Mierniki grubości lakieru – niezbędny gadżet każdego kierowcy

Kierowcy, którzy planują zakup używanego samochodu powinni zaopatrzyć się w miernik służący do badania grubości lakieru. Nie da się ukryć, że zdecydowana większość starszych aut z większym przebiegiem ma za sobą naprawy blacharskie. Niestety bez profesjonalnych narzędzi, nawet największy fan motoryzacji nie wykryje gołym okiem, dodatkowego lakierowania auta. W tym przypadku dobrym pomysłem jest zakup miernika do lakieru.
Używane auto – warto?
Kupno używanego samochodu wiąże się z dużym ryzykiem, dlatego większość kierowców stara się je wyeliminować. Aktualnie każdy nabywca, ma możliwość sprawdzenia stanu auta przy pomocy m.in.: miernika grubości lakieru, interfejsu diagnostycznego, testera akumulatora czy płynu hamulcowego. To bardzo duże ułatwienie, które pomaga w bezpiecznym zakupie czterech kółek.
Czy da się w praktyce zauważyć, że wybrany przez nas samochód ma powypadkową przeszłość? Niestety nie. Odkrycie dodatkowych napraw blacharskich jest możliwe tylko i wyłącznie przy pomocy miernika do lakieru.
Przed zakupem powinniśmy sprawdzić każdy lakierowany element auta. W szczególności warto zwrócić uwagę na: progi, dach, podłogę bagażnika oraz słupki A/B/C.
Jak to działa?
Mierniki grubości lakieru (kupisz go tutaj: https://automotohit.pl/Mierniki-lakieru), to urządzenia bardzo proste w obsłudze. Ich działanie polega na przyłożeniu sondy lub specjalnej końcówki do elementów karoserii. Wynik badania odczytujemy z wyświetlacza, warto porównać go z obowiązującymi normami.
Ile powinna wynosić fabryczna grubość lakieru?
Grubość lakieru w nowych autach wynosi ok. 80-160 μm. Wartość poniżej 80 μm oznacza, że auto jest najprawdopodobniej po lakierowaniu, więcej niż 160 μm informuje o nie fabrycznym lakierze. W przypadku wyniku powyżej 500 mikrometrów mamy do czynienia z dużą ilością szpachli na badanym elemencie.
Miernik grubości lakieru – jak wybrać?
Na rynku znajdziemy dwa typy urządzenia przeznaczonego do mierzenia grubości lakieru – magnetyczne i mechaniczne. Pierwsze modele są tańszymi produktami, a jeden niepotrzebny ruch w ich przypadku skutkuje niedokładnością pomiaru. Mierniki mechaniczne to precyzyjne urządzenia, ale z drugiej strony o wiele droższe od swoich magnetycznych odpowiedników.
Dokonując zakupu miernika grubości lakieru, warto wziąć pod uwagę następujące parametry:
- rodzaj głowicy – główny element budowy narzędzi badających grubość lakieru. Wyróżniamy głowice płaskie, przeznaczone do równych powierzchni oraz kuliste, dedykowane nieregularnym nawierzchniom,
- umieszczenie głowicy – głowica najczęściej znajduje się w obudowie lub na przewodzie z sondą na końcu,
- zakres pracy – to przedział mikronów, który jest w stanie wykryć dane narzędzie,
- dokładność pomiaru – wśród dostępnych na rynku produktów dokładność miernika wynosi do 10 mikronów, jednak zdarzają się modele z precyzyjnością pomiaru nawet do 1 mikrona.
Miernik z sondą czy na przewodzie?
Pomiar przy pomocy miernika z wbudowaną sondą polega na przyłożeniu urządzenia do karoserii, badanie można wykonać jedną ręką, aczkolwiek w tym przypadku ciężko jest zmierzyć trudno dostępne miejsca. Modele z sondą na przewodzie wykonują dokładniejszych pomiarów dzięki precyzyjnemu przyleganiu sondy do blachy.
Mierniki grubości lakieru to narzędzie przydatne nie tylko dla specjalistów pracujących w warsztatach samochodowych. Zaopatrzenie się w te urządzenie to świetny pomysł w szczególności wtedy, gdy planujemy zakup używanego auta w dobrym stanie. Warto także zwrócić uwagę na środek samochodu, a w szczególności okolice na poduszek powietrznych. Kolizję zdradzą wszelkiego rodzaju źle spasowane elementy wnętrza.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.