Mycie auta na mrozie

Kiedy na dworze temperatura spada poniżej 5 stopni Celsjusza, wiele osób ma dylemat, czy mycie auta ma sens. Kierowcy obawiają się, że skutkiem ubocznym pielęgnacji będzie przymarzanie zamków bądź uszczelek. Jeśli jednak zachowamy wszystkie środki ostrożności, ani lakier, ani inne elementy pojazdu nie zostaną uszkodzone.

Pielęgnacja auta przed zimą

Przed zimą konieczna jest wymiana opon (kiedy temperatura spadnie poniżej 7 stopni), sprawdzenie stanu oświetlenia, uzupełnienie płynu do spryskiwaczy, a także skontrolowanie poziomu oleju i płynu chłodzącego. Samochód należy także dokładnie umyć.

Czyszczenie auta na mrozie – do – 10 stopni Celsjusza

a) myjnia samoobsługowa

Myjka wysokociśnieniowa dobrze czyści bród i sól, ale brak możliwości wysuszenia auta może skutkować powstaniem warstwy lodu na samochodzie. Kiedy temperatura jest na minusie, najlepiej wykorzystać myjnię samoobsługową do usunięcia śniegu i lodu z nadkoli. Uszczelki należy posmarować wazeliną lub silikonem w sprayu. Aby wymiana opon przynosiła oczekiwane efekty, należy pamiętać także o czyszczeniu ogumienia.

b) myjnia automatyczna

Kiedy temperatura jest minusowa, myjnia automatyczna najczęściej zamarza, dlatego konieczne jest znalezienie innego sposobu pielęgnacji pojazdu.

c) samodzielna pielęgnacja auta

Po umyciu auta należy wszystkie uszczelki otworów drzwiowych wytrzeć do sucha i zabezpieczyć je przez posmarowanie preparatem do nich przeznaczonym. Dzięki temu uszczelki nie będą się przyklejały do nadwozia w minusowych temperaturach. Do zamka należy wstrzyknąć środek
usuwający wilgoć. Przesadny pośpiech może skutkować pozostawieniem soli i piasku na podwoziu i w felgach.

Inne wskazówki

– Właściciele nowych aut powinni przeczekać mrozy, ponieważ lakier potrzebuje minimum miesiąca, aby stwardniał;

– Auto należy myć ciepłą lub gorącą wodą, nigdy zimną;

– Pielęgnację auta warto dokończyć w garażu.Jeśli temperatura spadnie poniżej 10 stopni Celsjusza, najlepiej skorzystać z myjni parowej.

0 0 votes
Ocena artykułu:
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Zoroaster

Poniżej minus 10 stopni C wiele myjni automatycznych zwyczajnie zamarza. Najlepiej wtedy wybrać się do myjni ręcznej albo myć samemu jeśli ma się cieplejszy garaż.