Chociaż powszechnie uważa się, że do najbardziej podstawowych narzędzi w przydomowym warsztacie należy wiertarka, czy śrubokręt, warto zastanowić się również nad kupnem spawarki. Co wziąć pod uwagę podczas poszukiwania tego…

Kupujemy spawarkę – co wziąć pod uwagę?

Kupujemy spawarkę – co wziąć pod uwagę?

Chociaż powszechnie uważa się, że do najbardziej podstawowych narzędzi w przydomowym warsztacie należy wiertarka, czy śrubokręt, warto zastanowić się również nad kupnem spawarki. Co wziąć pod uwagę podczas poszukiwania tego urządzenia i czy cena przekłada się w tym przypadku na jakość?

Spawarki niezbędne są w sytuacji, kiedy coś się niespodziewanie zepsuje, a my musimy to szybko naprawić. Stanowią one również niezbędny element wyposażenia warsztatu każdego zapalonego majsterkowicza czy mechanika, no i oczywiście używa się ich w wielu zakładach naprawczych. Jeśli chodzi nam po głowie zakup takiego urządzenia, albo stara spawarka nam już nie wystarcza, powinniśmy podczas poszukiwań zwrócić uwagę na określone parametry. Jakie?

Dla amatora i dla profesjonalisty

Wśród urządzeń spawalniczych można wyróżnić kilka ich rodzajów ze względu na metodę spawania. Do najbardziej popularnych należą spawarki MIG-MAG, w których spawanie odbywa się w osłonie gazu; w spawarce MMA praca jest możliwa dzięki elektrodzie otulonej, zaś w spawarkach TIG wykorzystuje się elektrodę nietopliwą. Ponadto producenci często dzielą tego typu sprzęt na ten dla amatorów i dla bardziej zaawansowanych użytkowników. Pierwszej grupie zaleca się spawarki transformatorowe. Są one mało skomplikowane, mają prostą, ale dosyć solidną obudowę, ale też całkiem spore gabaryty, dlatego trudno je przemieszczać. W porównaniu do sprzętu przeznaczonego dla specjalistów wypadają słabiej, bo szybko się przegrzewają, a stabilność ich pracy zależy od użytych elektrod i jakości zasilania. Doświadczonym spawaczom polecane są spawarki inwentorowe, jak np. Spawarka S-AC 200P. Chociaż są nieco droższe, mają lepsze parametry, a więc pracują stabilnie, niezależnie od użytych elektrod, pobierają mniej prądu i są też nieco mniejsze, a tym samym łatwiej je przenosić. Więcej spawarek inwentorowych można znaleźć m. in. na http://emaks.pl/spawanie/spawarki-tig.html.

Moc i sprawność

Podczas poszukiwania spawarki powinniśmy wziąć pod uwagę jej moc oraz sprawność, a ostateczną decyzję podjąć uwzględniając instalację elektryczną, jaką mamy w warsztacie. Parametry te można znaleźć w specyfikacji urządzenia spawalniczego podawanej przez producenta. Sprawność spawarki określana jest w procentach i odnosi się do dziesięciominutowego cyklu pracy. Przykładowo sprawność o wartości 70% oznacza, że urządzenie będzie pracowało przez 7 minut, a kolejne 3 musi się chłodzić.

Podsumowanie

Jeśli szukamy spawarki, która posłuży nam przez lata, warto wydać na ten cel większą kwotę. Cena oczywiście zależy od producenta i jego renomy, ale też sprawdzona firma to pewność, że w razie awarii będziemy mieć łatwy dostęp do serwisu. Pod uwagę powinniśmy też wziąć częstotliwość użytkowania spawarki, a także jej wyposażenie. Aby była w pełni przydatna, konieczne są uchwyty, kable robocze czy reduktor gazu. Zależnie od tych parametrów i naszych oczekiwań, a także doświadczenia w pracach spawalniczych powinniśmy dokonać wyboru. Dobrze przemyślana decyzja może zaowocować wysokiej jakości sprzętem, który posłuży nam prze wiele lat.

Oceń post

Zostaw komentarz