Lokalizacja pojazdów to nie tylko położenie! Jakie informacje może uzyskać fleet manager dzięki technologii GPS?

Monitoring GPS najczęściej kojarzony jest ze śledzeniem pojazdów i określaniem ich bieżącego położenia. Mimo iż jest to główne zadanie – lokalizacja samochodów to jednak nie wszystko. Jakie dodatkowe informacje można zyskać dzięki najnowszym technologiom GPS?

Lokalizacja pojazdów a rzetelna kontrola pracowników

Wydajność kierowców oraz skrupulatne wywiązywanie się z powierzonych im zadań mają istotny wpływ na efektywność całego przedsiębiorstwa. Czasem jednak trudno sprawdzić skuteczność pracowników tradycyjnymi metodami. Z pomocą w takiej sytuacji przychodzi lokalizacja GPS. W jaki sposób?

Dzięki możliwości łatwego zarządzania bazą klientów, fleet manager może przydzielić ich do konkretnych kierowców oraz zaplanować spotkania. Wizualizacja przypisanych punktów na mapie oraz automatycznie generowane raporty wykażą, czy pracownicy odwiedzili określone miejsca i trzymali się założonego planu. Mało tego. Lokalizacja samochodu pozwala Ci także na zweryfikowanie np. gdzie i ile czasu auto spędziło zaparkowane w danym miejscu. Dzięki czasowi parkowania wiesz,  jak długo np. handlowiec czy serwisant był w danym punkcie czy u klienta. Możesz przeanalizować również, jak długo Twoje auta parkują i przez jak długi czas nie są faktycznie użytkowane. Jeżeli okaże się, że któryś z samochodów dłużej pozostaje na postoju niż w trasie – możesz wykorzystać tę informację do optymalizacji floty.

Obsługa serwisowa pojazdów z lokalizacją GPS

Przeglądy techniczne, wymiana części eksploatacyjnych, naprawy – to jedne z ważniejszych czynności w zarządzaniu flotą pojazdów. To jednak także czynności, o których nietrudno zapomnieć, odpowiadając za kilkanaście, a nierzadko i kilkadziesiąt samochodów. Rozwiązaniem i w tej sytuacji może być monitoring GPS. Co ma wspólnego lokalizacja pojazdów z ich obsługą serwisową?

Jak się okazuje – więcej, niż mogłoby się wydawać. Dzięki szerokiej funkcjonalności, system GPS zapewnia dostęp do informacji o datach kolejnych przeglądów serwisowych lub rejestracyjnych czy końcowych terminach pakietów ubezpieczeniowych. Przypominające o nich alarmy lub powiadomienia pomagają fleet managerowi pamiętać o tych ważnych czynnościach, a w konsekwencji – uchronić pojazd przed awarią czy uszkodzeniem.

Kontrola kosztów flotowych

Optymalizacja kosztów działania to podstawowy cel każdego przedsiębiorstwa. Nieocenionym źródłem oszczędności w firmie transportowej może być odpowiednia polityka flotowa, w tym w szczególności kontrola wydatków generowanych przez pojazdy. Tworzone przez system lokalizacji GPS raporty pozwalają łatwo podsumować tankowania pojazdów i określić ich średnie spalanie. Dodatkowo informują także o wszelkich nieprawidłowościach i ubytkach paliwa, co widoczne jest szczególnie po importowaniu danych z kart paliwowych. W ten łatwy sposób można sprawdzić, które pojazdy generują największe wydatki oraz znaleźć ich przyczyny.

Ekonomiczne praktyki jazdy

Źródeł nadmiernych wydatków flotowych można dopatrywać się nie tylko w kosztach paliwa czy kwestiach serwisowania pojazdów. Niepomiernie ważną rolę odgrywa w tym aspekcie także odpowiedni styl jazdy kierowców. Wyeliminowanie z niego nieekonomicznych praktyk to przy tym nie tylko spore oszczędności.

– Wdrożenie we flocie zasad eco-drivingu to pierwszy i podstawowy krok do podniesienia poziomu bezpieczeństwa kierowców. Pracownicy, którzy mają dostęp do danych obrazujących ich styl jazdy, mogą sami dostrzec, w jakim aspekcie są dobrzy, a nad czym powinni jeszcze popracować. Rozwiązanie to skutecznie motywuje ich do stałego podnoszenia swoich umiejętności, a w perspektywie – przyczynia się do zmniejszenia szkodowości całej floty – tłumaczy Przemysław Auguścik, Członek Zarządu Flotman.

Dzięki narzędziom lokalizacji GPS zarówno fleet manager, jak i zainteresowani kierowcy zyskują możliwość weryfikacji swojej jazdy. Przejrzyste rankingi pracowników stanowią natomiast skuteczne narzędzie ich motywacji.

Jak widać, lokalizacja samochodów to niejedyne, co oferuje obecnie monitoring GPS. Odpowiednio wykorzystany może znacząco pomóc fleet managerom w zarządzaniu flotą pojazdów. Więcej na temat usług lokalizacji gps pojazdów dowiesz się wchodząc tutaj: https://www.flotman.pl/lokalizacja-gps/.

Poprzedni artykuł

Transfer lotniskowy czy wynajem busa?

Następny artykuł

Kamera samochodowa – na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.