Likwidacja szkody z OC sprawcy krok po kroku – dopilnuj formalności po kolizji!

Twierdzisz że jeździsz samochodem ostrożnie. Uważasz się za odpowiedzialnego i przewidującego kierowcę. Naprawdę trudno jest Cię zaskoczyć. Niestety nie oznacza to, że nigdy nie będziesz uczestnikiem zdarzenia drogowego.

Uważny kierowca może w takiej sytuacji czuć się podwójnie poszkodowany. Pierwszy raz z samego faktu wystąpienia kolizji, a po raz drugi dlatego że tak bardzo uważał na drodze, a szkoda i tak go nie ominęła. Co można w takiej sytuacji zrobić? Oczywiście zlikwidować szkodę z OC sprawcy zdarzenia. Jak to zrobić?

Notatka policyjna z miejsca zdarzenia

Kiedy należy wzywać policję na miejsce zdarzenia drogowego? Zawsze wtedy kiedy są osoby poszkodowane. Jednak zaleca się wzywanie policji również w przypadku, kiedy do zdarzenia doszło z udziałem samochodu firmowego, będącego przedmiotem umowy leasingu, wypożyczonego. Prawda jest taka, że obecność policji i sporządzonej przez nią notatki służbowej bardzo pomaga w procesie likwidacji szkody, usprawniając i przyspieszając cały proces. Jest to również bardzo mocny dowód na wypadek przekazania sprawy do sądu, gdyby np. sprawca nie przyznawał się do winy. Kiedy policja przybędzie na miejsce zdarzenia i ustali wszystkie okoliczności, przekaże poszkodowanemu dane o polisie OC sprawcy zdarzenia. Należy je dokładnie zapisać i wykorzystać w kolejnym kroku.

Zgłoszenie szkody towarzystwu ubezpieczeniowemu

Znając numer polisy sprawcy zdarzenia oraz jego personalia, należy szkodę zgłosić. Mamy na to 3 lata od wystąpienia zdarzenia. Oczywiście chcąc szybko zlikwidować szkodę i przywrócić swój pojazd do pierwotnego stanu, warto to uczynić jak najszybciej. Zgłoszenie szkody może nastąpić poprzez zadzwonienie na infolinie TU lub wysłanie zgłoszenia online, korzystając z formularza umieszczonego na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Wypełnienie szczegółowego wniosku

Samo zgłoszenie szkody najczęściej nie wystarcza do skutecznego zlikwidowania szkody. Ubezpieczyciel musi poznać wszystkie szczegóły i okoliczności zdarzenia. Informacje na ten temat przekazujemy za pośrednictwem wniosku drukowanego lub online. Szczegółowo opisujemy całe zdarzenie, odpowiadając na wszystkie zamieszczone pytania. Należy we wniosku zamieścić dane o uczestnikach zdarzenia, poszkodowanych, świadkach.

Bardzo ważne jest również zaznaczenie informacji że na miejscu zdarzenia był obecny patrol policji. Podać przy tym należy jednostkę, z której pochodzili policjanci. Dzięki tej informacji, ubezpieczyciel szybciej będzie mógł uzyskać kopię sporządzonej na miejscu notatki.

Oględziny samochodu przez rzeczoznawcę

Po złożeniu wniosku szkodowego, należy oczekiwać na kontakt ze strony ubezpieczyciela. Zazwyczaj następuje on bardzo szybko i dotyczy wyznaczenia terminu, w którym możliwe jest przeprowadzenie oględzin uszkodzonego pojazdu. Na miejsce przybędzie rzeczoznawca towarzystwa ubezpieczeniowego, który sporządzi dokumentację fotograficzną pojazdu i sporządzi jego opis techniczny. Dane te zostaną przekazane do likwidatora, który na ich podstawie i z użyciem dedykowanych programów, sporządzi kosztorys naprawy.

Kwota bezsporna odszkodowania

Poszkodowany otrzymuje propozycję wypłaty odszkodowania. Towarzystwo ubezpieczeniowe ustala ją na podstawie kosztorysu naprawy. Osoba poszkodowana ma prawo przyjąć odszkodowanie w zaproponowanej wartości, czyli tak zwaną kwotę bezsporną.

Warto tutaj dodać, że pierwsza propozycja otrzymana z zakładu ubezpieczeń jest zwykle mocno zaniżona ( jak to samodzielnie ocenić? zobacz tutaj: https://www.take-care.com.pl/zanizone-odszkodowanie-oc.html )

W przypadku, gdy proponowana kwota odszkodowania jest zaniżona należy odwołać się od decyzji i próbować otrzymać wyższe odszkodowanie. Pamiętać należy przy tym, że wielu ubezpieczycieli stosuje celowo technikę zaniżania wartości kosztorysów naprawy, aby wypłacać jak najniższe odszkodowania. Osoby poszkodowane bardzo często o tym nie wiedzą lub świadomie rezygnują z dochodzenia wyższej kwoty, nie mając na to czasu lub nie wiedząc jak taką sprawę poprowadzić.

Wypłata odszkodowania

Wyrażenie zgody na zaproponowaną na początku kwotę odszkodowania, wcale nie oznacza zamknięcia drogi do walki o wyższą sumę. Jak już wspomnieliśmy, jest to kwota bezsporna, czyli nie podlegająca zwrotowi. Po jej otrzymaniu osoba poszkodowana w dalszym ciągu może próbować na własną rękę wywalczyć wypłatę wyższego odszkodowania lub odsprzedać szkodę firmom takim jak nasza. W zamian za to otrzymuje dodatkową kwotę pieniędzy na konto, a my samodzielnie dochodzimy od TU reszty z zaniżonego odszkodowania. Jest to jeden z najszybszych i najprostszych sposobów na uzyskanie wyższego odszkodowania za szkodę komunikacyjną.

Gdzie szukać pomocy?

Nie masz dużej wiedzy w zakresie motoryzacji i likwidowania szkód?

Nie jesteś pewien czy kwota odszkodowania zaproponowana przez ubezpieczyciela jest wystarczająca do naprawy samochodu?

Nie warto rezygnować z ubiegania się o wyższe odszkodowanie. Jeśli nie chcesz samodzielnie prowadzić sporu z ubezpieczycielem możesz skorzystać z dopłaty do odszkodowania.

Skontaktuj się z Take Care Odszkodowania i wyślij nam swoją sprawę do analizy.

Bezpłatnie i niezobowiązująco wycenimy ile możemy dopłacić do Twojego odszkodowania.

Pamiętaj że przyjmując kwotę bezsporną odszkodowania w dalszym ciągu możesz otrzymać dodatkowe pieniądze. Wyjątkiem jest tylko wcześniejsze podpisanie ugody z ubezpieczycielem lub przedawnienie się roszczenia. Jeśli nie podpisywałeś takiej ugody, a od zgłoszenia szkody nie minęło więcej niż 3 lata, w dalszym ciągu możesz nam sprzedać swoją szkodę.

Zapraszamy do bezpłatnej analizy i oszacowania dopłaty do odszkodowania www.take-care.com.pl

Poprzedni artykuł

Pomocne porady przy zakupie używanego samochodu.

Następny artykuł

Ile trwa i jak wygląda kurs prawa jazdy w Częstochowie?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.