kupujemy Opla dla dużej rodziny. Zobacz, ile kosztuje w 2019 roku

Kupujemy Opla dla dużej rodziny. Zobacz, ile kosztuje w 2019 roku

Duża rodzina to duże potrzeby. Jako rodzic musisz mieć samochód, który codziennie będzie służył wszystkim członkom rodziny – dzieciaki muszą bezpiecznie dotrzeć do przedszkola czy szkoły, a rodzice – do pracy i na zakupy. Zobacz, który model Opla idealnie sprawdzi się w roli niezawodnego auta rodzinnego, a także ile wyniesie Cię roczny koszt jego zakupu i eksploatacji.

Opel Zafira – towarzysz wieloosobowej rodziny

Pan Wojtek mieszka we Wrocławiu z żoną i 3 dzieci. Mają też psa. Rodzina potrzebuje wygodnego auta, które nie zawodzi. Pan Wojtek decyduje się na model Opla Zafiry z 2016 roku, o przebiegu wynoszącym 150 tys. km. Na rynku wtórnym zapłaci za niego 45 tys. zł i będzie drugim właścicielem pojazdu. Samochód jest 7-osobowy, więc bez problemu pomieści rodziców, troje dzieci i psa. Znajdzie się w nim miejsce także na zabawki czy inne dziecięce bibeloty.

Ile to kosztuje?

Zakup młodej Zafiry z drugiej ręki to wydatek rzędu ok. 45 tys. zł. Jednak w przypadku samochodów w koszt eksploatacji zalicza się także tzw. amortyzację, która stanowi utratę wartości pojazdu w czasie. Zazwyczaj amortyzacja wynosi 20%, co oznacza, że samochód po roku od zakupu jest wart 20% mniej niż w dniu transakcji.

Dla Pana Wojtka oznacza to, że jeśli zechce sprzedać Zafirę w 2020 roku, nie będzie ona warta więcej niż 36 tys. zł. (45 tys. zł – 9 tys. zł amortyzacji). Przez rok użytkowania Pan Wojtek straci więc na samochodzie właśnie ok. 9 tys. zł.

Ubezpieczenie OC samochodu rodzinnego

Nieuniknionym wydatkiem będzie także obowiązkowe ubezpieczenie OC samochodu. Ile wyniesie?

Sprawdzamy to w Mubi.pl – bezpłatnym, internetowym kalkulatorze OC/AC. Po chwili narzędzie informuje nas, że średnia cena polisy OC dla samochodów marki Opel wynosi ok. 830 zł rocznie, co oznacza, że Opel jest stosunkowo tanią marką na rynku ubezpieczeń. Najtańszą z nich jest Nissan, za którego polisę Pan Wojtek zapłaciłby niewiele mniej, bo ok. 760 zł. Gdyby natomiast rodzina wybrała samochód marki BMW, ubezpieczenie OC kosztowałoby nawet ponad 1000 zł!

830 zł za roczną polisę Opla to tylko średnia. Pan Wojtek powinien samodzielnie skorzystać z kalkulatora OC/AC Mubi.pl i wypełnić łatwy w obsłudze formularz danych. Dlaczego?

Ubezpieczyciele decydują o składkach, uwzględniając indywidualne informacje o kierowcy. W przypadku Pana Wojtka z dużym prawdopodobieństwem cenę ubezpieczeń u wszystkich ubezpieczycieli obniżyłby fakt posiadania trójki dzieci – towarzystwa zakładają bowiem, że rodzice jeżdżą wolniej i ostrożniej. Ostatecznie Pan Wojtek za swoją polisę prawdopodobnie nie zapłaciłby wg kalkulatora OC/AC ubezpieczycieli więcej niż 800 zł. – tłumaczy kierownik działu obsługi klienta Mubi.pl (kalkulator-oc-ac.mubi.pl)

Paliwo, myjnia, serwis – co jeszcze zwiększa koszt posiadania samochodu?

Na koszt eksploatacji pojazdu wpływ mają także wydatki codzienne, które w większym stopniu zależą od kierowcy i tego, jak użytkuje samochód.

Statystycznie Polacy wydają na paliwo ok. 550 zł miesięcznie. Rocznie daje to więc sumę rzędu prawie 7 tys. zł. Do tego dochodzi także myjnia, którą Pan Wojtek z pewnością odwiedzi minimum 1 raz w miesiącu. Oznacza to wydatek na poziomie 700 zł.

Raz na jakiś czas auto z pewnością wyląduje w warsztacie, zwłaszcza że Pan Wojtek kupił je na rynku wtórnym. Średni koszt serwisowania pojazdu w Polsce wynosi rocznie ok. 1300 zł. Zimą Zafirze przydadzą się także opony zimowe, których komplet kosztuje ok. 3,5 tys. zł.

Do kosztów eksploatacji auta należy także dodać opłaty parkingowe, opłaty autostradowe i ewentualne mandaty, czyli kolejne 600 zł rocznie. Pan Wojtek w budżecie musi przewidzieć także wydatki poniesione na płyny samochodowe, np. płyn do spryskiwaczy czy olej (ok. 100 zł).

Całość kosztów

Podsumowując koszty pierwszego roku użytkowania Opla Zafiry, Pan Wojtek może spodziewać się, że jego budżet pomniejszy się o 59 tys. zł. Wszystkie koszty zakupu i eksploatacji pojazdu zostały uwzględnione w poniższej tabeli:

rodzaj kosztu wartość (tys. zł)
zakup samochodu 45
ubezpieczenie OC 0,8
paliwo 7
myjnia 0,7
serwis 1,3
opony zimowe 3,5
mandaty; opłaty parkingowe i autostradowe 0,6
płyny samochodowe 0,1
SUMA 59

Zostaw komentarz