Leasing samochodu osobowego – o czym warto wiedzieć?

Leasing samochodu osobowego - o czym warto wiedzieć?

Myślisz o nowym albo używanym samochodzie, ale Twoje przedsiębiorstwo nie ma wystarczających środków? Szukasz rozwiązania, dzięki któremu finanse firmy wciąż będą bezpieczne? Leasing auta rozwiąże Twoje problemy. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i o czym warto pamiętać przed podpisaniem umowy.

Leasing samochodowy na firmę – podstawowe warunki i wymagane dokumenty

Zasady dotyczące leasingu auta w dużej mierze zależą od finansującego – każda firma leasingowa może mieć inne zasady działania. Możesz być jednak pewien, że w każdym przypadku konieczna będzie ocena Twojej zdolności płatniczej. Co to oznacza? Firma leasingowa musi sprawdzić, jaka jest Twoja sytuacja finansowa i potwierdzić, czy będziesz w stanie wywiązać się z zobowiązań zawartych w umowie leasingowej. Jak może wyglądać taka procedura? W PKO Leasing do wyboru są 2 warianty:

  • Procedura uproszczona – wymagany jest wniosek leasingowy oraz faktura proforma/specyfikacja auta.
  • Procedura pełna – dodatkowo potrzebne są informacje oraz dokumenty potwierdzające sytuację finansową.

Potrzebny będzie również dokument tożsamości – najlepiej dowód osobisty. W PKO Leasing na leasing auta mogą zdecydować się zarówno nowe firmy już w pierwszych dniach działalności, jak i te z wieloletnim doświadczeniem. Maksymalny okres finansowania to 84 miesiące, a opłata wstępna zaczyna się od 0%. Oferta jest elastyczna i zawsze dostosowywana do potrzeb oraz możliwości przedsiębiorstwa. Podobne warunki obowiązują również w przypadku leasingu samochodów używanych – auto nie może być jednak starsze niż 8 lat w momencie podpisywania umowy, ani mieć więcej aniżeli 10 lat w chwili wykupu. Jeśli nie jesteś właścicielem żadnego przedsiębiorstwa, możesz również wybrać konsumencki leasing na samochód – nie będziesz musiał angażować wszystkich środków własnych.

Leasing na samochód – wykupienie auta lub cesja umowy

Typ leasingu samochodowego, a więc czy jest to leasing operacyjny czy finansowy, określa nie tylko kwestie zaliczania poszczególnych płatności do kosztów uzyskania przychodu ale również kwestie związane z wykupieniem go.

  1. W przypadku leasingu operacyjnego, po zakończeniu umowy, możesz stać się właścicielem auta na konkretnych warunkach, zawartych w umowie. Wartość wykupu jest niższa od wartości rynkowej (ale nie niższa niż wartość określona w ustawie o podatku dochodowym), ale wykup przedmiotu za te kwotę to przywilej zarezerwowany wyłącznie dla korzystającego.
  2. Jeżeli jednak zdecydowałeś się na leasing finansowy, wtedy auto staje się Twoją własnością po zapłaceniu wszystkich rat leasingowych oraz uiszczeniu opłaty za przeniesienie własności – najczęściej jest to symboliczna złotówka.

Firma leasingowa najczęściej informuje swoich klientów o kończącej się umowie oraz możliwych rozwiązaniach. PKO Leasing oferuje dodatkowo pomoc mobilnych doradców, którzy pomogą Ci wybrać najkorzystniejszą opcję.  A co jeśli nie jesteś w stanie dłużej spłacać leasingu na samochód albo interesuje Cię inny pojazd? Zawsze możesz zdecydować się na cesję umowy leasingowej – wystarczy, że znajdziesz firmę, która będzie chciała kontynuować umowę na takich samych warunkach, Dodatkowo – analogicznie jak przy zawieraniu umowy – konieczna będzie ocena zdolności płatniczej przejmującego Twoją umowę. Pamiętaj, że taka zmiana może wiązać się z dodatkowymi kosztami.

Leasing auta a nagła kolizja

Wypadki drogowe się zdarzają i to nawet wieloletnim, doświadczonym kierowcom. Zdajemy sobie sprawę, że nawet niegroźna kolizja może spowodować dużo stresu. Spokojnie, to, że masz leasing na samochód, nie oznacza, że jesteś w trudniejszej sytuacji niż inni kierujący. Wystarczy skontaktować się z leasingodawcą i zgłosić zdarzenie jak najszybciej.

Wskazówka:

Przed zgłoszeniem szkody przygotuj umowę leasingową, dowód rejestracyjny, prawo jazdy, oświadczenie i notatkę sporządzoną przez policję, polisę oraz spisz stan licznika – to znacznie przyspieszy sprawę.

W przypadku szkody częściowej, naprawa pojazdu odbywa się w wyspecjalizowanych warsztatach, a zapłata za naprawę pokrywana jest bezpośrednio z wypłaconego odszkodowania.

Trudniejsza sytuacja jest w przypadku szkody całkowitej czyli, gdy pojazd nie kwalifikuje się już do naprawy. Zgodnie z regulacjami prawnymi umowa leasingu samochodowego wygasa i konieczne jest jej finansowe rozliczenie. Na poczet kwot wymaganych przez firmę leasingową zaliczane jest oczywiście odszkodowanie wypłacane przez firmę ubezpieczeniową. W takich sytuacjach ważne jest by ubezpieczenie pojazdu było na jak najlepszych warunkach bez wyłączeń, które mogą ograniczyć lub uniemożliwić wypłatę odszkodowania. Bardzo pomocne w takich sytuacjach jest również ubezpieczenie GAP.

5 1 vote
Ocena artykułu:
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments