Mercedes-Benz – historia marki i kultowe modele samochodów

Mercedes-Benz można zaliczyć do jednej z najstarszych marek samochodów osobowych. Jest częścią niemieckiego koncernu Daimler AG. Jej początki to lata 80. ubiegłego wieku. Wiele lat działalności sprawiło, że w dzisiejszych czasach Mercedes jest jedną z popularniejszych marek. Luksusowy design i świetne parametry samochodów wyróżniają ją na tle innych. Co warto wiedzieć o powstaniu tego brandu?

Jak powstał Mercedes-Benz?

Jak powstał Mercedes-Benz?Mercedes-Benz stworzyły dwie osoby – Karl Benz i Gottlieb Daimler. Pod koniec wieku XIX postanowili połączyć siły i utworzyć przedsiębiorstwo motoryzacyjne. Świetny plan na biznes sprawił, że przedsięwzięcie dość szybko stało się popularne i rozpoznawalne. Nie byli jednak sami – konkurowali z Daimler’em. Dopiero po zakończeniu I wojny światowej, obydwie firmy postanowiły podpisać porozumienie i rozpocząć współpracę pod szyldem “Daimler-Benz”.  Zawarty kontrakt obowiązywał do 1998 roku. W tym czasie przedstawiciele firmy próbowali przejąć udziały amerykańskiego koncernu Chrysler doprowadzając do powstania spółki DaimlerChrysler AG. Kondycja finansowa Chryslera pogarszała się, w związku z czym Daimler sprzedał udziały amerykańskiemu inwestorowi wracając do nazwy Daimler AG.

Interesująca jest również geneza nazwy “Mercedes” Pochodzi ona od hiszpańskiego imienia żeńskiego, które w tłumaczeniu oznacza “łaskę”. Imię to nosiła córka Emila Jellinka – pioniera automobilizmu, wielkiego entuzjasty samochodów. Marzył on o sportowych samochodach o wysokich osiągach i kupował różne nowe modele od Daimlera i Benza. Z biegiem czasu nazwę przekształcono w “Mercedes-Benz”. “

Kultowe modele marki

G-Klasa

Pierwszy model z tej klasy zaprezentowany został w 1979 roku. Terenowe auto miało w pierwotnej wersji trafić do niemieckiej armii. Niestety, w wyniku przetargu zwyciężyła konkurencja. Samochód postanowiono jednak pozostawić na rynku, a z czasem wypuszczano na rynek kolejne jego rodzaje. Początkowo, dostępne były w trzech wersjach. Po kilku modyfikacjach konstrukcji, modele z tej klasy wielu osobom kojarzą się z kanciastymi kształtami. Sama w sobie łączy jednak luksus i wysoką jakość jazdy w terenie. Dziś uznawany jest za jedno z najdroższych aut terenowych. Obecnie na rynku dostępne są cztery modele aut klasy G: W460, W461, W462 i W463.

CLS

Po raz pierwszy model z tej klasy zaprezentowano w 2004 roku. Od pierwszych chwil był autem wyjątkowym. Wyposażony w silnik z mocą nawet 514 koni mechanicznych. Ogromna moc pozwala osiągnąć setkę w 4,5 sekundy. Maksymalna prędkość do osiągnięcia to 250 km/h. Stylowy, a przy tym komfortowy Mercedes rozpoczął nową erę na rynku. Z czasem powstawały kolejne modele pierwszej, drugiej i trzeciej generacji. Dostępne są w czterech wersjach nadwozia: Coupe, Kabriolet, Kombi i Sedan.

GLE

Mercedes-Benz GLE to auto sportowo-użytkowe wyższej klasy. Jego produkcja rozpoczęła się w 2015 roku, a od roku 2019 produkuje się jego drugą generację. Generacja pierwsza była gruntownie odnowioną, trzecią wersją Mercedesa ML. Najnowszy GLE to SUV inteligentny, posiadający aktywny system zawieszenia, który gwarantuje komfortową jazdę w każdych warunkach. Posiada funkcje pochylania w zakrętach a także nowoczesne rozpoznawanie pasa ruchu (wykorzystuje do tego kamery). Poza tym, Nowy GLE jest doceniany również za klasyczny, elegancki design. Wyjątkowe jest także jego wnętrze – użyto w nim drewno z otwartymi porami, które w połączeniu z cyfrowymi wyświetlaczami w szerokoekranowym kokpicie robi niesamowite wrażenie. Jest też uznawany za model wyjątkowo bezpieczny (pakiet wspomagania jazdy, parkowanie z kamerą 360, reflektory LED, asystent wspomagania manewrowania przyczepą, asystent martwego punktu i wiele innych).

190 Cosworth

Produkowany w latach 1982 – 1993. Jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli marki Mercedes to model W201. Omawiany 190 Cosworth, to model tuningowany przez brytyjską firmę, będący niezwykle rzadkim egzemplarzem. Prezentowane auto wyposażone najczęściej było w silnik 2,3 i 2,5 litra. Dzięki 185 bądź 196 koniom mechanicznym mógł rozpędzić się do 230 km/h. Większość wyprodukowanych modeli trafiło do Wielkiej Brytanii – uznawany był za białego kruka wśród niemieckiego koncernu.

Poprzedni artykuł

Jak przewozić psa w aucie zgodnie z przepisami i kiedy możesz stracić odszkodowanie?

Następny artykuł

Kamera samochodowa montowana na lusterku wstecznym samochodu – Xblitz Prism

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.