Zainteresowanie samochodami od dawna uważane jest za typowo męskie. Kobiety związane z motoryzacją, choć to nierzadkie zjawisko, wciąż są w mniejszości. Jakie jeszcze hobby uważa się za domenę mężczyzn? „Niebezpieczne…

Męskie hobby – nie tylko motoryzacja

Męskie hobby – nie tylko motoryzacja

Zainteresowanie samochodami od dawna uważane jest za typowo męskie. Kobiety związane z motoryzacją, choć to nierzadkie zjawisko, wciąż są w mniejszości. Jakie jeszcze hobby uważa się za domenę mężczyzn?

„Niebezpieczne zabawki”

Mowa tu o różnego rodzaju broni. Broń kojarzy się z agresją, strzelaniem, niebezpieczeństwem – raczej nie jest to typowo kobiece zainteresowanie. Pomimo negatywnych skojarzeń, większość mężczyzn interesujących się bronią to pasjonaci – zajmuje ich nie tylko samo strzelanie, ale historia broni, jej konserwacja, wartość i wygląd. Jednak nie jest to hobby dla każdego. W Polsce obowiązują przepisy prawne regulujące dostęp do broni. Na stronie http://legalna-bron.pl/pozwolenie-na-bron/prawo-posiadania-broni-w-polsce/ znajdziemy informacje na ten temat. Zdobycie zezwolenia na broń palną to nie lada wyzwanie, jest czasochłonne i dość kosztowne.

Broń biała

Kiedy słyszymy słowo „broń”, większości z nas na myśl przychodzi pistolet. Tymczasem są osoby, dla których to przede wszystkim biała broń jest obiektem zainteresowań. Choć została ona wyparta przez broń palną (dawniej była wyposażeniem wojsk), to u pasjonatów wciąż budzi ogromne emocje. Dla niektórych może to być zaskoczenie – jak podaje portal http://legalna-bron.pl/rodzaje-broni/bron-biala/, biała broń to nie tylko miecze i szable. Dzieli się ją na kilka kategorii:

  • Obuchowa – broń zadająca ciosy i cięcia miażdżone. Narzędzia zaliczane do tej kategorii to np. nunczako i kastet, uznawane przez Ustawę o broni i amunicji za narzędzia niebezpieczne.
  • Obuchowo-sieczna – np. topory, siekiery bojowe i czekany.
  • Obuchowo-kłująca – Morgenstern (broń z głowicą w kształcie gwiazdy), wekiera (służyły do rozbijania hełmu przeciwnika) czy nadziaki (sama nazwa wskazuje, do czego były używane).
  • Tnąca (sieczna) – do zadawania ran ciętych, obecnie jest bronią paradną i sportową, poza narzędziem, które codziennie trzymamy w dłoni – czyli nożem.
  • Kłująca (kolna) – to na przykład sztylet, szpada czy rapier.
  • Tnąco-kłująca – szabla, pałasz używany często przez husarię oraz pochodząca z Rosji szaszka.

Polowania płci brzydkiej

To kolejne męskie zajęcie wiążące się z bronią. Łowiectwo to nie tylko zabijanie, jak sądzą niektórzy ekolodzy i obrońcy praw zwierząt. Nie można tak po prostu pójść do lasu i zacząć strzelać – myślistwo uregulowane jest w Polsce wieloma przepisami prawnymi. Atrybuty myśliwego to nie tylko broń, ale także chociażby odpowiedni sprzęt do obserwacji. Gadżety wymienione na portalu http://legalna-bron.pl/myslistwo/optyka-mysliwska/, takie jak lornetki czy lunety, mogą przydać się nie tylko na polowaniach. Podobnie jest z fotopułapkami – poza obserwacją zwierzyny w lesie, mogą one służyć do monitowania bezpieczeństwa domu i posesji.

Sporty walki

Zamiłowanie do „bijatyk” od najmłodszych lat przypisuje się raczej chłopcom, niż dziewczynkom. Podobnie jest w dorosłym życiu. Kobiety także trenują sporty walk, ale zwykle robią to z myślą o samoobronie, tak jak w przypadku kursów obrony własnej. Dla mężczyzn, jak sami mówią, treningi są czymś więcej – pozwalają zapanować nad ciałem i siłą, pozwalają pozbyć się stresu i agresji, poprawiają kondycję fizyczną oraz zwiększają samodyscyplinę.

Oceń post

Zostaw komentarz