Montaż głośników samochodowych

Fabryczne nagłośnienie często nie stoi na dobrym poziomie, więc jeżeli jesteś melomanem bądź po prostu “nie nadepnął Ci słoń na ucho” powinieneś zainteresować się ewentualną modyfikacją systemu audio w swoim samochodzie.

Niestety od problemu nie są wolne także całkowicie nowe samochody. Głośniki są najważniejszym elementem, na który powinieneś zwrócić uwagę, w tym także ich zamontowanie (czy nie wpadają w drgania itd.) – to one odpowiadają za głębię oraz czystość słuchanej przez Ciebie muzyki. Kolejną kwestią jest ich ilość oraz parametry techniczne, które powinny zostać dobrane w taki sposób, by zapewnić przestrzenne rozchodzenie się dźwięku. Warto zwrócić uwagę na jakość przewodów, bowiem mają one także olbrzymi wpływ na pracę głośników. Decydując się na poprawę brzmienia swojego samochodu warto zgłosić się do profesjonalnego punktu “car audio”, w którym uczciwie sprawdzą jakość zamontowanej wiązki w samochodzie i w ostateczności zalecą wymianę okablowania. Zakres usług musi obejmować także miedzy innymi regulację głośności zamontowanych głośników oraz dostrojenie niskich i wysokich tonów – tak by całość grała na odpowiednio wysokim poziomie.

Decydując się na własnoręczną wymianę głośników należy zwrócić uwagę na ich rozmieszczenie oraz rozmiary (w tym także o zmierzeniu głębokości montażowej). Czasem konieczne jest zamontowanie dystansu w przypadku głośników o dużej głębokości.

Średnice spotykanych głośników:

– 87, 100, 120, 130, 165, 200, 250 [mm] – głośniki o klasycznej konstrukcji zewnętrznej, których różnica w średnicy przekłada się w dużej mierze na głośność grania oraz jego jakość nagłośnienia. Oczywiście nie zawsze tak jest i zależy od tego jakiej klasy i producenta poszczególnych modeli byś miał porównywać.

– 4×6, 5×7, 6×9 – głośniki owalne, najczęściej są montowane na tylnej półce (warto zainteresować się renomowanymi modelami, jeżeli te zamontowane w samochodzie nie spełniają stawianych przed nimi wymagań).

Optymalnym rozmiarem do montażu w przednich drzwiach są głośniki o średnicy 165mm, ze względu na olbrzymi wybór modeli dostępnych na rynku oraz jakość dźwięku jaki się z nich wydobywa. Pisząc wprost ten rozmiar pozwala już na uzyskanie dobrych basów w standardowym zakresie tonalnym. Jeżeli fabrycznie zamontowane zostały mniejsze – należy przemyśleć problem i ewentualnie dokonać modyfikacji otworów montażowych (bowiem wymiana głośników na lepsze, ale tej samej średnicy prawdopodobnie nie przyniesie kolosalnych zmian w nagłośnieniu). Podobna sytuacja ma miejsce w odniesieniu do tylnych drzwi i zamontowanych w nich głośnikach. Ostatnie na liście do wymiany są głośniki owalne znajdujące się na tylnej półce w samochodzie (zazwyczaj jest to rozmiar 6×9 gwarantujący już realną poprawę jakości nagłośnienia).

UWAGA: nawet najwyższej jakości głośniki muszą być odpowiednio solidnie osadzone by generować prawdziwie czyste dźwięki. Komora, w której mają być montowane musi być szczelna, one same nie mogą wpadać w drgania. Kolejną kwestią jest samo wygłuszenie drzwi w okolicy głośników, by nie powstała “komora rezonansowa”, która skutecznie może zniweczyć całą pracę.

Źródło: Głośniki samochodowe Eautoradio.pl

Poprzedni artykuł

Jaki prezent dla faceta? Jeśli jest automaniakiem to koniecznie zestaw!

Następny artykuł

Jak ściągnąć odszkodowanie z OC sprawcy?

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.