Różne plamy i warstwy brudu mogą znacznie pogorszyć jakość widoczności, która jest bardzo ważna dla szybkiej reakcji kierowcy. Można z pewnością stwierdzić, że każdy, kto zdecydował się usiąść za kierownicę,…

Mycie szyb samochodu

Mycie szyb samochodu

Różne plamy i warstwy brudu mogą znacznie pogorszyć jakość widoczności, która jest bardzo ważna dla szybkiej reakcji kierowcy. Można z pewnością stwierdzić, że każdy, kto zdecydował się usiąść za kierownicę, musi wiedzieć, jak prawidłowo i skutecznie czyścić szyby swojego samochodu.

Sposoby i metody mycia

Zanim wybierzesz konkretny sposób czyszczenia, trzeba określić, w jakim stanie są szyby i nie tylko.

Jeśli zanieczyszczenie jest słabe, nie warto używać chemii. Wystarczy użyć delikatnego roztworu mydlanego i szmatki. Aby mycie było maksymalnie wygodne, należy użyć specjalnej ściereczki do czyszczenia samochodu oraz chusteczek, które pozwalają prawidłowo i szybko pozbyć się resztek wilgoci.

Wielu kierowców używa roztworu ze spirytusu i wody w proporcji 1:1. Ta metoda pozwala bez problemu wyczyścić szybę, pod warunkiem, że warstwa brudu nie jest bardzo gruba. Jak pokazuje doświadczenie wielu kierowców, taki roztwór można stosować do mycia szyb również wewnątrz samochodu – zabrudzenia usuwają się szybko, natomiast w środku nie pozostaje specyficzny zapach.

Przy tym środki czystości i roztwory, w skład których wchodzi amoniak, nie są zalecane do używania wewnątrz auta. Ci kierowcy, którzy podejmują ryzykowną decyzję myć szyby takim środkiem, później mogą się spotkać z takimi nieprzyjemnymi konsekwencjami, jak uszkodzenie elementów wykończenia wykonanych z tworzyw sztucznych, gumy i skóry. A jeśli na samochodzie są przyciemnienie szyb, to przed niszczycielskim działaniem amoniaku nie uchowa się i ona. Nie zapominajmy też o toksyczności tego związku chemicznego.

W przypadku lekkiego zabrudzenia i całkowitym braku jakiejkolwiek chemii pod ręką, w tym mydła, szyby można umyć przy użyciu tylko wody i starych gazet.

Warto pamiętać i o takim środku jak Aqua-Gel. Stosując go, kierowca uzyska ochronę powierzchni samochodu przed brudem i kurzem, co pozwoli myć szyby znacznie rzadziej.

W przypadku, gdy warstwa brudu nie mieści się w kategorii “lekkie zabrudzenie”, lepiej pomyśleć o bardziej radykalnych metodach czyszczenia. Chodzi o oleistą warstwę, mocny nalot sadzy i resztki owadów, które “miały szczęście” spotkać się z powierzchnią samochodu.

Tutaj już racjonalne będzie zastosowanie specjalnej chemii. Na rynku chemii samochodowej jest dużo przydatnych środków czyszczących, które są używane przy różnym stopniu zabrudzenia i temperatury. Na przykład, jest chemia, która została stworzona specjalnie do czyszczenia przyciemnionych powierzchni. Również w sklepach można znaleźć wiele produktów, które pozwalają nie tylko umyć szyby, lecz także stworzyć warstwę ochronną, tzw. efekt anty-deszcz.

Zatem do pracy w środku samochodu należy stosować środki czystości, które pierwotnie są przeznaczone do walki z brudem wewnątrz auta. Taka chemia samochodowa pozwala skutecznie czyścić wewnętrzną część szyby przedniej i bez problemu usuwać osady nikotynowe, chroniąc wnętrze przed ich dalszym tworzeniem.

Umyć szyby i lustra auta chemią samochodową warto jeszcze i z tego powodu, że ona nie pozostawia smug i pozwala szybko osiągnąć dobre wyniki. Nowoczesne środki czyszczące nie zawierają amoniaku, co czyni je bezpiecznymi dla tworzyw sztucznych, skóry i gumy wewnątrz samochodu.

Aby rzadziej czyścić szyby od wewnątrz, warto skorzystać ze sprayu przeciw parowaniu szyb. To pomoże uchronić szyby przed wilgocią i różnych rodzajów zanieczyszczeń. Teoretycznie do takich celów można wykorzystać glicerynę, ale lepiej tego nie robić, ponieważ tworzy powłokę, którą łatwo się pobrudzić.

Jeśli szyby w samochodzie są zbyt brudne i są na nich różne oleiste osady, warto skorzystać ze specjalnych chemicznych środków czyszczenia, które zawierają surfaktanty, rozpuszczalniki i inne potężne połączenia. Taką chemię zwykle rozcieńcza się wodą w proporcji 1:5. Nie zalecamy stosowania nierozcieńczonego koncentratu.

Kiedy trzeba myć przyciemnioną powierzchnię, warto zrezygnować z tych rodzajów środków czystości, które mają ścierny efekt. Nie zaleca się również używać szczotki, w przeciwnym razie można uszkodzić folię przyciemniającą.

Przydatne wskazówki

Zabezpieczyć szyby przed przedwczesnym zużyciem pomoże prawidłowo dopasowana prędkość wycieraczek podczas deszczu lub śniegu. Główny cel –  spróbować uniknąć tego, aby wycieraczki samochodowe drapały suchą powierzchnię i psuły szyby.

Jeśli do wycieraczek przykleiły się małe kawałki lodu, warto je usunąć. Pozbyć się zamarzniętej wody można poprzez włączenie ogrzewania w samochodzie – po pewnym czasie lód stopnieje.

W okresie zimowym wskazane jest, aby zminimalizować użycie szczotki i skrobaczki, ponieważ one również mogą być przyczyną powstawania pęknięć. Wraz z nadejściem wiosny nie zaszkodzi wypolerować szyby samochodu – pomoże to usunąć powstałe w okresie zimowym mikropęknięcia.

Wykonując prace w zakresie czyszczenia auta tak wewnątrz, jak i na zewnątrz, należy używać tylko wysokiej jakości chemii samochodowej, w przeciwnym razie można uzyskać zmętnienie i rozmazane smugi.

2 Komentarze
  1. Podoba mi się pomysł na efekt anty-deszcz, muszę wypróbować:) a przyciemniane szyby mogę myć naturalnym płynem do mycia szyb i luster?

  2. Z doświadczenia, to na przykład mydełm można myć powierzchnie skórzane w aucie. Trzeba jednak uważać na skład mydeł, bo nie każde się do tego zabiegu nadaje. Mogą przez to pojawić się smugi, a przecież nie o takie czyszcenie chodzi.. Dlatego warto zaznajomić się z rozwiązanimi naturalnymi takimi jak mydło z aleppo.

Zostaw komentarz