Leasing coraz popularniejszy

Dla niejednej firmy, brak samochodu lub floty pojazdów oznacza niemożność rozwinięcia biznesu lub sparaliżowanie działalności. Przedsiębiorcy, którzy planują zakup pojazdów najczęściej sięgają po finansowanie inwestycji w drodze leasingu, ale nie stronią też od kredytów. Jedna i druga opcja ma swoje zalety i wady. Jak pozyskać środki i który rodzaj finansowania wybrać?

Leasing

To bardzo dobre rozwiązanie w przypadku finansowania samochodów firmowych. Leasing bowiem, opłaca się szczególnie w przypadku maszyn i urządzeń przeznaczonych do eksploatacji.

Cechą leasingu jest stosunkowo krótki okres finansowania. Przedsiębiorcy mogą w tym przypadku zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu raty leasingowe oraz opłatę wstępną i koszty eksploatacji pojazdu. Firma może też odliczyć podatek VAT.

Jak to wygląda w praktyce? Leasing firmowy w Idea Banku trwa do 84 miesięcy. Spłaty zobowiązań mogą być podzielone na raty równe, bądź malejące. Po zakończeniu umowy bank proponuje firmie – leasingobiorcy wykup samochodu za niewielką kwotę.

Bank, podobnie jak inni leasingodawcy, dopełnia wszelkich formalności niezwykle szybko. W odróżnieniu od konkurencji, proponuje też skorzystanie z branżowego konta, dzięki któremu właściciel może liczyć na zwrot 10% za zakup paliwa.

Kredyt

Kredyt to forma finansowania z długimi tradycjami, dzięki temu wciąż cieszy się dużym uznaniem wśród przedsiębiorców. Zaletą kredytu jest możliwość wyboru dłuższego okresu spłaty zobowiązania. Ponadto, łatwiej niż w przypadku leasingu, można uzyskać wsparcie na zakup używanych samochodów. Istotne jest również to, że w razie utraty pojazdu, raty zobowiązania nie stają się natychmiast wymagalne (harmonogram spłat nie ulega zmianie).

Idea Bank zapewnia możliwość sfinansowania w ten sposób zakupu samochodów osobowych, samochodów ciężarowych, ciągników rolniczych, motocykli, pojazdów typu quad, skuterów, pojazdów zabytkowych, autobusów, przyczep i naczep, zatem wybór pojazdów jest tu rzeczywiście spory. Raty można rozłożyć na 10 lat (to maksymalny okres, na który można rozłożyć raty w kredycie samochodowym). W odróżnieniu od leasingu, raty mogą być tylko równe.

Leasing, czy kredyt

Jeśli przedsiębiorca rozważa leasing, ewentualnie kredyt samochodowy, powinien wziąć pod uwagę dobrze skalkulować zarówno korzyści, jak i koszty tych operacji. Warto sprawdzić, jak będzie przebiegała (o ile to w ogóle będzie możliwe) amortyzacja pojazdu. Jednocześnie, z całą pewnością należy wybrać dobre ubezpieczenie pojazdu, które zagwarantuje pokrycie strat w przypadku utraty samochodu lub przestoju spowodowanego naprawą pojazdu.

Rozpatrując ofertę Idea Banku, firma znajduje się w komfortowej sytuacji, gdyż wszelkie wątpliwości pomaga rozwiać doradca. Co ważne pracownik banku, który dysponuje obiema ofertami, nie będzie udzielał stronniczych informacji i nadmiernie przekonywał do jednego z wariantów. Aby odwiedzić placówkę w swojej okolicy, wystarczy sprawdzić jej lokalizację na stronie https://www.ideabank.pl/oddzialy.

Istotne szczególnie dla osób rozpoczynających swoją karierę zawodową jest również to, że Idea Bank udostępnia obie formy finansowania dla początkujących przedsiębiorców.

Poprzedni artykuł

Prowadzisz firmę? Poznaj korzyści leasingu

Następny artykuł

Gdzie naprawiać auto po wypadku? Szukamy najlepszego serwisu

3 Komentarze

  • Leasing jest o tyle dobry, że nie ogranicza zdolności kredytowej firmy, tak jak kredyt.

  • Przede wszystkim leasing jest doskonałą formą pozyskania “kosztów” w przypadku działalności gospodarczej, gdyż raty leasingowe w całości można rozliczyć.

  • Jeśli masz firmę to lepszy będzie leasing.Tym bardziej jeśli auto na fakturę VAT23%. No a jeśli od osoby prywatnej zakup, to tylko kredyt.

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.